RADIO ROŽAJE LIVE!

 
RTR 3

RTR 3

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta të hënën do të qëndroi në vizit zyrtare në Mal të Zi.

Meta do të takohet me zyrtarët më të lartë shtetërorë. Gjithashtu është planifikuar të takohet me përfaqësuesit e partive shqiptare në Malin e Zi.

Meta në muajin nëntor qëndroi në Rozhajë, ku mori pjesë manifesimin në nder të 28 Nëntorit dhe 550 vjetorit të vdekjes së Skenderbeut.

Në fund të korrikut dhe në fillim të gushtit ai qëndroi në Plavë dhe Guci. Në fillim të gushtit vizitoi Gucinë, ku ishte mysafir nderi në “Alpet shqiptare 2018” në fshatin Vuthaj.

 

ilir-meta.jpeg

Ty ndoshta nuk të shkoi ndërmend

Se qielli rastësisht s’u mbyll

Se kjo dëborë që shtroi kudo

Në të vërtetë ra për ty.

U projektua çdo kristal

I saj në qiell të madh diku

Dhe nuk pushoi së rëni ajo

Gjersa i gjeti flokët e tu.

Që ti ta shkundje me një gjest

Shkujdesshëm krejt e gjithë gëzim

Një natë të tërë qielli punoi

me ernat në bashkëpunim.

Dhe në mëngjes i zbehtë ai,

I ftohtë hapej madhërisht,

ndërsa shëtisnim ne të dy

Nën altruizmin e tij të hirtë, transmeton klankosova.tv

 

 

image2.jpeg

 

 

 

petak, 18 Januar 2019 07:07

Počela isplata materijalnih davanja

Isplata materijalnih davanja iz socijalne i dječje zaštite počeće danas.

Shkrimtarja nga Rozhaja, Mirsada Bibiq Shaboti, cila jeton dhe vepron në Rozhajë, doli këto ditë para para Qendrës kulturor me një veper të re letrare.  Fjala është për librin e saj të 6-të “loti i Ajshes“.

Autorja ka përzgjedhur dy tema në këtë libër, të mbushura me motive orientale dhe ne të njëjtën menyre për të folur rrolin e tyrë "Loti i Ajshes“ dhe “Gyla“ të cila janë dedikuar fatit të grave e para territ e dyta drtiës.

Veprimi i Mirsadës Bibiq Shabotiq “ loti i Ajshes“ është e përfrshire në Anatologjine e krijimit të shkrimtareve malazeze.

Librin e ka botuar Qendra për kultur në Rozhaje dhe finansuar nga Ministria e kultures se Malit të Zi.

 

IMG_0681.jpg

 

Književnica Mirsada Bibić Šabotić objavila je šestu po redu knjigu pod nazivom „Ajšina suza“ u kojoj su sabrane najuspjelije priče iz zbirke Nemiri, kao i one koje su nagrađivane na poznatim domaćim i evropskim književnim takmičenjima.

U petak završava obuka prve grupe polaznika Škole snowboarda za odrasle koju realizuje Ski centar „Haja“ u saradnji sa Snowboard klubom „Jump“ i licenciranim instruktorima iz ove oblasti.

srijeda, 16 Januar 2019 10:27

Putin nesër në Serbi, temë edhe Kosova

Vladimir Putin do të vizitojë Beogradin më 17 janar dhe Kosova do të jetë pjesë e bisedimeve të tij me kreun e shtetit serb, Alekasandar Vuçiq.

utorak, 15 Januar 2019 08:15

Proglašeni najbolji u učenju Kur'ana

Juče je u prostorijama Medrese “Mehmed Fatih” u Podgorici održano Prvo takmičenje u hifzi i tilavetu Kur'ana Časnog u Crnoj Gori.

Savjet za građansku kontrolu rada policije preporučio je Upravi policije da se kod lokalnih samouprava založi za postavljanje odgovarajućeg obavještenja na izlazu sa parkirališta o obavezi upotrebe sigurnosnog pojasa u vozilu.

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë përmes një statusi në faqen e tij në Facebook, ka njoftuar se Ligji për përdorimin e gjuhëve do të shpallet edhe në Gazetën Zyrtare dhe do të hyjë në fuqi.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!