U skladu s Deklaracijom o principima tolerancije istaknuto je da tolerancija nije ni podvlađivanje ni ravnodušnost, već poštovanje širokog spektra kultura, načina izražavanja i humanosti, kao i priznanje ljudskih prava i sloboda drugih. Takođe, Međunarodni dan tolerancije ustanovljen je u cilju isticanja potrebe za tolerancijom u društvu, kao i ukazivanje na negativne efekte koje prouzrokuje netolerancija.
Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. To je, iznad svega aktivan stav podstaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Ona treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država.
Tolerancija predstavlja slobodu, zajedništvo i prihvatanje, stajanje iza svojih uvjerenja i poštovanje tuđeg i drugačijeg. Nije i ne može biti nametanje, sila, neprihvatanje, zatvaranje očiju i vrata pred realnim i mogućim. Tolerancija je budućnost i moralna i delatna strana demokratije. Predstavlja uvažavanja različitosti, nezavisno o političkom uvjerenju, vjerskim, dobnim, rasnim ili polnim razlikama. Tolerancija je budućnost za koju se borimo svakodnevno. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Ona nije samo moralna dužnost, to je takođe politički i zakonit zahtjev. Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači tolerisanje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvatati uvjerenja drugih, različitih. Tolerancija se može i treba učiti, najprije u porodici i obrazovnim ustanovama.
Nažalost, u našem društvu netrpeljivost je još uvijek prisutna, što se najbolje vidi i po velikoj količini govora mržnje koji je prisutan u gotovo svim područjima, od televizije, medija, sporta, obrazovnog sistema, kulture, pa čak i u komunikaciji različitih javnih tijela. Posebno zabrinjava netrpeljivost i mržnja na internetu i društvenim mrežama, kao i njena rasprostranjenost među mladima.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Administratoru.