RADIO ROŽAJE LIVE!

 
RTR 3

RTR 3

Na turskom poluostrvu Galipolju su 1915. godine ujedinjene britanske i francuske snage započele bitku u namjeri da zauzmu Istanbul i tako uspostave kontrolu nad strateški bitnim moreuzima Bosforom i Dardanelima. U toku jedne godine su na poluostrvu stacionirali više od 500.000 vojnika.

Vlada Crne Gore obezbijedila je milion eura više iz državnog budžeta za opštinu Plav za 2019. godinu, kazao je predsjednik Vlade Duško Marković na sastanku sa lokalnim rukovodstvom. 

Potpredsjednik Vlade zadužen za regionalni razvoj Rafet Husović kaže u intervjuu za Portal RTCG da su stavovi političkih kalkulanata preplavili naš medijski prostor, da u javnosti nema dovoljno prostora naporima i uspjesima Vlade prvenstveno na ekonomskom planu, otvaranju novih radnih mjesta, razvoju infrastrukture i turističke privrede, ali da Vlada ne vodi propagandu, već radi na dobrobit građana.

Vlada Crne Gore objavila je javno nadmetanje za izradu Idejnog rješenja, Glavnog projekta i izvođenje radova na izgradnji šestosjedne isklopive žičare, po principu “projektuj i izgradi”, kao i za izradu Idejnog rješenja ski staza na lokalitetu ˝Hajla i Štedim˝u Rožajama.

U skladu sa novom Uredbom o programu i načinu polaganja stručnog ispita za rad u državnim organima redefinisan je program polaganja stručnog ispita na način da su: 


Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se taksa do të pezullohej menjëherë nëse do të kishte një kontratë që Serbia në fund të dialogut do të njihte Kosovën.

Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk ka problem bilaterale me Amerikën për shkak të taksës.

“Produktet e Amerikës kanë shumë alternativa për të arritur në Kosovë. Në fillim ndoshta ndonjë kompani ka pasur shqetësim por tashmë i kanë gjetur rrugët e veta”, tha ai në Dukagjini.

 

 

 

069E0A6C-CA71-4531-B5BE-BDEC2FBEB3B7_w1023_r1_s.jpg

 

 

 

 

 

 

 Kryeministri ka thënë se duhet të jetë e qartë se taksa nuk do të largohet pa njohje, por sipas tij ekzistojnë mundësitë për t’u pezulluar ajo nëse është përgatitur një kontratë për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kur kam shkruar letrën e parë në kundërpërgjigje në planin ndërkombëtar për të treguar se Kosova nuk është bllokues e proceseve, kam thënë se nëse Presidenti Trump i fton palët, ne menjëherë e suspendojmë taksën pasi aty dihet ka diçka serioze – ka kontratë”.

Haradinaj ka thënë se Kosova nuk e ka mbyllur derën për taksën, por stërzgjatja e procesit të dialogut po i jep mundësi Serbisë t’i konsolidojë pozitat ndërkombëtare.

“Po u them amerikanëve dhe anglezëve të detyrojnë Serbinë të ndalojë blerjen e armëve në Moskë në vlerë të mallit që shet në Kosovë, po e shqyrtojmë edhe ne pozicionin tonë për taksën”, tha ndër të tjera Ramush Hardinaj,transmetoin medijat kosovare 

Vlada je zadužila Ministarstvo vanjskih poslova da diplomatskim putem inicira preduzimanje konkretnih aktivnosti u cilju traganja i pronalaženja posmrtnih ostataka otetih putnika iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. 

Beograd, 14 mars - Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sot ka pritur në Beograd sot drejtorin e përgjithshëm politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, deklaroi se Serbia menjëherë pasi Kosova të heqë taksat, siç i ka quajtur ai, anticivilizuese ndaj produkteve të Serbisë, është e gatshme të vazhdojë dialogun me Prishtinën, raportojnë mediat e Beogradit.

Siç raportohet, se Moor i ka thënë Vuçiqit se nga Prishtina ka kërkuar heqjen e taksës, në mënyrë që të dyja palët të vazhdojnë dialogun.

Sipas këtyre njoftimeve, Vuçiq e ka informuar Moorin se "Prishtina nuk e ka përmbushur të vetmin detyrim nga Marrëveshja e Brukselit, e ky është formimi i Bashkësisë/Asociacionit të Komunave Serbe".Ai citohet të ketë thënë se vendosja e taksës dhe votimi i Platformës në Parlamentin e Kosovës janë dëshmitë më të mira se Prishtina nuk e ka mendjen te dialogu, por te zgjidhjet që do të mund tëç destabilizonin gjithë rajonin.

 

 

 

auto_14moo1552573651.jpg

 

Moor, ndërkaq, sipas raportimit të mediave të Beogradit, ka thënë se Britania pavarësisht nga Brexiti, do të jetë e përkushtuar të ndihmojë e të mbështesë rajonin e Ballkanit Perëndimor, duke theksuar se integrimi i gjithë Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian është vendimtare pët stabilitetin dhe prosperitetin e tij.

Edhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha sot drejtorit politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, se Serbia është e gatshme për të vazhduar dialogun me Prishtinën me qëllim të arritjes së një kompromisi, por paraprakisht kërkon heqjen e taksës ndaj mallrave nga Serbia, transmeton Koha.net raportimin e mediave serbe.

Moore, i cili sot po qëndron në Beograd, pas vizitës dje në Prishtinë, sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme të Serbisë, angazhohet për heqjen e taksës dhe për kthim në dialog, transmeton Koha.net

Nakon jednodnevne blokade, život u Rožajama je normalizovan. Ekipe Komunalnog preduzeća su sa ukupnom mehanizacijom i jutros na terenu.

Palestinsko predsjedništvo osuđuje današnju eskalaciju nasilja od strane Izraela u Al Aksa džamiji u Jerusalimu, trećem najsvetijem mjestu u Islamu, upozoravajući na opasne posljedice njihovih djela nad Palestincima i vjernicima unutar grada i kompleksa Al Aksa džamije, a naročito napada od strane policije na žene i muškarce unutar Kupole na stijeni.

Ono poziva međunarodnu zajednicu da interveniše i zaustavi eskalaciju od strane Izraela i narušavanje svetosti ovog svetog muslimanskog mjesta čime se provociraju osjećanja miliona muslimana širom svijeta, navodeći konkretan primjer skrnavljenja od strane izraelskog policajca u Bab al-Rahma dijelu za molitve kada je policjac ušao obuven u prostoriju i gazio po tepisima za molitvu.

Predsjednik Mahmud Abas kontaktira sve relevantne strane, naročito Jordan, kako bi Izrael zaustavio ovu eskalaciju.

Izraelska policija je ovog podneva izvršila raciju u kompleksu Al Akse, maltretirajući vjernike prije nego ih je nasilno istjerala iz kompleksa i zatvorila sve kapije.

 

ZA_SAOPSTENJE.png

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!