Garat e recituesve të rinj 2018, për shkollat në gjuhën shqipe në Malin e Zi, që do të mbahen të shtunën, më 17 nëntor 2018, ora 18.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës - Ulqin. 

 

 

 

Ftese.jpg

Më 24 nëntor 2018. Në Qendren e kulturës në Rozhajës mbahte edicioni i dhjetë tradicional ”Jubilar” “Ora e maleve” i cili kushtohet rrefugjatve të vrare në Husaj dhe gjeth andej në komunen e Rozhajës.

“Nuk mund ta ndryshojmë të kaluarën: Serbia dhe Kosova kanë qenë në luftë. Por, mund ta ndryshojmë të ardhmen duke ndërtuar paqe mes nesh”, ka thënë presidenti Hashim Thaçi, në një intervistë për gazetën franceze “The Point”, transmeton KosovaPress..

Përfaqesuesja e Kosovës e ka mbajtur sot seancën e dytë stërvitore në kuadër të përgatitjeve për dy ndeshjet e radhës kundër Maltës, më 17 nëntor dhe kundër Azerbajxhanit, më 20 nëntor.

Pjesë e grupit në këtë stërvitje ka qenë edhe prurja më e re, Arijanet Muriqi.

                                                                                                             

Kjo është stërvitja e parë e Muriqit me Kosovën, i cili mungoj ne stervitjen e pare te zhvilluar te henen.

Shqetësim i vetëm tash për tash mbetet gjendja e Mërgim Vojvodës, i cili ka një tërheqje muskulore dhe po stërvitë i diferencuar. Vojvoda me shumë gjasa nuk do të jetë i gatshëm për ndeshjën e radhës kundër Maltës.

 

46084740_2066771916676759_1594348085692071936_n.jpg

 

 

46073989_2203191853341080_2727265969096359936_n.jpg

 

ponedjeljak, 12 Novembar 2018 11:37

Presidenti Thaçi pati takim me Vladimir Putin në Paris

Autor

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka takuar Presidentin e Rusisë Vladimir Putin.

Takimi i tyre është zhvilluar në kuadër të pjesëmarrjes së presidentit Thaçi në 100 vjetorin e dhënies fund të Luftës së Parë Botërore, ngjarje kjo e cila po shënohet në Paris të Francës, njofton Klan Kosova.

 

POutin-Thaci.png

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli e ka quajtur racizëm refuzimin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Kosovë.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Beograd, ku është takuar me presidentin serb, Aleksander Vuçiq.

Sipas raportimeve të mediave serbe, temë diskutimi e këtij takimi ka qenë edhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe marrëveshja përfundimtare për normalizimin e raporteve mes dy vendeve, transmeton lajmi.net.

Para arritjes në Beograd, Kurz tha se shpreson që vizita e tij të jetë një sinjal i qartë i BE-së për përkrahjen e procesit të anëtarësimit të Ballkanit Përendimor në Union.

Gjatë takimit me Vuçiq, kancelari austriak i bëri të qartë presidentit serb se pa marrëveshje përfundimtare me Kosovën s’ka anëtarësim në BE.
“Dua t’i inkurajojë Prishtinën dhe Beogradin që të qojnë përpara dialogun. Normalizimi është kusht parësor për integrimin në BE”, ka thënë Kurz.

Kancelari austriak sot në mbrëmje do të vizitojë dhe Kosovën.

Përveq takimeve me liderët shtetërorë, ai pritet të vizitojë edhe bazën e KFOR-it austriak.

Aktualisht, në Kosovë janë 417 pjesëtarë austriak të këtij misioni paqeruajtës, transmeton 55 news

dea0e3c23f009195f1295ea480839f88_XL.jpg

Lugina e Preshevës ka zgjedhur për kryetar të Këshillit Nacional të Shqiptarëve, Ragmi Mustafën.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!