Flamuri kuqezi do të përdoret edhe në komunat e Malit të Zi ku shqiptarët janë më pak se pesë për qind e popullatës. Kjo falë ligjit të ri për përdorimin e simboleve kombëtare në Mal të Zi, që sipas ekspertëve, eliminon mangësitë e ligjit të mëparshëm, njofton ‘Zëri i Amerikës’. Me anë të këtij ligji, përveç në Tuz dhe Ulqin, shqiptarët do të kenë të drejtë të valojnë flamurin kuqezi edhe në Tivar, Plavë, Guci dhe Rozhajë.

četvrtak, 30 Novembar 2017 10:56

Epidemi alarmante e HIV-it në Evropë

Autor

Numri i njerëzve të rinj të diagnostikuar me HIV në Evropë ka arritur nivelin më të lartë në vitin 2016 prejse kanë nisur regjistrimet.

Tillerson, i cili javën e ardhshme do të vizitoje disa kryeqytete europiane, tha se SHBA do të ishte e para që do t’i përgjigjej çdo sulmi ndaj një aleati evropian, sipas klauzolës 5 të NATO-s që parashikon mbrojtjen e ndërsjellët.

Kosovës i ka dalë problem me kufijë edhe në dokumentet zyrtare të Bashkimit Evropian. Vetem pak muaj pas nënshkrimit të Traktatit të Komunitetit të Transportit me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Kosova ka deponuar deklaratë në Komisionin Evropian përmes së ciles shpreh mospajtimin për kufijtë e paraqitur.

Drejtori i Qendres Socialne në Rozhajë, Kadrija Agoviq në një deklaratë për RTR ka thënë së  Qendra për socialë dhe mbrojtjen e fëmijeve në qytetin tone është organizuar si një institucion i vetëm publik  për kujdesin sociale për mbrojtjen e fëmijëve  si dhe sherbimin për çeshtjeve përgjithshme.

Kryetari i Komunës së Rozhajës, Ejup Nurkoviq më 28 nëntor priti drejtorin  e Fondit për ndërtim e banesave solidare, Danillo Popoviq dhe bashkëpunteret e tij.

utorak, 28 Novembar 2017 08:44

28 Nëntori - 105 vjet shtet

Autor

Gjithë shqiptarët sot festojnë 105 vjetorin e Ditës së Pavarësisë – 28 Nëntorit.

petak, 24 Novembar 2017 09:21

IBAR LUAN NESËR, NDESHJEN NDAJ PRIMORJE

Autor

Në xhiron e 5-të të Erste Ligës ekipi i basketbollit Ibar nga Rozhaja do të pret ekipin Primorje nga Herceg Novi.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka takuar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të cilin ka thënë se mbetet një nga përkrahësit më të mëdhenj të Kosovës.

petak, 24 Novembar 2017 09:08

28 Nëntori ditë pushimi

Autor

Dita e Flamurit, 28 Nëntori edhe zyrtarisht është shpallur ditë pushimi.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!