srijeda, 22 Novembar 2017 12:30

Sot shënohet Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Autor

Sot në Maqedoni shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 107 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe sa më shumë të marrë jehonë në mbarë trevat shqiptare.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta deklaroi se marrja e shtetësisë shqiptare për qytetarët e Kosovës, që ata të marrin pasaporta për të lëvizur pa viza në zonën ‘Schengen’, është një lëvizje jo produktive dhe jo racionale nga e cila do të dëmtoheshin edhe qytetarët e Kosovës, edhe të Shqipërisë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi nuk do të kalojë në parlamentin e Kosovës.

srijeda, 22 Novembar 2017 12:01

Nuk do të ketë masa kursimi në vitin 2018

Autor

Edhe për kundër masave të konsolidimit fiskal ,të cilat askund nuk janë popullore , Mali i Zi ka arritur të ruaj ambient konkurrent tatimorë ,ka theksuar kryeministri Dushko Markoviq. Ai ka shtuar se Qeveria në vitin 2018 nuk do të fus masa të reja të konsolidimit fiskal.

srijeda, 22 Novembar 2017 11:57

Ratko Mlladiq dënohet me burg të përjetshëm

Autor

Udhëheqësi ushtarak i forcave serbe gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiq, i njohur si “Kasapi i Bosnjës”, është dënuar me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Hagës.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka bërë të ditur se pas bisedimeve me homologun e saj maqedonas, Zoran Zaev ka arritur një marrëveshje paraprake për seancën e përbashkët, e cila pritet të mbahet në fund të shkurtit ose në fillim të marsit të vitit të ardhshëm.

Komuna e Pejës kishte planifikuar që gjatë verës të shtonte një shërbim të ri elektronik për qytetarët për nxjerrje dokumentesh.

“Rezultatet e deritashme të Qeverisë na japin të drejtë që të besojmë se shumë më shpejt do ta arrijmë standardin jetësor të vendeve më të zhvilluara të Evropës,

Më 20 nëntor të ketij viti në ambijentet e hotelit Aldi është mbajtur konferenca e cila zyrtarist filloi me realizimin e projektit me emer ”Punë për të gjithë”.

ponedjeljak, 20 Novembar 2017 12:15

Dimri i vërtet ka arritur në Rozhajë

Autor

Në Rozhajë dje dhe sot po vazhdoje rreshjetë e dobeta të bores, gjate ditës do të mbajë mot i ftoftë.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!