RADIO ROŽAJE LIVE!

 

 

RTR 3

RTR 3


Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën Kulturore-Informative “Malësia” do të organizojnë ekspozitën figurative “Refleksione” të piktorit Qazim Muja.
Hapja e ekspozitës,  mbahet të enjten, më 20 qershor 2019, duke filluar në ora 20, në QKI “Malësia” në Tuz.


petak, 14 Juni 2019 07:57

Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut

Sot është dita botërore e dhurimit të gjakut.

Që prej vitit 2004 kjo datë shënohet me fushatë për dhurimin e gjakut për të shpëtuar jetën e atyre në nevojë.

Çdo vit më 14 qershor në shumë vende të botës organizohet “Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut”.

Temat e fushatave që organizohen janë të ndryshme, megjithatë kanë një qëllim rritjen e vetëdijes së popullatës për të dhuruar gjak dhe për të shpëtuar jetë të atyre që janë në nevojë.

Pesë orë debat kanë menduar të zhvillojnë deputetët e shumicës në Kuvendin e Shqipërisë për shkarkimin e presidentit, Ilir Meta.

Konferenca e Kryetarëve ka caktuar rreth 170 minuta kohë për deputetët socialistë dhe 130 minuta kohë për opozitën e re në seancën e sotme, ku do të diskutohet në lidhje me dekretin e Presidentit për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Në draft rezolutën e hartuar tashmë nga socialistët dhe që pritet të votohet në fund të seancës së të enjtes veprimi i Presidentit konsiderohet nul.

Sipas socialistëve ky akt tenton të ndërhyjë drejtpërdrejtë në një proces që tashmë është në kompetencë të organit administrues të tij dhe si i tillë duhet shqyrtuar dhe vlerësuar nga organet e administrimit zgjedhor të parashikuara në Kodin Zgjedhor.

Në fund të rezolutës mazhoranca i kërkon Presidentit të reflektojë.

Kryetari i Kovundit të Komunës së Rozhajës , Allmir Avdiq ka thirrur sot mbledhjen e 9-të të rregullt, do te mbahet më 20 qershor. Në rendit e ditës është planifikuar vetem një pik. Shqyrtimi i inicijatives qytetare – Peticioni kunder ndërtimit i mini- hidrocentralit ne rrjedhën e limenjëve Bukel dhe Husaj.

Povodom organizacije ,,GRAĐANSKOG SATA"  sa ciljem promocije Vojske Crne Gore i vojnog poziva obavještavaju se građani opštine Rožaje a posebno omladinska populacija, da će se u ponedeljak, 17 . 06. 2019. sa početkom u 11h  u sali SO  Rožaje, a na inicijativu Ministarstva odbrane CG održati pomenuti događaj.

Sot janë bërë 20 vjet prej përfundimit të bombardimeve të Aleancës Veri-Atlantike – NATO kundër Serbisë.

Ky hap ishte ndërmarrë pas urdhrit që kishte lëshuar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në atë kohë, Javier Solana dhe kishte pasuar vetëm një ditë pas Marrëveshjes së Kumanovës që ishte parakusht për ndërprerjen e këtyre bombardimeve, transmeton Klan Kosova.

Bombardimet ndaj Serbisë kishin zgjatur 78 ditë, pas së cilave iu dha fund luftës në Kosovë.

Më 10 qershor 1999 në Kosovë kishin zbarkuar 37 mijë e 200 trupa të KFOR-it si mision nga 36 shtete.

Përfaqësues të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve dhe Ministrisë së Arsimit, në kuadër te vizitës zyrtare në Prishtinë, zhvilluan disa takime në institucionet e Republikës së Kosovës. Delegacioni i shqiptarëve nga Mali i Zi përbëhej nga: Kryetari i Këshillit Kombëtar Faik Nika, sekretari Lindon Gjelaj, drejtori i Drejtorisë për Arsimin e Pakicave në Ministrinë e Arsimit në Mal të Zi Marash Dukaj dhe anëtaret e Komisionit për Arsim pranë Këshillit Kombëtar, Adriana Hoxha dhe Jeta Hasangjekaj.

Fillimisht delegacioni zhvilloi takim në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ku u prit nga ministri Shyqiri Bytyqi me bashkëpunëtorë. Në takim është diskutuar për çeshtjen e kuotave në Universitetin e Prishtinës për kandidatët shqiptarë nga Mali i Zi, veçimi i tyre në kolonë të veçantë, rritja e numrit, shqyrtimi i mundësisë për njohjen dhe ekuivalentimin e provimit të maturës shtetrore, nevoja e asistimit me mjete mësimore, lektyra shkollore, harta gjeografike në gjuhën shqipe, nevoja e përshpejtimit të procedurave të nostrifikimit të diplomave etj.

DSC_0343-1.jpg

Takimi i rradhës është zhvilluar me drejtorin e Bibliotekës Kombëtare Fazli Gajraku dhe bashkëpunëtorët e tij dhe është biseduar për mundësinë e furnizimit me literaturë në gjuhën shqipe për bibliotekat e shkollave, në të cilat mësimi zhvillohet në gjuhën shqipe dhe po ashtu, furnizimi i bibliotekave të qyteteve si: Ulqini, Tuzi dhe Plava. U diskutua edhe për bashkëpunimin për hartimin e një bibliografie të veprave në gjuhën shqipe, të botuara në Mal të Zi.

Takim i një rëndësie të veçantë është zhvilluar me zv. Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Leonora Morina-Bunjaku, në të cilin është diskutuar për intensifikimin e bashkëpunimit kulturor më shqiptarët në Mal të Zi me qëllim promovimin dhe ruajtjen e identitetit kombëtar.

Takimin përmbyllës delegacioni e zhvilloi në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, në të cilin është mirëpritur nga rektori Marjan Dema, me bashkëpunëtorë. Në takim është diskutuar për kuotat në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” për kandidatët shqiptarë nga Mali i Zi, njohja e provimit të maturës së kandidatëve nga Mali i Zi që i nënshtrohen provimit pranues, përshpejtimi i procedurave të njohjes së diplomave etj.

Organizimi i këtyre takimeve vjen si rezultat i bashkëpunimit të shkëlqyer institucional me Ambasadën e Republikës së Kosovës në Podgoricë.

 

IMG-9ee50e2165618f8f886d7500709aab08-V.jpg

 

 

Da ti Allah podari Snage: da izdrzis sto se promijeniti ne moze, Hrabrost: da promjenis sto se promijeniti moze, Mudrost: da razlikujes to dvoje. BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN!

Urime dhe për shumë vite Fitër Bajrami.

Të dashur bashkëkombës,

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi, uron festën e Bajramit të Madh, të gjithë besimtarëve të fesë islame.

Pas muajit të Ramazanit, muaj që simbolizon sakrificën, bindjen, përkushtimin dhe solidaritetin njerëzor, për të gjithë të përkushtuarit ndaj urdhërit të Zotit, vjen si shpërblim festa e Bajramit të Madh, me veçoritë e veta si: vizita të ndërsjellta, urime e përshëndetje ndërmjet të afërmve, miqëve, shokëve e bashkëkombësve.

Shqiptarët janë të bekuar nga Zoti, sepse momentet e festave fetare i shndërrojnë edhe në festa kombëtare. Në raste të tilla, shqiptarët, pa dallim të përkatësisë fetare e krahinore, urojnë, përshëndesin, vizitojnë dhe i gjinden më pranë njëri-tjetrit, kjo na ka shërbyer për të ruajtur unitetin dhe identitetin tonë kombëtar.

Besimitarë kudo që ndodheni, uroj që të kaloni sa më mirë festën e Bajramit, me shëndet, harmoni, dashuri e begati për të gjithë Ju.

Zoti i bekoftë familjet Tuaja, zoti e bekoftë kombin shqiptar.

Urime !

Kryetari

Faik Nika

Bajram je radost u vjeri, radost u dušama ljudi koji su postom očistili svoje srce od mržnje, svoj jezik od ružnog govora, svoje ruke od ružnih djela.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!