RADIO ROŽAJE LIVE!

 

 

RTR 3

RTR 3

Me 331 për, u konfirmua për të dytën herë mandati për fillimin e trialogut për liberalizimin e vizave për Kosovën, përcjellë "Bota sot".

Kështu ka njoftuar edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili thotë se kjo u bë nën lidershipin e eurodeputetes Tanja Fajon.

Ai thotë se ky vullnet kaq i fuqishëm politik, që buroi sot nga Parlamenti Europian në Strasburg, rikonfirmon për të disatën herë se institucionet e Kosovës i kanë përmbushur të gjitha kushtet e parashtruara, siç e ka konfirmuar edhe Komisioni Europian në Bruksel vitin

Nën lidershipin e eurodeputetes Tanja Fajon - në Parlamentin Europian me 331 vota për, u konfirmua për të dytën herë mandati për fillimin e trialogut për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Një vullnet kaq i fuqishëm politik, që buroi sot nga Parlamenti Europian në Strasburg, rikonfirmon për të disatën herë se institucionet e Kosovës i kanë përmbushur të gjitha kushtet e parashtruara, siç e ka konfirmuar edhe Komisioni Europian në Bruksel vitin e kaluar.

 

58ca94b0-6044-41fa-81b1-3ac10a0a0a67-evropskiparlament2704201507-preview.jpg

 

 

Është tërësisht e padrejtë, frustruese, dhe e dekurajuese që qytetarëve të Kosovës vazhdon t’u mohohet e drejta e fituar për lëvizje të lirë në Europë.

Në emër të institucioneve dhe qytetarëve të Kosovës, u bëjmë thirrje kryeqyteteve të shteteve anëtare të Bashkimit Europian, që t’i japin drejtim dhe epilog çështjes së liberalizimit të vizave për Kosovën, si e drejtë e fituar dhe e pakontestueshme, tani kur bëhen shtatë vjet nga data kur na është dorëzuar udhërrëfyesi për vizat.

Kosova vazhdon të mbetet e fokusuar në përkushtimin e saj për avansimin e rrugës sonë drejt Bashkimit Europian, dhe u qëndron fuqishëm besnike vlerave dhe parimeve për të cilat jemi zotuar bashkë në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit.

Svi koji čekaju pregled kod Dr Nenezića to mogu uraditi 14. aprila, u Specijalističkoj ginekološkoj rdinaciji Bralić. Molimo Vas da osigurate vaš termin za pregled pozivom na brojeve 069 088 024 051 270 401

maxresdefault.jpg

Nga e hëna në shkollat fillore në teritorit të komunës se Rozhajës do të fillojë regjistrimi i nxënësve në klasë të parë.

Të drejtë regjistrimi kanë të gjithë fëmijët të cilët deri në fund të viti kalendarik 2019. mbushin gjashtë vjetë.

Nga Instituti edukativ arsimor kanë njoftuar se për regjistrim në klasë të parë të shkollës fillore nevojiten këto dokumente:

  1. Çertifikata e lindjes
  2. Vërtetimi i mjekut
  3. Vërtetimi nga psokologu

pocetak_skolske_godine.jpg

Tifozi me aftësi të kufizuara i Dritës, Avdullah Berisha – Evi, vazhdon të jetë i pranishëm në ndeshjet e Kosovës.

Ai e përcolli nga afër edhe sfidën ndaj Bullgarisë mbrëmë, përcjellë Gazeta Olle.

Pas ndeshjes, atij ia bëri një befasi të bukur portieri Arijanet Muriqi.

Gardiani kosovar ia dhuroi fanellën, derisa më pas pozoi me të së bashku edhe me disa futbollistë tjerë të ekipit.

Fotoja ka marrë një numër të madh pëlqimesh në Facebook.

Duhet vlerësuar gjesti pozitiv i futbolllistëve, pasi që edhe pse të dëshpëruar pas barazimit, respektuan Evin, tansmeton FF Kosova - Fan Club

 

54525158_2080251312066306_4217959623304413184_n.jpg

Të dielën akrepat e orës do shkojnë 60 minuta para.

Më 31 mars kur të jetë ora 2 pas mesnate, akrepat do shënojnë orën 3.

Ora verore do sjellë një ditë më të zgjatur dhe natë më të shkurtër.

Ndryshimi i orës ndodh dy herë në vit, në muajin mars dhe në fund të tetorit kur hyjmë edhe në sezonin dimëror.

Por kjo mund të jetë hera e fundit e ndryshimit të orës, pasi në Evropë tashmë është hapur një debat në lidhje me këtë çështje.

Komisioni Europian më 12 shtator të këtij vitit ka marrë vendim që lëvizja e akrepave të orës, kthimi në llogaritjen verore për herë të fundit të bëhet më 31 mars të vitit 2019, ndërsa shfuqizohet në tetor të vitit 2019. Ky vendim është i detyrueshëm për të gjitha vendet anëtare të BE-së.

 

 

sat.jpg

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve "Art Club" në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Malin e Zi dhe Qendrën e Kulturës - Ulqin do të organizojnë ekspozitën fotografike "Colours of Albania", ditën e enjte, më 28 mars 201Posteri.jpg9, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës - Ulqin.

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi Ditën Botërore të Poezisë të enjten, më 21 mars 2019, në Muzeun Etnografik në Draginë.

Në këtë takim të krijuesve, anëtarëve dhe miqve të Shoqatës, ku si temë debati kishte “Pse shkruaj (nuk shkruaj) poezi?”, u fol për problemet e poezisë sot, leximit dhe receptimit të saj. Krijuesit folën për raportin e tyre me poezinë, si e shohin dhe e vlerësojnë atë, treguan për përvojat e tyre në shkrimin e saj. Një pjesë e pjesëmarrësve lexuan poezi nga krijimtaria e tyre.

Dita_Boterore_e_Poezise_18.jpg

 

Na nderuan me pjesëmarrjen e tyre anëtarët e Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër, kryetari Zija Vukaj, shkrimtari Skender Temali, poetja Mimoza Rexhvelaj dhe drejtori i Bibliotekës “Marin Barleti” - Shkodër, Gjovalin Çuni.

Në fund të takimit, pjesëmarrësit shijuan ushqimet e përgatitura nga familja e pronarit të Muzeut Etnografik - Draginë, z. Hajredin Kovaçi, si dëshmi e kuzhinës tradicionale dhe mikpritjes anamalase.

Ky është viti i dytë që SHAI “Art Club” organizon shënimin e Ditës Botërore të Poezisë në bashkëpunim me Muzeun Etnografik në Draginë, duke ndërthurur artin e fjalës me etnografinë dhe traditën.

Dita_Boterore_e_Poezise_22.jpg

 

S’ka dyshim se misioni i KFOR-it në Kosovë është njëri nga misionet më të suksesshme dhe më të shenjta, kur bëhet fjalë për sigurinë e qytetarëve dhe shtet ndërtimin e Kosovës.

Ekspertët e mbrojtjes personale të KFOR-it Italian, nga sot kanë filluar trajnimin dy mujor

 me gratë e qendrës për mirëqenien e gruas “Shtëpia e sigurt” në Pejë.

“Qëllimi ynë është që përmes këtyre trajnimeve profesionale, ti trajnojmë gratë të cilat kanë qene viktima të dhunës ne familje, se si duhet të mbrohen në raste të tilla”, tha komandanti i grupit luftarak shumëkombësh perëndim kolonel, Gianfranco di Marco.

 

 

img_7814.jpg

 

Ai, gjithashtu ka treguar se si ka ardhur deri tek njohja e kësaj qendre dhe të problemeve të shumta me të cilat ballafaqohen gratë e strehuara.

“Njohja me këtë qendër dhe me problemet e këtyre grave, ka ardhur fal njësive tona ‘CimiC’ që është njësia për bashkëpunim civilo-ushtarak dhe bashkë me ‘JRD’ e cila posedon të gjitha kontaktet e strukturave institucionale dhe shoqërore, kane kontaktuar me organizatën ne fjalë dhe menjëherë jemi mobilizuar për këtë trajnim profesional”, tha komandanti Di Marco, duke shtuar se përveç ofrimit te sigurisë ka kënaqësinë qe ushtaret e tij po japin kontribut edhe në fusha të tjera sikurse është aktiviteti i sotëm.

Lumturie Ibra – koordinatore në qendrën për mirëqenien e gruas “Shtëpia e sigurt”, e ka vlerësuar lartë aktivitetin KFOR-it Italian, njëherësh ka theksuar se “gratë që janë të strehuara tek ne kanë treguar një interesim të madh për të qene pjesë e këtij aktiviteti”.

E pranishme ishte edhe alpinistja e mirënjohur, Arineta Mula, e cila i ka inkurajuar gratë të mos heqin dorë nga ëndrrat e tyre dhe të mos bëhen vegël e askujt, sepse siç tha ajo, çdo femër e ka një forcë të brendshme e që është e rëndësishme që ta nxjerrim në pah, për tu mbrojtur por edhe për të bërë gjëra të mëdha në jetë.

Për fund, duhet shtuar se aktiviteti i sotëm i KFOR-it Italian është përcjellë edhe nga kryetari i komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, madje, ky i fundit është ngritur dhe bashkë me të pranishmit i ka praktikuar disa prej ushtrimeve fizike për mbrojtje. Transmeton Zarfi Info

 

img_7795.jpg

 

Libri i shenjtë i Kuranit është lexuar të martën në Parlamentin e Zelandës së Re, ndërsa kjo ishte seanca e para pas sulmit ekstremist në dy xhami, ku për pasojë humbën jetën 50 persona.

Një imam mysliman udhëhoqi lutjet në Parlament si shjenjë solidariteti për viktimat dhe ajetet e lexuara ishin nga kapitulli “al-Baqarah”, të cilat theksojnë durimin, lutjet dhe drejtësinë në ditën e gjykimit.

 

Nga ana tjetër, kryeministrja e vendit, Jacinda Ardern nisi fjalimin me një përshëndetje në gjuhën arabe ““As-Salaam-Alaikum”, që në shqip ka kuptimin “Paqja qoftë për ju”, raporton ‘Independent’, përcjell ‘BalkanWeb’.

Leximi i librit të shenjtë të myslimanëve në Parlamentin e Zelandës u bë për herë të parë, pasi më parë, një gjë e tillë nuk kishte ndodhur asnjëherë. Ky veprim është përshëndetur nga Turqia dhe shefi i këshilltarëve të Rexhep Taip Erdogan, Ibrahim Kalin,  e përgëzoi parlamentin dhe Zelandën e Re për gjestin human të kryer për nder të viktimave, që u vranë brenda ambienteve të dy xhamive disa ditë më parë.

“Unë e përgëzoj Parlamentin për këtë akt të ngrohtë dhe të këndshëm. Janë këto akte mirësjelljeje që do ta mposhtin terrorizmin dhe fashizmin”, tha ai, tansmeton BalkanWeb

 

debating-chamber-7-nov-2017-770x434.jpg

 

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit - Ulqin do të organizojnë mbrëmjen letrare "Pranverë poetike me Gladiolë", me autoren Gladiola Busulla (Jorbus), të shtunën, më 23 mars 2019, ora 19.00, në Bibliotekën e Qytetit - Ulqin. 

 

 

Ftese_zyrtare.jpg

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!