RADIO ROŽAJE LIVE!

 

 

RTR 3

RTR 3

Košarkaši Ibra u okviru 13. kola Prve košarkaške Erste lige, dočekuju drugoplasiranu ekipu prvenstva, Sutjesku iz Nikšića.

Predsjednik Sindikalne organizacije RTR, Rešad Kalač, član je Glavnog odbora Sindikata medija Crne Gore i 8. februara 2019. godine, učestvovao je u radu treće redovne sjednice u Podgorici.

Kabinet predsjednika Vlade u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma obezbijediće neophodnu podršku u donošenju planske dokumentacije koja je osnov za realizaciju razvojnih projekata na Sjeveru – zaključeno je na sastanku sa predstavnicima opština Sjevernog regiona i Uprave javnih radova, koji je organizovan u Kabinetu premijera Duška Markovića.

Është rritur presioni mbi kryeministrin Haradinaj për pezullimin e taksës ndaj importeve serbe.

Kërkesën e ka përsëritur shefja e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, teksa ka kërkuar që të zhbllokohet dialogu Kosovë-Serbi, shkruan sot Koha Ditore.

Haradinaj vazhdon të përballet edhe me presion brenda partnerëve të koalicionit, për pezullimin e kësaj mase.

Presioni në rritje i Brukselit dhe Shteteve të Bashkuara për t’u zmbrapsur nga vendimi që ka futur në bllokadë dialogun me Serbinë bëri që kryeparlamentari Kadri Veseli, si propozues i 100-përqindëshit, të kërkojë suspendimin e kësaj mase.

Por Haradinaj ka kërkuar të mos ndërlidhet taksa me dialogun, duke insistuar në kushtet e vëna prej tij.

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, njëherësh ndërmjetëse e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Federica Mogherini, ka treguar për bisedën që ka pasur me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Temë diskutimi ka qenë rinisja e dialogut, të cilin Serbia e ka kushtëzuar me heqjen e taksës

srijeda, 06 Februar 2019 07:07

Gjekë Gjonaj - Përurimi i librave

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e librave “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990”, “Bijtë e shqipes” dhe “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve” të autorit Gjekë Gjonaj, të shtunën, më 9 shkurt 2019, ora 19.00, në mjediset e Qendrës Tregtare “Cungu” – Ulqin.

 

 

Ftese_1.jpg

 

utorak, 05 Februar 2019 11:02

Nik Gjeloshaj kryeson Forumin Shqiptar

Të nderuar qytetarë,

 

Në mbledhjen e Këshillit Komunal të Tuzit, Alternativa Shqipitare njëzëri ka Vendos që bartës i listës për zgjedhjet lokale të 3 marsit të jetë kryetari, Z.Nik Gjeloshaj.

Puna dhe angazhimin i pakursyer i Nik Gjeloshaj në realizimin e projektit të Komunës, si dhe në çështje tjera që kanë të bëjnë me të drejtat dhe mirëqënien e shqiptarëve në Mal të Zi rekomandojnë pa dyshim Z.Gjeloshaj që të drejtoi këtë proces historik për Malësinë.

Përveç kësaj, angazhimi i tij për unifikimin e subjekteve nacionale në Tuz ishte vendimtar të formohet Forumi Shqiptar!

Me respekt,
Alternativa Shqiptare

utorak, 05 Februar 2019 08:57

Supermarket FRANCA: AKCIJA LIFLET

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot se ngecja aktuale e dialogut mund të tejkalohet vetëm kur Kosova ta heqë taksën për mallrat e Serbisë dhe pushon, siç tha, provokimet si ai i ndërrimit të statutit të Trepçës, transmeton Koha.net.

Sipas tij, ndërrimi i statutit të Trepçës, është rrëmbim i pasurisë serbe.

Siç ka njoftuar gazeta “novosti”, pas takimi me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Beograd Denis Kiff, Vuçiq ka thënë se “Serbia gjithmonë do të përcaktohet për paqe e stabilitet në rajon”.

Ai në fund vendimet e marra nga Kosova i ka quajtur “të dëmshme e të njëanshme”, transmeton Koha.net

 

auto_vuci1549283099.jpg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se pret nga aleatët të nënshkruajnë Protokollin e Anëtarësimit për Maqedoninë, pasi vendi ra dakord të ndryshojë emrin pas mosmarrëveshjes disa dekadashe me Greqinë.

Këto komente shefi i NATO-s i bëri gjatë konferencës së përbashkët për media me presidentin rumun, Klaus Iohannis, pas takimit të tyre të mbajtur në Bukuresht.

“Unë pres që së shpejti të gjithë 29 aleatët do të nënshkruajnë Protokollin e Anëtarësimit. Pastaj Shkupi do të jetë pjesë e takimeve si një i ftuar. Pasi të gjithë 29 aleatët të ratifikojnë Protokollin, ne do të jemi në gjendje të mirëpresim Republikën e Maqedonisë së Veriut si anëtare të 30-të të NATO-s”, deklaroi Stoltenberg.

Kur Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s, tha Stoltenberg, “vendi do të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe në Evropë”,transmeton Koha.net

Predsjednici opštine i Skupštine opštine Rožaje Ejup Nurković i Almir Avdić primili su članice pobjedničkog tima kviza Eumetrija Almasu Husović, Aišu i Seminu Kalač, sa mentoricom Mirsadom Bibić Šabotić i direktorom Gimnazije „30. septembar“ Fejzom Murićem.

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!