RADIO ROŽAJE LIVE!

 

 

RTR 3

RTR 3

Ministria e Kulturës e Malit të Zi do të dorëzojë padi kundër organizatorit të festivalit tradicional popullor “Logu i Tërgajës” në Cem të Malësisë, gjatë të cilit është shfaqur flamuri kombëtar shqiptar, pa flamurin kombëtar të Malit të Zi, njoftohet nga ky institucion.

“Meqë në tubimin e përmendur u shfaq flamuri i shtetit fqinj pa flamur kombëtar të Malit të Zi, lidhur me rastin në fjalë do të dorëzojmë padinë penale para organeve kompetente kundër organizatorit. Theksojmë se manifestimet e kulturës nuk mund të guxojnë të jenë paravan për çfarëdo lloj nacionalizimi, as për shkeljen e normave të cilat janë të përcaktuara qartë me dispozitat pozitive ligjore të Malit të Zi”, thuhet në kumtesë.

Më tej thuhet se harmonia ndëretnike dhe ndërfetare është një nga pasuritë themelore të shoqërisë malazeze.

“Duke respektuar të drejtat e të gjithë qytetarëve të Malit të Zi, të cilët kultivojnë identitetin kulturor dhe kombëtar, me këtë rast edhe një herë theksojmë nevojën e respektimit të dispozitave ekzistuese ligjore, në mënyrë që të shmangen reagimet e ngjashme në të ardhmen. Sepse, ligjet e Malit të Zi duhet të jenë të njëjtë për të gjithë”, përfundon kumtesa e Ministrisë së Kulturës.

Ndaj paralajmërimit të Ministrisë së Kulturës ka reaguar nënkryetari i Kuvendit të Malit të Zi, Genci Nimanbegu dhe koalicioni që mbanë pushtetin në Komunën e Tuzit, Forumi Shqiptar.

“Jam i befasuar në mënyrë të pakëndshme. Ministria e Kulturës dhe punonjësit e saj absolutisht duhet ta dinë që ne, si popull shqiptar autokton në Mal të Zi, e kemi simbolin tonë kombëtar që sipas Kushtetutës kemi të drejtën e përdorimit të lirë, dhe gjithçka tjetër, për mendimin tim, është inicim i grindjeve me popullin tonë”, thuhet në reagimin e Nimanbegut.

Nimanbegu ka shtuar se për këtë padi të paralajmëruar do të bisedojë me përfaqësuesit e partive tjera shqiptare dhe do “të shohim mënyrën përshtatshme për kundëreagim”.

Në këtë kuadër reagoi edhe Forumi Shqiptar, i cili padinë e cilësoi si njollosje për vetë ministrisë së kulturës dhe qeverinë së Malit të Zi.

“Për shqiptarët, padia juaj nuk do të thotë asgjë, por ju vetëm e keni njollos veten”, thuhet në kumtesën e Forumit Shqiptar.

Duke iu drejtuar Ministrit të Kulturës, Forumi Shqiptar vë në dukje se “është e nevojshme që në nivel të të gjitha subjekteve politike nacionale të shqyrtohet pjesëmarrja e mëtutjeshme në qeveri në krye të së cilës qëndron një ministër që ka një qëndrim të këtillë ndaj veprimtarive kulturore shqiptare”.

Kjo aleancë politike thotë se Ministria e Kulturës “duhet ta di se shfaqja e flamurit në tubimin e përmendur nuk është vetëm flamuri i Republikës së Shqipërisë, por është simboli kombëtar i të gjithë shqiptarëve, kudo që jetojnë, flamuri të cilin ua ka lënë amanet heroi më i madh kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skëndërbeu”.

Ligji mbi simbolet kombëtare në Mal të Zi parasheh gjobë për përdorimin e çdo flamuri kombëtar pa flamurin e shtetit të Malit të Zi.

Kohëve të fundit është shënuar rasti i një qytetari në Ulqin, i cili u dënua për shkak se në makinën e tij kishte dy flamuj të vegjël shqiptarë, ndërsa në Malësi një qytetar tjetër kishte vendosur flamurin shqiptar në shtëpinë e tij private. Propozimin për ndryshimin e këtij Ligji e kanë dorëzuar përfaqësuesit shqiptarë në parlamentin malazez, por në votimin e deputetëve ky propozim nuk mori shumicën e votave në parlament./VOA

Muaji korrik ishte më i nxehtë i matur në Tokë, që kur filluan regjistrimet më 1880, thanë shkencëtarët.

Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA-së, tha të enjten se korriku ishte 0.95 gradë Celsius më i ngrohtë se mesatarja e muajve gjatë shekullit të 20-të.

Korriku është përgjithësisht muaji më i ngrohtë i kalendarit, por meteorologët thonë se temperaturat e këtij viti, vendosën edhe një rekord të ri për 140 vitet e kaluara.

Rezultatet ishin pritur, pasi disa vende evropiane përfshirë Francën, Belgjikën dhe Gjermaninë raportuan se korriku përmbysi rekordet e mëparshme kombëtare të temperaturave.

Temperaturat e larta janë shoqëruar edhe ekstreme tjera klimatike. Ngrohja e oqeaneve ka çuar në një shkrirje të hershme të akullit të detit në ngushticën e Beringut midis Rusisë dhe Alaskës, tha Rick Thoman, një specialist i klimës në Universitetin Alaska Fairbanks.

Qershori i këtij viti, kishte vendosur tashmë një rekord marramendës të nxehtësisë, krahasuar me 140 viteve të kaluara./REL

srijeda, 14 Avgust 2019 07:30

Përfundon Haxhi, pa incidente

Miliona haxhi shkuan përsëri në Mekë për lutjet përfundimtare të martën pasi mbledhja më e madhe vjetore në botën muslimane u përmbyll pa incidente, përkundër sfidave logjistike dhe përshkallëzimit të tensioneve rajonale.

Zyrtarë të lartë thanë që nuk kishte pasur incidente të mëdha dhe planet logjistike, të sigurisë dhe shëndetit kishin qenë të suksesshme, madje edhe me disa reshje të mëdha shiu.

 

Arabia Saudite e ruan reputacionin e saj në kujdestarinë e vendeve më të shenjta të Islamit, Mekës dhe Medinës, dhe organizimit të saj të haxhit. Arabia shpreson të vazhdojë zgjerimin e pjesëmarrjes për të ndihmuar në ndërtimin e industrisë së saj të turizmit.

Sipas Vendimit të Komisionit për Përgatitjen e Propozimeve të Simboleve të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi, punimet fituese të KONKURSIT PËR LOGO të KKSH-së janë:

Vendi I – Agron Ujkashi

Vendi II – Atdhe Tabaku

Vendi III – Shpresa Bojaj

 

logo-nr-1-agroni-723x1024.jpg

Vendi I – Agron Ujkashi

Atdhe-Tabaku-vendi-2-1024x896.jpg

Vendi II – Atdhe Tabaku

shpresa-bojaj.pngab

 

 

Vendi III – Shpresa Bojaj

 

Bajram Šerif Mubarek Olsun!

Povodom nastupajućeg praznika svim vjerinicima islamske vjere, upućujemo srdačne čestitke. Uz iskrene želje da Kurban bajram provedete u krugu svojih porodica, prijatelja i komšija uz dobro zdravlje.

Me fat festa e shenjtë e Kurban Bajramit të gjithë besimtarëve të fesë Islame.

DOO Komunalno Rožaje

Nazim Dacić

 

Poštovane Rožajke i Rožajci, uvaženi vjernici, Bajram je prilika da se okrenemo oko sebe i da podijelimo ove dane sa našim sugrađanima, sa
kojima dijelimo ljepotu suživota na ovim prostorima.
Ponosni smo na vjersko nasljeđe koje nas uči da gradimo ambijent mira, tolerancije, povjerenja i sloge. I na taj način gradimo prosperitetniju budućnost za sve naše građane.
Poštovani vjernici, pripadnici Islama, želim Vam sretne nastupajuce Bajramske dane, da ih u zdravlju, veselju i rahatluku provedete u krugu svojih porodica.

 
BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN
Predsjednik SO
Almir Avdić

 

 

 

 
 
 

Reisu Islamake zajednice u Crnoj Gori, Rifatu ef. Fejziću, predjsedniku Medžlisa Islamske zajednice u Rožajama, Ernadu ef. Ramoviću, građanima opštine Rožaje, dijaspori i svim pripradnicima Islama u Crmoj Gori i šire, upućujem najsrdačnije čestitke povodom nastupajućeg blagdana, za muslimane jedan od najznacijih praznika koji služi kao podstrek za dobročinstvo međusobno pomaganje, slogu i jedinstvo.

Kurban-bajram je praznik požrtvovanosti, ali ujedno i trajan simbol solidarnosti sa onima koji trebaju našu pomoć. Ovo je prilika da se sjetimo ne samo najmilijih nego i naših komšija i svih ljudi oko nas, a posebno onih koji su bolesni i siromašni. Naša je zadatak da svojim dobrim djelima upotpunimo njihovu radost Kurban-bajrama. 

Želim vam da u radosti i rahatluku, u krugu svojih najbližih provedete ove bajramske dane.

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN

Predsjednik opštine Rožaje

Ejup Nurković

 

Neka vam mubarek dani Kurban Bajrama donesu zdravlje, sreću i radost, proslavite ga u krugu porodice, prijatelja i komšija u duhu naše bošnjačke tradicije i običaja. 

Qindra mijëra myslimanë kanë nisur të arrijnë në Arabinë Saudite për të nisur Haxhin, pavarësisht temperaturave të larta dhe tensioneve politike në rritje në këtë rajon.

Në Haxhin e këtij viti pritet të marrin pjesë një numër i madh i pelegrinëve nga Irani, qeveria e të cilit ka bojkotuar këtë ngjarje, pasi besohet se 2,300 pelegrinë, shumica prej tyre iranianë, janë shtyrë për vdekje gjatë një rituali afër Mekës më 2015.

Haxhi këtë vit nis më 19 gusht dhe përfundon më 24 të po këtij muaji derisa ritualet e tij pritet t’i përfundojnë 2 milionë persona nga 2 miliardë myslimanë sa vlerësohet se janë në botë.

Sipas fesë islame, secilit mysliman i kërkohet të përfundojë Haxhin, që konsiderohet një nga pesë shtyllat e kësaj feje.

Kuvendi i Tuzit, me shumicë të votave nga radhet e pozitëz dhe opozitës, miratoi vendimin për ngritjen e monimentit përkujtimor kushtuar  heroit tonë mbarëkombëtar , Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

Monumenti përkujtimor kushtuar heroit legjendar dhe strategut Gjegj Kastrioti- Skënderbeu vendoset në bazamentin e shkollës me të njëjtin emër „Gjergj Kastrioti- Skënderbeu“ në Triesh. 

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!