Pedagog Centra za socijalni rad u Rožajama i dugogodišnji stručnjak za vaspitno-obrazovni rad sa omladinom, Esad Plunac u osvrtu na učestale slučajeve vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori pa i šire kao i na sporadične u Rožajama, kaže da je krajnje vrijeme da se zapitamo: gdje smo kao društvo zakazali?
Plunac smatra da u pojavnom obliku u tom periodu, što je karakteristika svih lokalnih zajednica, pa i Rožaja, jeste jedan vid neprihvatljivog ponašanja mladih, odnosno školske omladine. On ukazuje na to da je neodgovoran odnos roditelj-staratelj jedan od uzroka te pojave.Takođe, ističe Plunac u sistemu brige, nadzora i praćenja zatajili su svi segmenti koji su obavezni da prate pojavu, a to su: porodica, škola, policija, tužilaštvo, sudstvo kao i organizacije gdje mladi mogu sprovoditi i realizovati pojedine aktivnosti koje nijesu obuhvaćene školskim planom i programom.
Plunac kaže: ” Bojim se da smo podcijenili taj segment u razvoju omladine, jer zahtijeva aktivno praćenje, kako škole, roditelja tako i cijele sredine. Zato ne isključujem još pojava, poput nedavnih slučajeva u Baru, na Cetinju, prošlogodišnjih u Rožajama i dr., da ne spominjem slučaj u Beogradu koji je šokirao cijeli region.”
Nedovoljna uključenost omladine u sportske organizacije, u kulturna dešavanja kao i dostupnost psihoaktivnih supstanci i raznih opijata te nesređeni odnosi u porodičnom sistemu samo pojačavaju vršnjačko nasilje. Zato kao društvo moramo reagovati odlučnije, zaključio je pedagog u Centru za socijalni rad, Esad Plunac i na kraju dodao da je srećna okolnost da u Rožajama nema izraženih slučajeva vršnjačkog nasilja, ali to ne znači da ga nema i da ga neće biti. Zato je potrebno da stručne službe na nacionalnom nivou u školama prate ponašanje omladine.
Rešad Kalač