Popis bi trebalo da je ststističko i tehničko državno pitanje. Po podacima iz popisa sve normalne države grade socijalnu, ekonomsku i društvenu politiku. Tako je to, otprilike, u normalnim i politički stabilnim drzavama, ocijenila je Emina Čolović iz Evropske Platforme dijaspore Crne Gore.
“Ovaj, naš, crnogorski popis je par exselans identitetskog karaktera i koliko se može zaključiti bitan je da se samo nacionalno i vjerski prebrojimo. U ovako politički turbulentnom vremenu, u kojem smo imali parlamentarne izbore i u kojem nam je Vlada godinu i po u tehničkom mandatu, skoro pa i da nijesmo u stanju da izaberemo novu, mislim da je iracionalno održati bilo koji državni posao, a kamoli, jedan ovako obiman i ozbiljan, kakav je popis stanovništva i svega onog što je potrebno da bi se mogla u dužem periodu planirati spoljna i unutrašnja politika Crne Gore”, kazala je ona.
Prema njenim riječima oni koji žive u dijaspori i kojima je Crna Gora jedina domovina su jako zabrinuti za rezultate popisa, posebno iz razloga unutrapnje političke nestabilnosti, kao i globalne, gdje će pažnja međunarodne zajednice biti fokusirane na Bliski Istok i na događanja u Ukrajini, pa stoga pozivaju sve političke subjekte u državi da ovom pitanju priđu sa ozbiljnom odgovornošću i da ovaj popis odlože za nekoliko mjeseci kako bi se i unutrašnje i gobalne političke prilike stabilizovale.
“I, naravno, da sačekamo da ovaj popis organizuje Vlada koja će imati i legalitet i legitimitet. Zato, Dijaspora Crne Gore iz Hanovera poziva politčku elitu u domovini da ovom veoma važnom pitanju pristupi vrlo ozbiljno, inače, ćemo svoje sugrađane u Crnoj Gori i u samoj dijaspori pozvati da bojkotuju najavljeni popis stanovništva. Molimo sve relevantne političke činioce u državi da se uozbilje i da shvate da je sve brzo i kuso”, zaključila je ona.