Vlada je na danas održanoj 71. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, usvojila Izvještaj o samoprocjeni ispunjenosti privremenih i završnih mjerila u poglavljima pravne tekovine EU. Iz Izvještaja proizilazi da se Crna Gora u određenim poglavljima pravne tekovine približila internoj spremnosti za njihovo privremeno zatvaranje. Riječ je o poglavljima 5 – Javne nabavke, 6 – Privredno pravo, 7 – Pravo intelektualne svojine, 20 – Preduzetništvo i industrijska politika, dok u ostalim poglavljima preostaju dodatni koraci na planu njihovog ispunjenja. Kada je riječ o poglavljima 23 i 24 koja se odnose na oblast vladavine prava, okvirna samoprocjena crnogorske strane je da je ispunjeno oko 2/3 zadatih privremenih mjerila, dok je kod preostalih privremenih mjerila potrebno realizovati određene aktivnosti u oblastima od značaja u cilju njihove potpune realizacije.
Utvrđen je Predlog amandmana na Predlog zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu i Predlog amandmana na Predlog odluke o izmjenama i dopuni Odluke o zaduživanju Crne Gore za 2023. godinu. Predloženim amandmanima vrši se korekcija izdataka u ukupnom iznosu od 63,36 miliona eura kod više potrošačkih jedinica, pri čemu su izvršene i tehničke korekcije u cilju obezbjeđivanja uslova za realizaciju aktivnosti iz domena nadležnosti potrošačkih jedinica. Imajući u vidu vremenski period od usvajanja Predloga zakona o izmjenama Zakona o budžetu za 2023. godinu, kao i nastale obaveze, izvršene su korekcije u iznosima opredijeljenih sredstva kod navedenih potrošačkih jedinica. Predlogom Amandmana o zaduživanju se stvaraju pravne pretpostavke za realizaciju kreditnog aranžmana za potrebe Željezničke infrastrukture Crne Gore i izdavanja državne garancije za potrebe Montecargo AD Podgorica. Prva izmjena predložena je zbog povećanja cijene radova koji će se finansiratii iz grant sredstava obezbijeđenih kroz Fond za Zapadni Balkan (WBIF), a druga izmjena će obezbijediti da se zakonom precizira namjena korišćenja kreditnih sredstava od strane Montecargo, kako bi se obezbijedilo da se iz kreditnih sredstava mogu izvršiti investicione opravke vagona i lokomotiva umjesto nabavke, kako je prethodno bilo navedeno.
Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o bližem načinu sprovođenja carinskih postupaka i carinskih formalnosti. Uredba se prvenstveno donosi zbog potrebe usaglašavanja podzakonskih propisa sa odredbama novog Carinskog zakona, a njena primjena treba da dodatno doprinese zaštiti carinskog područja i unutrašnjem tržištu koje nosiocima prava intelektualne svojine osigurava efikasniju zaštitu, povećava kreativnost i inovativnost, a potrošačima nudi pouzdane visokokvalitetne proizvode. Novine u odnosu na važeću Uredbu se odnose na dodatno usklađivanje pojedinih odredbi i obrazaca koji se tiču zahtjeva za preduzimanje mjera od strane carinskog organa i zahtjeva za uništenje robe za koju je utvrđeno da povređuje prava intelektualne svojine. Unošenje robe kojom se povređuju prava intelektualne svojine na carinsko područje Crne Gore uzrokuje značajnu štetu nosiocima prava, korisnicima, proizvođačima i trgovcima koji se pridržavaju zakona. Reklamiranje takve robe dovodi potrošače u zabludu, a u određenim slučajevima može doći i do ugrožavanja zdravlja i sigurnosti potrošača. U tom smislu, namjera je da se, koliko god je to moguće, spriječi unošenje takve robe na tržište Crne Gore.
Usvojen je Plan pripreme zimske turističke sezone 2023/2024. godine. Cilj izrade ovog dokumenta je povezivanje subjekata na svim nivoima, kako bi se omogućila nesmetana priprema i odvijanje turističke sezone, što bi rezultiralo povećanjem kvalitativnih, kvanitativnih i finansijskih efekata. U krajnjem, cilj je povećanje nivoa satisfakcije turista, turističke privrede i domaćeg stanovništva, kao nezaobilaznih aktera održivog turističkog razvoja. Kako je naglašeno, kreiraće se ponuda koja će privući goste tokom svih zimskih mjeseci, fokusirajući se na pred i post sezonu, a ne samo na tursitički „špic”, kao i na visokoplatežna tržišta, iako je u ovom segmentu konkurentnost veliki izazov. Razvoj turizma, kako je zaključeno, nije sam sebi cilj, već je on pokretač razvoja poljoprivrede, transporta, infrastrukture, trgovine, kao i podizanja životnog standarda lokalnog stanovništva, safisfakcije turista i svih direktnih i indirektnih učesnika u ovom procesu.
Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima na realizaciji prioritetnih projekata iz oblasti turizma, za period januar – jun 2023. godine. U dosadašnjem toku realizacije projekta investirano je ukupno 14.560.412,81 eura, dok je u izvještajnom periodu investirano 2.187.035,77 eura i to na sledeće projekte: valorizacija lokaliteta na prostorima Bjelasice i Durmitora; izgradnja turističkog kompleksa, marine i prateće infrastrukture „Porto Montenegro“ – Tivat; izgradnja turističkog kompleksa „Portonovi“, Kumbor, Herceg Novi; izgradnja turističkog kompleksa „Luštica Bay“, Tivat; izgradnja turističkog kompleksa „Plavi horizonti“ – Tivat; rekonstrukcija tvrđave „Mamula“ na ostrvu Lastavica, Herceg Novi; izgradnja Hotela „Kraljičina plaža“ – Sveti Stefan, Budva; turistička valorizacija dijela imovine HTP „Ulcinjska Rivijera“, AD Ulcinj – hoteli „Bellevue“ i „Olympic“ i izgradnja turističkog kompleksa „Montrose“ („Ritz Carlton Montenegro“).
Usvojena je Informacija o aktivnostima na realizaciji razvojnih projekata na unapređenju turističke infrastrukture, za period januar – jun 2023. godine. U Informaciji je dat pregled aktivnosti na realizaciji razvojnih projekata na unapređenju turističke infrastrukture, u prvom redu ski-centara na području Bjelasice i Komova, Durmitora i Hajle, ali i prirodnih atrakcija poput Đalovića pećine, sa trenutnim statusom i fazama realizacije, a koji uključuju izgradnju novih žičara, skijaških staza, sistema za vještačko osnježavanje, baznih stanica, pristupnih puteva i prateće infrastrukture, kao i potrebne mjere za njihovu realizaciju. U ove projekte je do sada uloženo skoro 106 miliona.
Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima realizacije Posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore za period januar – jun 2023. godine. Informacija sadrži prikaz podataka i aktivnosti nadležnih institucija na ispunjavanju obaveza iz Programa koji je završen 31. decembra 2022. godine.
Usvojena je Informacija o Predlogu Liste prioritetnih kapitalnih projekata za finansiranje iz kapitalnog budžeta države u 2024. godini. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo finansija da u Kapitalni budžet sa Liste prioritetnih kapitalnih projekata uvrsti 18 „najzrelijih” projekata iz 17 opština, od 159 kandidovanih, pri čemu se najzrelijim projektima smatraju oni koji imaju riješenu eksproprijaciju, izrađen i revidovan glavni projekat, ili makar jedno od ta dva osnovna uslova za početak realizacije nekog projekta. Takođe, Uprava za kapitalne projekte je zadužena da Ministarstvu finansija dostavi revidovanu procijenjenu vrijednost odabranih projekata, planiranu dinamiku realizacije, kao i potreban iznos za finansiranje u 2024. godini, do utvrđivanja Predloga zakona o Budžetu Crne Gore za 2024. godinu.
Vlada je usvojila Informaciju o statusu Projekta sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici, i prihvatila Predlog sporazuma o prosljeđivanju grant sredstava investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) u iznosu od 22.935.983 eura, između Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Glavnog grada Podgorica i DOO „Vodovod i kanalizacija“ Podgorica. Kako je navedeno u informaciji, Projekat će doprinijeti poboljšanju higijenskih uslova u Glavnom gradu Podgorici, zaštiti resursa pitke vode i poboljšanju stanja životne sredine u područjima južno od grada, kao i zaštiti rijeke Morače i Skadarskog jezera kao prekograničnog vodnog tijela. Projekat su podržale njemačka razvojna banka KfW i Investicioni okvir za Zapadni Balkan WBIF.
Usvojen je Završni izvještaj o sprovođenju Strategije razvoja poštanske djelatnosti u Crnoj Gori za period 2019-2023. Izvještaj sadrži status realizacije aktivnosti potrebnih za ostvarivanje svih mjera određenih u okviru prioriteta i ciljeva Strategije. Za cjelokupni petogodišnji period trajanja strateškog dokumenta (u okviru tri akciona plana), predviđene su ukupno 61 aktivnosti, od čega je potpuno realizovano 42 aktivnosti, odnosno 69 %, djelimično je realizovano 11 aktivnosti, odnosno 13 %, dok osam aktivnosti, odnosno 18 %, nije realizovano. U diskusiji je naglašeno da će stepen realizacije na kraju tekuće godine biti veći, imajući u vidu da će djelimično realizovane aktivnosti po Akcionom planu za 2023. godinu, do kraja godine biti potpuno realizovane. S tim u vezi, očekuje se da ukupan procenat realizacije strateškog dokumenta bude preko 70 % planiranih aktivnosti. Takođe, kroz predmetni Završni izvještaj date su preporuke za naredni ciklus planiranja politika u oblasti poštanske djelatnosti čija je izrada u toku i usvajanje iste se očekuje do kraja tekuće godine.
Vlada je usvojila Informacija o trenutnom statusu Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ AD Igalo. U diskusiji je naglašeno da Istitut „Dr Simo Milošević“, kao generator razvoja zdravstvenog turizma i jedan od najvećih privrednih subjekata, ne samo na Primorju, već i u čitavoj Crnoj Gori, mora nastaviti funkcionisanje i izbjeći mogući stečaj. Tim povodom, Vlada je zadužila nadležne organe da razmotre mogućnost za otkup akcija manjinskih akcionara Instituta, sagledaju mogućnosti za pružanje finansijske pomoći u skladu sa zakonom kako bi se nastavilo poslovanje Instituta, dostave usaglašeni Predlog kolektivnog ugovora, te da pokrenu postupak racionalizacije i optimizacije poslovanja Instituta, sa posebnim akcentom na ljudske resurse.
Usvojena je Strategija razvoja zdravstva za period 2023-2027 s Akcionim planom za period 2023-2024. godine.
Vlada je usvojila Informaciju o ponudi privatne zdravstvene ustanove (PZU) Hipokrat. PZU Hipokrat je Vladi Crne Gore, odnosno Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu finansija, u maju ove godine dostavila predlog za prodaju cjelokupnog poslovanja državi Crnoj Gori. S obzirom na to da se djelatnost ove PZU obavlja na tri lokacije i to u Podgorici, Kotoru i Nikšiću, a da je u planu i otvaranje nove klinike u Baru, ponuda se odnosi na prodaju kompletnog poslovanja, uključujući infrastrukturu, medicinsku opremu i stručno osoblje. Tim povodom, Vlada je zadužila Ministarstvo zdravlja da angažuje ovlašćene nezavisne procjenitelje radi procjene imovine i opreme u vlasništvu PZU Hipokrat, a potom i da Ministarstvo zdravlja sa Ministarstvom finansija i Fondom za zdravstveno osiguranje, izvrše cost-benefit analizu i studiju opravdanosti dostavljene ponude i o tome izvijesti Vladu najkasnije do 31. decembra ove godine.
Usvojena je Informacija o rješavanju stambenih potreba zaposlenih u upravi i pravosuđu. Članom 20 Granskog kolektivnog ugovora za oblast uprave i pravosuđe, koji je stupio na snagu 15. februara 2023. godine, propisano je da: „U cilju rješavanja stambenih potreba zaposlenih, Vlada će sa Sindikatom potpisati poseban sporazum najkasnije u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovog Ugovora”. Shodno navedenom pravnom osnovu, pritupilo se izradi akata, koji će, za razliku od dosadašnje prakse, prvi put omogućiti da Vlada Crne Gore bude drugo pravno lice u osnivanju Stambene zadruge. Ovako zamišljena Zadruga radiće na transparentan način i obezbijediće Vladi praćenje toka finansija i ulogu u odgovornosti samog rukovođenja i trošenja sredstava, budući da se sredstva izdvajaju iz budžeta Crne Gore. Kako se ističe u Informaciji, Vlada Na ovaj način učestvuje u donošenju akata koji će ostati zabilježeni u modernoj istoriji Crne Gore kao prvijenac u rješavanju krucijalno najvećeg problema zaposlenih u javnoj upravi, a to je stambeni problem pod povoljnim uslovima.
Vlada je usvojila Polugodišnji izvještaj o javnim nabavkama za period od 01.01.2023 – 30.06.2023. godine. U diskusiji je istaknuto da je Izvještaj sačinjen primjenom funkcionalnosti koje omogućava elektronski sistem javnih nabavki. U trenutku sačinjavanja Izvještaja podaci sa CEJN-a pokazuju da je na sistemu registrovano 4.714 ponuđača od kojih je trenutno aktivirano 3.406, kao i 677 javnih naručilaca. U posmatranom periodu je preko sistema podnešeno 9.901 ponuda sa intenzitetom konkurencije od 3,25 ponude po ugovoru o javnoj nabavci. Sistem obuhvata i žalbeni proces koji se realizuje elektronski, što je u značajnom unaprjedilo i proces zaštite prava. Elektronski sistem je omogućio efikasniju, precizniju i bržu obradu podataka, kao i nove parametre u izvještavanju. Ugovorena vrijednost javnih nabavki u ovom periodu iznosi 309.973.231 eura. Analiza pokazuje da je procenat nabavke robe 55,08 % u odnosu na ukupan broj ugovora, dok nabavka usluga čini 33,52 % i nabavka radova 11,4 %. U skladu sa regulatornim okvirom putem jednostavnih nabavki utrošeno je 46.737.869 eura za nabavku roba, usluga i radova što čini 15.07 % u ukupno ugovorenom iznosu nabavki za prvu polovinu 2023. godine, sa ukupno 79.289 ugovora. Ukupan broj sprovedenih pregovaračkih postupaka bez prethodnog objavljivanja poziva je 40, u iznosu od 19.612.908 eura od kojih je 77,50 % sprovedeno zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane događajem koji naručilac nije mogao da predvidi, a koji nije prouzrokovan djelovanjem naručioca, nije moguće postupiti u rokovima propisanim za otvoreni, ograničeni ili konkurentski postupak sa pregovorima.
Data je saglasnost za dugoročni zakup nepokretnosti u svojini Crne Gore, na period od 30 godina, zemljišta upisanog u list nepokretnosti broj 600, KO Korita, Opština Bijelo Polje, u cilju izgradnje vjetroelektrane. Javnim pozivom se predviđa izdavanje u zakup zemljišta ukupne površine 1.502.337 m², na period od 30 godina, radi projektovanja, izgradnje, eksploatacije i održavanja 11 vjetrogeneratora, instalisane snage od po 6,6 MW, po početnoj cijeni zakupa na godišnjem nivou u iznosu od 341.000 eura.
Vlada je usvojila Informaciju o potpisivanju ugovora u vezi učešća Crne Gore na Svjetskoj izložbi Expo 2025 Osaka i prihvatila tekst Ugovora o učešću čijim potpisivanjem se stiču formalno-pravni preduslovi za dalju pripremu učešća Crne Gore na ovoj prestižnoj izložbi, u skladu sa planiranom dinamikom. Riječ je o izložbenom prostoru od 80,37 m2 koji se daje u zakup od 1.143,25 USD po metru kvadratnom, isključujući prostor za komercijalnu djelatnost.
Usvojena je lnformacija o određivanju lokaliteta i finansiranju izgradnje Olimpijske kuće i olimpijskog parka u Podgorici.
Vlada je usvojila Informaciju o učešću Crne Gore na 60. Bijenalu umjetnosti u Veneciji i zaključivanju Ugovora o zakupu izložbenog prostora za 2024. godinu i prihvatila tekst Ugovora o zakupu. Kako bi predstavljanje Crne Gore na 60. Bijenalu umjetnosti u Veneciji koje se održava od aprila do novembra 2024. godine bilo organizovano na najbolji mogući način, dogovoren je zakup prostora na lokaciji koja će omogućiti ostvarivanje ciljeva za realizaciju crnogorskog Paviljona. Iznos godišnje zakupnine za navedeni prostor je 70.000 eura, bez PDV-a, a sredstva su obezbijeđena Budžetom za 2023. godinu. Potpisivanjem Ugovora o zakupu izložbenog prostora u Veneciji stvaraju se uslovi za prezentaciju crnogorske savremene umjetnosti na Bijenalu na kojem učestvuje preko sto država i koje ima preko pola miliona posjetilaca.
Vlada je usvojila Informaciju o potpisivanju Implementacionog sporazuma između Ministarstva odbrane Republike Italije i Ministarstva odbrane Crne Gore za saradnju u vezi nabavke borbene odjeće za pripadnike Vojske Crne Gore po italijanskom programu „Dismounted Soldier System“ i prihvatila tekst Sporazuma. U cilju obezbjeđivanja blagovremenog i kvalitetnog snabdijevanja i zanavljanja borbene uniforme, pristupilo se analizi tržišta i mogućnosti saradnje sa zemljama članicama EU. Tim povodom, ostvareni su kontakti sa Ministarstvom odbrane Republike Italije od kojeg je dobijena ponudu za uniforme izrađene po posebnom programu italijanske Vlade „Dismounted Soldier System” koji je razvijan sa kompanijom „Beretta”. Za realizaciju Implementacionog sporazuma potrebno je obezbijediti sredstva u ukupnom u iznosu od 8 miliona eura na period od 7 godina, tako što će se planirana sredstva obezbjeđivati u budžetu Ministarstva, počevši od 2024. godine. U diskusiji je istaknuto da će se rješavanjem pitanja nabavke uniforme za Vojsku obezbijediti kontinuitet u snabdijevanju, precizno planiranje i bolji kvalitet uniforme Vojske.
Usvojena je Informacija o predlogu donacije Ministarstvu odbrane Ukrajine. U Informaciji se navodi da se Ministarstvo odbrane Ukrajine obratilo Ministarstvu odbrane Crne Gore zahtjevima za donaciju raznih vrsta humanitarnih sredstava, opreme, naoružanja i municije. Ministarstvo odbrane Crne Gore je u saradnji sa saveznicima do sada uputilo tri kontingenta pomoći u vidu hrane, zaštitne opreme i municije, a nakon sagledavanja potreba Vojske Crne Gore i stanja postojećih zaliha, sačinjena je lista sredstava koja bi se uputila kao dodatna pomoć Ministarstvu odbrane Ukrajine. Takođe, usvojena je i Informacija o predlogu donacije vježbovnih sredstava Ministarstvu odbrane Ukrajine koja će se koristiti za potrebe obuke pripadnika Oružanih snaga Ukrajine u Sjevernoj Makedoniji.
U postupku verifikacije zapisnika sa prethodne sjednice Vlade, a u vezi realizacije odluke o upućivanju finansijske pomoći ugroženom civilnom stanovništvu Gaze, zaduženo je Ministarstvo vanjskih poslova da, u ime Vlade Crne Gore, za ovu namjenu uplati ukupan iznos od 40.000 dolara, posredstvom Agencije UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama.
Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.