Oralnom vakcinacijom divljih životinja protiv bjesnila kao i obaveznom vakcinacijom pasa i mačaka, koja je počela još u ponedjeljak, omogućava se dovoljno visok nivo zaštite populacije divljih životinja, a posljedično prekida lanac prenošenja virusa sa divljih na domaće životinje i ljude, saopšteno je iz Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Sa obzirom na to da je rožajski kraj poznat po brojnim šumovitim djelovima koje nastanjuju različite vrste divljači i da su populacije lisica i divljih mesojeda ove godine u porastu iz lovačkog društva Hajla kazali su da je zbog vakcinacije neophodno pridržavati se uputstava odgovorne institucije.
Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove podsjećaju na potrebne određene mjere opreza jer se bačeni mamci sa vakcinama mogu naći u prirodi.
“Ne treba dodirivati mamce sa vakcinom, jer su oni namijenjeni lisicama. Posebno je važno na to skrenuti pažnju djeci.
Ako u svom dvorištu, bašti ili na imanju pronađete mamac vakcine za divlje životinje, stavite rukavice ili plastičnu kesu na ruke i bacite mamac u obližnju šumu.
U slučaju da ste dodirnuli mamac nezaštićenom rukom, dobro operite ruke deterdžentom i vodom.
Takođe, ako ste dodirnuli kapsulu koja se nalazi u unutrašnjosti vakcine-mamca, osim pranja ruku, potrebno je da se obratite ljekaru”, navodi se u saopštenju.
Takođe, navode i da dvije nedjelje nakon vakcinacije pse i mačke treba držati zatvorene i ne dozvoliti ni njima ni drugim domaćim životinjama da budu u zoni vakcinacije.
Ova upustva posebno su važna za stanovnike na ruralnom području Rožaja, odnosno za djelove naselja koja imaju dodire s rubnim djelovima šume.
Rešad Kalač