Poštovane građanke i građani,
Godinu za nama obilježili su brojni izazovi sa kojima se suočavala naša zemlja. Tranzicija vlasti u Podgorici, istorijski predsjednički a, zatim i parlamentarni izbori uslovili su novu društvenu realnost.
Nakon višedecenijske stabilokratije gdje su se tolerisali nedemokratski principi upravljanja državom, dinamika političkih dešavanja u posljednje tri godine ukazuje da je Crna Gora počela da živi istinsku demokratiju, sa svim problemima koji očekivano prate proces prilagođavanja novim okolnostima.
U 2023. godinu naša država ušla je sa opstrukcijom tranzicije vlasti u Glavnom gradu, Vladom kojoj je pola godine ranije izglasano nepovjerenje, Skupštinom sa fluidnom parlamentarnom većinom, Predsjednikom Crne Gore čiji je mandat bio na izmaku, nefunkcionalnim Ustavnim sudom, brojnim institucijama koje su se nalazile u VD stanju, uključujući Vrhovni sud, Vrhovno državno tužilaštvo i Centralnu banku.
U takvom ambijentu, politička i institucionalna konsolidacija neminovno su se nametnuli kao ključni zadatak, bez čijeg prethodnog rješavanja je bilo nemoguće planirati dalje reformske poduhvate.
Stoga je moje nastojanje u ovoj godini bilo u potpunosti posvećeno tom cilju, za šta su temelji udareni istorijskim rezultatom na predsjedničkim izborima 02. aprila, čime je nakon više od 30 godina došlo do konačne smjene vlasti u Crnoj Gori. Primopredaja dužnosti sprovedena je u skladu sa najboljom demokratskom praksom i u prisustvu svih državnika iz regiona, čime je iz Crne Gore poslata poruka stabilnosti i zrelosti.
Sumirajući učinjeno, možemo konstatovati da je u aprilu zaokružena i trancizija vlasti u Glavnom gradu, realizovan miran proces parlamentarnih izbora, koji su u julu rezultirali konstituisanjem 28. saziva Skupštine Crne Gore i formiranjem 44. Vlade u oktobru, nakon sprovođenja inkluzivnog i transparentnog procesa konsultacija u postupku određivanja mandatara, kako to ranije nikada nije bio slučaj u Crnoj Gori.
Dodatno, u novembru je nakon više godina kompletiran Ustavni sud, a u decembru imenovana nova guvernerka Centralne banke, i nakon više godina popunjen Sudski savjet. Time je, u značajnoj mjeri, stabilizovan sistem, a za očekivati je da se uskoro i izborom predsjednika Vrhovnog suda i vrhovnog državnog tužioca kompletira set uslova neophodnih za temeljnu reformu pravosuđa.
Godinu za nama je obilježilo i ispravljanje nepravdi iz prošlosti. Odavanjem pijeteta prema žrtvama zločina u Pivskim Dolima u Drugom svjetskom ratu, kao i prema žrtvama bombardovanja Murine iz 1999. godine, u ime države, doprinio sam njegovanju kulture sjećanja u odnosu na ove tragične događaje. Takođe, za važnim sam smatrao i da se pojedini zločini, koji nikada nijesu do kraja istraženi, poput deportacije Bošnjaka u ratnim 90-im godinama, ponovo osvijetle, kako bi pravda dobila svoje puno zadovoljenje a žrtve i njihove porodice – izvinjenje.
Godina za nama donijela je i dodatni rast plata i penzija, nakon onog iz 2022. godine koji je došao kao rezultat programa Evropa sad 1, kada je nakon više godina u Crnoj Gori došlo do značajnijeg rasta životnog standarda. Međutim, pozitivne efekte po standard građana je umanjio porast cijena. Zato je važno u narednom periodu nastaviti sa politikama koje se odnose na unapređenje životnog standarda građana.
Planiranje i sprovođenje daljih ekonomskih reformi mora biti praćeno visokim nivoom inkluzivnosti i transparentnosti, realizacijom velikih kapitalnih projekata i posebnom brigom o dugoročnoj stabilnosti finansijskog sistema.
Godina za nama je donijela i poboljšanje međunarodnog ugleda Crne Gore, kroz intezivnu aktivnost sa naročitim fokusom na EU agendu, jačanje kredibilnosti NATO članstva, i unaprjeđenje dobrosusjedskih odnosa.
Pojačanom vanjsko-političkom aktivnošću, svoj fokus sam stavio upravo na oživljavanje EU agende, zagovarajući dinamičniji pristup koji bi rezultirao članstvom Crne Gore u EU do 2028. godine. Prije par mjeseci kada sam o tome počeo da govorim mnogi nijesu vjerovali, danas svi govore o tome kao o realnom scenariju. Konstituisanjem 28. saziva Skupštine i formiranjem nove Vlade, stvorene su dodatne pretpostavke da sa još više optimizma gledamo ka tako zacrtanom cilju.
Uspješno smo realizovali učešće na najvažnijim međunarodnim događajima multilateralnog karaktera, od kojih se po važnosti izdvajaju NATO Samit u Viljnusu, Generalna Skupština Ujedinjenih nacija u Njujorku, Samit Evropska unija – Zapadni Balkan u Briselu, Pariški mirovni forum, Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi, čiji smo bili domaćin, Sastanci Evropske političke zajednice u Kišinjevu i Granadi, Samit Brdo – Brioni u Skoplju i Samit o klimatskim promjenama COP28 u Dubaiju.
Snažan doprinos vanjsko-političkom pozicioniranju Crne Gore, kao države koja međudržavne odnose gradi na principu uzajamnog prijateljstva i saradnje potvrdile su bilateralne posjete Njemačkoj, Ujedinjenom kraljevstvu, Italiji, Sloveniji, Luksemburgu, Grčkoj, te susreti sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsjednikom Evropskog savjeta Šarl Mišelom; predsjednikom Republike Francuske Emanuelom Makronom i Britanskim kraljem Čarlsom trećim, njemačkim predsjednikom Frank-Valter Štajnmajerom i turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, korejskim predsjednikom Jun Sukjulom, premijerom Indije Narendra Modijem, i mnogim drugim.
Vjerujem da će sve ovo pomoći da 2026. krunišemo svoju međunarodnu aktivnost pozicijom nestalne članice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
Zvanične posjete Beogradu i Zagrebu uslijedile su kao dokaz unaprjeđenja dobrosusjedskih odnosa, a organizacija regionalne inicijative Brdo-Brioni naredne godine u Crnoj Gori predstavlja znak povjerenja svih susjeda u nas i u promjene koje su se desile u Crnoj Gori.
Drage građanke i građani,
Iza nas je izazovna godina sveukupne političke i institucionalne stabilizacije, koja je u velikoj mjeri uspješno okončana.
U 2024. godinu ulazimo sa puno optimizma jer smo postavili temelje za istinsku demokratiju, oživljeli povjerenje u institucije i učvrstili političku stabilnost. Sve ovo će dobiti pravu vrijednost uz nove rezultate i uspjehe.
Tu mislim, prije svega, na dalje jačanje vladavine prava, prijeko potrebne reforme administracije i obrazovanja i unaprjeđenje zdravstvenog sistema, kako bismo podstakli održiv ekonomski rast, praćen kapitalnim investicijama i finansijskom stabilnošću, i nastavili ubrzani progres na putu ka EU članstvu, na dobrobit svih građanki i građana Crne Gore.
U to ime, želim vam srećnu Novu godinu, puno ličnog i profesionalnog uspjeha.
Živjela Crna Gora!
PREDSJEDNIK CRNE GORE
Jakov Milatović