Projekat EKOS okuplja 10 nevladinih organizacije sa sjevera Crne Gore u aktivnu mrežu koja strijemi za veću ravnopravnost spolova u regiji. U 2023. godini je realizovana Akademija o pravima rodne ravnopravnosti, prevenciji nasilja i podsticanju ekonomske nezavisnosti ranjivih grupa žena i djevojaka.
Obuka je imala za cilj osnažiti 16 članova EKOS mreže za pružanje odgovarajućeg savjeta i pomoći ugroženim grupama.
Obuku je prošlo 5 učesnika muškog pola, što je veoma pozitivno s obzirom na patrijarhalnu lokalu zajednicu.
Četiri iskusna stručnjaka, dva iz Slovenije i dva iz Crne Gore su održali 3 trodnevna interaktivna
modula u Podgorici, Beranama i Rožajama.
Prisutnim članovima mreže na modulima je poboljšana sposobnost razumijevanja, prepoznavanja, rješavanja i pružanja podrške žrtvi nasilja kroz stečeno znanje.
Online „Priručnik za rodnu ravnopravnost i prevenciju nasilja“ sadrži sve bitne teme koje su
obrađene tokom obuke na modulima.
Priručnik pruža sveobuhvatan pregled na pravni i strateški okvir za postizanje jednakosti polova i sprječavanje nasilja u Crnoj Gori. Fokus je na teorijskom razumijevanju neravnopravnog položaja žena u različitim životnim kontekstima, uključujući ograničenja u donošenju odluka u sferi privatnog života, te ostvarivanje prava u privatnom i javnom okruženju. Naglasak je stavljen na identifikaciju i rješavanje nasilja nad ženama i devojkama, uključujući „cyberbullying”, i ostvarivanje pravne zaštite u Crnoj Gori.
Također, sadrži i praktične strategije za sprečavanje nejednakost između polova i nasilje, uključujući zagovaranje za jednakost, podizanje svijesti o pravima, promociju ekonomske nezavisnosti, i podršku ranjivim grupama žena i djevojčica. U konačnici, predstavlja „soft skills“ i alate za rad sa žrtvama nasilja, zajedno sa zaključcima i preporukama za sprječavanje nasilja nad ženama i devojkama u Crnoj Gori. Priručniku se može pristupiti na Zavodu Krog/Institut Circle web stranica .
Također, u 2024. godini će biti pokrenuta online akademija.
Podizanjem svijesti između žena i muškaraca oko raznih formi nasilja kao što je fizičko, emocionalno i verbalno, i isticanje njihovih posljedica, možemo promovisati društvene promjene.
Razumijevanje rodne jednakosti je također ključno, jer obrazovanje može smanjiti nejednakost i podstaći poštovanje i pravičnost između polova.
Obučeni volonteri, zajedno sa zaposlenima od nevladinih organizacije, mogu pružiti podršku i pomoć žrtvama nasilja i zagovarati podizanje svijesti. NVO često uspostavljaju bolje povjerenje i veze unutar lokalnih zajednica, dozvoljavajući im pristup ranjivim grupama, brže odgovoranje na specifične potrebe i implementaciju ciljanih programa.
Saradnja između nevladinih organizacije i relevantnih institucija je ključna u stvaranju sigurnog i pravičnog
okruženja za sve članove zajednice, omogućavajući sveobuhvatan pristup koji kombinira stručnost , resurse i iskustva. Partnerstva imaju širi uticaj i učinkovitije djelovanje.
Projekat EKOS „Obrazovanje i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa žena i djevojčica u Crnoj Gori “ implementira Zavod Krog/Institutski krug , NVU Impuls i NVO Ikre , a isti je finansijski podržan od Ministarstvo of Strani i evropski Afere of the Republika of Slovenija u okviru međunarodni razvoj saradnja .