Napredak je postignut, a dobijanje pozitivnog IBAR-a je tek početak intenzivnijeg procesa reformi u kom je na donosiocima odluka da pokažu veći nivo transparentnosti, odgovornosti i iskrenosti u ovom procesu.
“Danas po riječima građana, upravo zbog djelovanja nosioca vlasti svjedočimo potrošenoj nadi u promjene – zbog onih koji umjesto suštinskih reformi obećavaju populizam, umjesto meritokratije akcenat stavljaju na još veću partitokratiju, a umjesto vladavine prava afirmišu pravo na vladavinu”, poručio je predsjednik države Jakov Milatović na konferenciji „Put civilnog društva kroz evropsku integraciju Crne Gore“ u organizaciji Centra za građansko obrazovanje.
On je istakao da civilno društvo igra ključnu ulogu kao korektivni faktoru procesu evropskih integracija, naglasivši njihovu ulogu u nadgledanju i osiguravanju veće transparentnosti i odgovornosti.
Ocijenio je da je put Crne Gore ka EU dug i izazovan, te da je na to uticao, nedostatak političke volje za suštinske reforme na unutrašnjem planu, kao i neodlučnost Brisela u pogledu politike proširenja.
Uprkos tome, kako je kazao, napredak je postignut, a dobijanje pozitivnog IBAR-a je tek početak intenzivnijeg procesa reformi u kom je na donosiocima odluka da pokažu veći nivo transparentnosti, odgovornosti i iskrenosti u ovom procesu.
Podsjetio je da reforma pravosudnog i antikorupcijskog zakonodavstva predstavljaju trenutni prioritet, a konkretni rezultati u vidu pravosnažnih sudskih odluka jedini će pokazati da li smo stvarno uspješno reformisali pravosudni sistem.
Tvrdi da je dugogodišnji politički uticaj na bezbjednosne strukture i pravosuđe ometao efikasnu borbu protiv kriminala, te da uprkos pozitivnim koracima koji su postignuti na ovom polju, politička većina nije uspjela da postigne punu sinergiju djelovanja u konačnom unaprjeđenju sektora bezbjednosti.
Takođe, ukazao je i da je sloboda medija ozbiljno ugrožena političkim pritiscima, prijetnjama i napadima na novinare, što otežava njihovu ulogu u nadzoru vlasti i informisanju građana o ključnim pitanjima u procesu evropskih integracija.
U tom smislu, naveo je da mediji moraju biti slobodni da istražuju i izvještavaju bez straha od odmazde, jer je to osnov za demokratski i transparentan proces integracije.
Na kraju, zaključio je da je pred Crnom Gorom intenzivan period reformi i koraka ka boljem društvu, te da samo zajedničkim radom i inkluzivnim pristupom možemo prevazići izazove na putu ka evropskoj porodici i ostvariti viziju bolje budućnosti za sve građane Crne Gore.