Promocija knjige pjesama “Zejna”, Sulejmana Beće Kujevića, kulturnog poslenika, etnomuzikologa i direktora Centra za kulturu Rožaje, održana je u nedjelju, 14. jula, u eksterijeru Centra za kulturu Rožaje u organizaciji CZK.
Program je vodio i o Kujeviću govorio Samin Radončić, koji je, između ostalog, naglasio:
“Kujević je poznati predstavnik kulture rožajskog kraja, pet godina je bio angažovan pri Ministarstvu kulture Crne Gore, tri godine radio za muzičku produkciju TVCG i član je Skupštine PAM-a od osnivanja. Već dvije decenije piše, komponuje i aranžira narodnu muziku u etno stilu, i sarađuje sa najvećim imenima estrade u Crnoj Gori i regionu. Objavio je više od 70 muzičkih numera, od kojih su neke nagrađivane na muzičkim festivalima u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je nagrade “Hamdija Šahinpašić” i osnivač Etno grupe “Teferidž”, objavio je dva albuma izvorne muzike, a zbirka ‘Zejna’ njegov je pjesnički prvjenac.”
Prof. Koprivica je u svom osvrtu prvo takođe istakao svestranost autora.
“ Svoje talente kreativno povezuje u više sfera uz sintezu muzičkog i pjesničkog iskaza. Kujević je, po riječima kritičara, zaslužan i za festival mladih “Zlatna pahulja”, za rad rožajskog folklornog ansambra KUD “Vrelo Ibra” i ima najveće zasluge za otvaranje Muzičke škole u Rožajama, kao i za rad Dramskog studija CZK, koji je ove godine izveo svoju već petu premijeru”.
Kritičar je pritom naglasio da je Kujević već svojom prvom zbirkom, a nakon brojnih napisanih tekstova za narodnu muziku, iskazao i očigledan pjesnički dar: “A to je dokazao sinergijom dva tematska bloka – borbe za ideale ljudskosti i želje da u svojim pjesmama sugestivno opiše lik svevremene žene, Zejne, ideala duhovne i fizičke ljepote, svojevrsne andrićevske ‘Jelene – žene koje nema’.”
Kujević pritom u svojim pjesmama piše i o snazi lirskog iskaza koji mora sadržati pjesničku slobodu: “Ne robujem pjesmi, niti stihu, / Gazim kroz njih kao vojnik, / Zujim kroz njih kao pčela, / Letim preko kao soko, širim krila, / Ne dam da me zarobe pravila, / Pjesnička ni pravopisna, / Ja želim da pišem / samo da me razumije ona…”
Ovim stihovima, kako je Koprivica zapazio, pjesnik jasno govori o skrivenim ljubavnim tokovima i porivima, ističući da najveći oblik poezije nastaje kroz sintezu pjesničkog i ljubavnog osjećaja u neraskidivom jedinstvu.
Po Koprivici, autor se pritom “ne fokusira isključivo na svoj bošnjački nacionalni korpus, nego piše o čovjeku svih vjera i nacija, kojem su moralni zakoni osnov postojanja, koji bez moralnih načela ne bi ni bio ono što jeste. Kujević se zato upravo i ugleda na stav Emanuela Kanta, koji je rekao da ga dvije stvari ispunjavaju sve većim strahopoštovanjem: zvjezdano nebo nad njim i moralni zakoni u njemu.”
Stoga se pjesme Kujevića “pretaču u nizove autentičnih poruka i pjesničkih apela protiv dvoličnosti i licemjerja, malograđanštine i lažnih vrijednosti, uz traganja za vrlinama i boljim društvom, za iskrenim osjećanjima uz poštovanje kulture i nacionalnih korijena, bez čega nijedan narod ne bi bio ono što jeste, niti bi mogao opstati u najboljem dijelu svoga bića i trajanja.”
U drugom dijelu književne večeri Kujević se obratio ljubiteljima poezije tumačeći neke svoje osnove poetskog iskaza, a zatim i pročitao jedan broj pjesama iz prve zbirke, i najavio izlazak druge do kraja ljeta pod nazivom “Bedel”…
Inače, knjiga ljubavnih pjesama i angažovane poezije Kujevića “Zejna” dosad je promovisana u Sarajevu, u Vijeću bošnjačkih intelektualaca, a promociji su tada, među uglednim zvanicama, prisustvovali i Abdulah Sidran, Haris Silajdžić i Zvonko Marić. Predstavljena je i u Centru za kulturu u Novom Pazaru, u Podgorici, Plavu, Rožajama i na Cetinju u Njegoševoj biblioteci, te je promocija u Gusinju bila već sedma po redu, a njoj je prisustvovao i predsjednik Opštine Gusinje Sanel Balić, direktorica CZK Lejla Balić i drugi ljubitelji poezije…
Kujević će nastaviti sa promocijama svoje knjige i u drugim gradovima, a najavio je i izlazak sljedeće knjige poezije krajem ljeta, pod nazivom “Bedel”.