Tokom skupštinske rasprave o izmjenama Zakona o radu, šef kluba poslanika Bošnjačke stranke Amer Smailović kazao je da bilo koja izmjena zakona o radu zahtjeva stručne analize i jedan ozbiljan pristup, ali i da će izmjene ovog zakona dobiti podršku Bošnjačke stranke jer će, kako je naveo, olakšati zasnivanje odnosa na neodređeno vrijeme.
„Prilikom izrade aktuelnog zakona vodilo se računa o ispunjavanju ciljeva a to su suzbijanje sive ekonomije, fleksibilnost na tržištu rada i zaštita prava zaposlenih. Takođe, zakon koji je donijet 2019. godine zahtijevao je dugogodišnji rad i saradnju svih relevantnih partnera. Izmjene ovog zakona moraju biti i po mjeri vremena u kojem živimo, i dati adekvatne odgovore na brojne izazove koje ima i poslovna zajednica, zaposleni, ali i država. Teško je naći rješenje kojim bi svi ovi subjekti bili zadovoljni, ali u suštini, radi se o vrlo kompleksnoj materiji, koja zahtijeva jedan ozbiljan pristup prilikom izrade. Ovdje se radi o izmjenama koje se tiču intervencije na samo jedan član ovog zakona kojim se predviđa da ugovor na određeno ne može trajati duže od dvije godine i da se nakon tog perioda transformiše na neodređeno. To je sigurno nešto što će imati podršku Bošnjačke stranke“.
Smailović je kazao i da ovaj zakon mora proći određena stručna mišljena i da treba voditi računa o zaštitnim mehanizmima kako ne bi došlo do zlouptrebe.
„Mi nemamo mišljenje Vlade kada su u pitanju izmjene ovog zakona, takođe treba imati mišljenje i konsultacije sa socijalnim savjetom i predstavnicima zaposlenih, kako bi se došlo do usklađenog rješenja. Međutim, radi se o izmjenama jednog člana i te izmjene svakako da idu u korist zaposlenih i to će imati našu podršku. Treba voditi računa o zaštitnim mehanizmima i danas smo čuli da će biti amandmana na ove izmjene i vjerujem da će se tako osigurati da ne dođe do otkaza u privatnom sektoru i da će se na taj način zaštiti radnici. Vjerujem da će se i na ovaj način obezbijediti egzistencija za veliki broj zaposlenih koje željno iščekuju posao na neodređeno vrijeme.
Poslanik Smailović je istakao i da je u javnoj upravi i dalje na nezadovoljavajućem nivou broj zaposlenih pripadnika manje brojnih naroda.
„Mogu slobodno reći da je daleko od onog procenta kojim bi bili zadovoljni svi građani Crne Gore, a posebno pripadnici manje brojnih naroda, jer je to procentualno i dalje daleko od jednog ozbiljnog odnosno potrebnog nivoa“.