Mještani Rožaja iz sela Besnik, Njeguši, Radetina, Bijela Crkva, Jablanica, Balotiće, Vuča i Malindubrava najavili su 12. avgusta blokadu magistralnog puta Rožaje – Špiljani u znak protesta zbog deponije Mostina.
“Ovo je treća po redu blokada i ista će trajati dva sata od 12h do 14h, čekali su kako kažu da lokalna uprava, agencija za zaštitu životne sredine i Ministarstvo ekologije preduzmu nešto, ali očigledno da se i dalje sve svelo na obećanja, dok se i dalje svakodnevno pali ovo privremeno odlagalište, koje ugrožava živote porodica koje žive u pomenutim mjestima, naveo je Denis Murić jedan od predstavnika građana.
Kako navodi Murić, u planu je da se podnese tužba Osnovnom sudu u Rožajama protiv rožajskog komunalnog preduzeća, zbog, kako tvrdi, kršenja Zakona o upravljanju otpadom u kojem je jasno naglašeno u članu 78, da privremeno odlagalište se može koristiti najmanje godinu dana od dana prijema,odnosno može i dvije godine, ali pod uslovom da se za svaku godinu plaća naknada od 10 eura za jednu tonu komunalnog otpada.
Murić dalje tvrdi da to preduzeće ne samo da nema nikakvu saglasnost agencije za zaštitu životne sredine koju je takodje u obavezi imati shodno zakonu o upravljanju otpadom, nego i ne plaća pomenutu naknadu, niti poštuje zakonske propise, koje je u obavezi da poštuje tokom odlaganja otpada.
Organizatori okrivljuju za ovakvu situaciju i Agenciju za zaštitu životne sredine, kao i Ministarstvo ekologije koji na sve ovo gledaju, a ništa ne preduzimaju, jer su, kako ističu, isti shodno zakonu u obavezi da naplaćuju naknadu koja ide u budžet Crne Gore i koja su predvidjena zakonom da se koriste za izgradnju postrojenja za obradu otpada, nabavku opreme za sakupljanje i transport otpada, sanaciju i rekultivaciju neuredjenjih odlagališta.
– Sa ćutanjem Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva ekologije kada se tiče naplate, se ide na štetu svih nas gradjana, kao i budžeta Crne Gore, što je razlog da mora reagovati i tužilaštvo, jer dopuštaju da komunalna preduzeća u opštinama na sjeveru Crne Gore, da već 20 do 30 godina ne plaćaju zakonske propisane obaveze, a isto pitamo i ove dvije institucije da objasne u javnost zašto im ne naplaćuju ove obaveze, navodi Murić.
Ono što mora biti jasno i lokalnoj upravi i Vladi Crne Gore da nećemo odustati od naših protesta i naše borbe, dok se god trajno ne zatvori privremeno odlagalište Mostina u Rožajama, poručuju organizatori.