Dodatne edukacije pomažu policijskim službenicima/ama da unaprijede svoje vještine pravilne komunikacije sa maloljetnim žrtvama i prestupnicima, a posljedično i da adekvatno adresiraju osjetljive situacije, naglašeno je na današnjoj obuci koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u Bijelom Polju za 20 policijskih službenika/ca iz sjeverne regije Crne Gore u cilju jačanja njihovih kompetencija za slučajeve vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije.
“Ove obuke su nam od veoma važne za dalju edukaciju policijskih službenika vezano za postupanje sa maloljetnicima jer unaprijeđuju njihova znanja i vještine. Zahvalni smo predavačicama jer su na kvalitetan način prenijele svoje znanje i vještine na službenike Uprave policije”, rekao je Vladan Popović, načelnik Odjeljenja za koordinaciju policijskih i sa njima povezanih poslova, koji je, takođe, pratio obuku.
“Edukacija i zajedničko promišljanje o sopstvenom i zajedničkom radu sa djecom, i to djecom kao učiniocima krivičnih djela i djecom na čiju su štetu učinjena krivična djela, može na dobar način da doprinese proširenju znanja i vještina u ovoj oblasti. A to je veoma zahtjevna oblast za rad. Takođe, ovaj pristup može da doprinese razvoju senzibiliteta, osjetljivosti i empatije u postupanju prema svakom djetetu u krivičnom postupku,” ukazuje Dijana Popović Gavranović, načelnica Stručne službe Vrhovnog državnog tužilaštva, koja je bila jedna od predavačica, pored Kristine Mihailović, izvršne direktorice Udruženja Roditellji.
Jačanjem kompetencija policijske organizacije jača i povjerenje građana/ki u nadležne institucije, a što bi trebalo voditi i boljem suzbijanju slučajeva nasilja. Stoga je planirano da se još dvije ovakve obuke održe za policijske službenike/ce iz centralnog i južnog dijela Crne Gore.
Obuka je dio projekta SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas“, koji sprovodi CGO uz finansijsku podršku od strane Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.