Dominantna većina učenika i učenica smatra da je vršnjačko nasilje u određenoj mjeri prisutno u njihovoj školi ili sredini, pokazalo je istraživanje koje je sprovelo Centar za građansko obrazovanje.
“Prisutnost vršnjačkog nasilja u školama prepoznaje skoro 90% učenika/ca, uz razliku da je za oko 58% njih to povremeno ili često, a za oko 30% rijetko”, navode iz CGO.
Kao najzastupljenije se, kažu iz CGO, navodi psihičko nasilje (30.9%), a slijede fizičko, socijalno, digitalno i seksualno nasilje.
Učenici/ce koji su naveli da su bili žrtve vršnjačkog nasilja najčešće su doživjeli psihičko nasilje (34.9%), a zatim slijede socijalno (22.4%) i digitalno nasilje (17%).
“Fizičko nasilje iskusilo je 15.8% učenika/ca, dok 9.9% navodi da je imalo iskustva sa seksualnim nasiljem”, navodi CGO.
Najveći procenat učenika/ca, skoro četvrtina (24.2%) smatra porodicu, odnosno porodično vaspitanje, odgovornim za vršnjačko nasilje u njihovoj školi/sredini.
“Slijede internet i društvene mreže (21.8%), te opšte stanje u društvu (19.9%).
Obrazovne ustanove i nadležni organi su podjednako odgovorni prema mišljenju 12.8% učenika/ca, dok mediji imaju manji uticaj (6.9%)”, pokazalo je istraživanje.