Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, od 18. do 22. septembra 2024. godine, u Budvi, organizovao petodnevni Interkulturalni kamp za srednjoškolce/ke, u okviru projekta „SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas“ finansijski podržanog od strane EU uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
“Susret sa učesnicima i učesnicama Interkulturalnog kampa koji organizuje CGO za mene je uvijek poseban. Mladi pokazuju zainteresovanost za teme koje nijesu dovoljno obrađivane u obrazovnim kurikulumima i želju da unaprijede svoja znanja. Ovakvi kampovi nude istine umjesto dilema, razvijanje vrline umjesto zastoja, širenje vidika umjesto začaurenosti”, ocjenjuje Svetlana Koprivica, profesorica crnogorskog jezika i književnosti i jedna od predavačica na programu.
“Bilo je pravo zadovoljstvo prepoznati radoznalost i spremnost za aktivno učešće u diskusiji, ovo je bila grupa onih koji su spremni da promišljaju i kritički pristupe temi radikalizacije i njenom uticaju rodnu ravnopravnost. Pokazali su upućenost u to kako radikalni pokreti otvaraju vrata kršenju ženskih ljudskih prava na globalnom nivou i uspješno su prepoznavali primjere takvog uticaja u Crnoj Gori”, istakla je Kristina Janković, aktivistkinja za ljudska prava koja je vodila jednu od radionica.
Kroz intenzivni petodnevni program 25 mladih učili su o prihvatanju i toleranciji, posljedicama radikalizacije, vještinama interkulturalnog dijaloga i mirnog rješavanja sukoba, važnosti poštovanja različitosti bez obzira na lične karakteristike, ali i kako da sami aktivno zagovaraju savremeni koncept ljudskih prava. Rad je bio interaktivan, uz kratka uvodna predavanja koja su pratile radionice, simulacije, debate, otvorene diskusije, itd.
“Kao i za sve što nam je strano imamo određene predrasude. Ipak, kako su odmicala predavanja i smjenjivale se teme, predrasude su se rušile i mene dovele do toga da mi je već nakon trećeg dana savršeno i prezanimljivo. Naročito mi se dopao koncept u kojem su svi učesnici jednako uključeni i uvaženi. Ovo je moje novo životno iskustvo kojeg ću se rado prisjećati i nadam se opet ponoviti”, navodi Ahmet Redžematović, učenik Medrese „Mehmed Fatih“, koji je bio jedan od učesnika.
“Učešće na ovom programu bilo je izuzetno korisno iskustvo za mene koje mi je omogućilo da razvijem nove vještine i proširim svoje znanje. Kroz razne radionice i timske aktivnosti, poboljšala sam komunikacione vještine i naučila kako bolje raditi u timu. Ovaj program mi je pružio priliku da se povežem s ljudima sličnih interesa, a stečena iskustva će mi sigurno koristiti u budućnosti”, poručuje Helena Fatić, učenica drugog razreda Gimnazije “Miloje Dobrašinović” u Bijelom Polju i jedna od učesnica Interkulturalnog kampa.
Sličnog stava je i Faris Markišić, maturant Srednje mješovite škole “Bećo Bašić” iz Plava.
“Kroz rad sa predavačima i vršnjacima sam naučio kako prevazići nesporazume i izgraditi međusobno poštovanje, bez obzira na razlike. Razmjenjujući iskustva sa drugima, postao sam svjestan koliko su te vještine važne i u mojoj školi i zajednici. Nakon kampa, osjećam se osnaženo da primijenim naučeno i aktivno doprinesem promovisanju interkulturalizma, naročito kod mojih vršnjaka,” poručuje on.
Interkulturalni kamp su pohađali srednjoškolci i srednjoškolke različitog doba iz 12 crnogorskih srednjih škola iz 9 opština – Bara, Herceg Novog, Podgorice, Tuzi, Bijelog Polja, Kolašina, Plava, Berana i Rožaja. Sa njima su radili stručnjaci/kinje iz akademske zajednice, formalnog obrazovnog sistema i NVO sektora.
Program su uspješno završili: Bojana Marinković, Jaroslava Segedij, Enes Fetahović, Ivan Černogolov, Ida Crnovršanin, Helena Fatić, Mona Omerhodžić, Boško Rakočević, Bogdan Veličković, Milana Zejak, Amil Kuburović, Barbara Crnić, Aleksa Zejak, Tijana Bukilić, Katarina Rakočević, Faris Markišić, Radojka Rajković, Petra Piletić, Nina Davidović, Ana Ognjanović, Jovana Laković, Martina Piletić, Merjem Ramović, Ahmed Bektešević i Ahmet Redžematović.