Poslanici Bošnjačke stranke predali su danas u Skupštinsku proceduru izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Predloženim izmjenama se nastoji zaštiti najosjetljivija kategorija društva, a to su djeca, kazala je poslanica BS Edina Dešić.
„Naime, važećim zakonskim rješenjem je predviđeno da pravo na dodatak za djecu može ostvariti do petoro djece u porodici, čime se pravi diskriminaciju u odnosu na ostalu djecu u porodici. Porodice koje imaju više od petoro djece su izuzetak u današnjem društvu, pa je obaveza države da ih dodatno zaštiti a ne da ih ograničava“.
Dešić je naglasila da se briga o svakom pojedincu mora sprovoditi bez izuzetka i selektivnosti.
“Posebno imajući u vidu rezultate Popisa stanovništva, domaćinstva i stanova iz 2023. godine čiji uporedni podaci sa popisom iz 2011. godine ukazuju da naše stanovništvo stari, te da se posebno opštine na sjeveru suočavaju sa depopulacijom stanovništva. Imajući u vidu da je u skladu sa članom 1 Ustava, Crna Gora država socijalne pravde , te da članom 19 svako ima pravo na jednaku zaštitu svojih prava, briga o svakom pojedincu, a posebno djetetu se mora sprovoditi bez izuzetka i selektivnosti“.
Izmjenama se isključuje obaveza djeca koja su korisnici lične invalidnine da budu na redovnom školovanju do 18 godine kako bi ostvarili pravo na dodatak za djecu.
“ Iz razloga što zdrastveno stanje određene djece koja su korisnici lične invalidnine nisu u umogućnosti da redovno pohađaju školu. Dodatno, prema Anketi o dohotku i uslovima života ( EU-SILC) u 2023. godini lica mlađa od 18. godina su najviše bila izložena riziku od siromaštva, tako da širenjem obuhvata korisnika socijalnih davanja, direktno se utiče na smanjenje procenta osoba koje su u riziku od siromaštva“.