Kako su kazali iz IJZ, vakcinacija se obavlja radnim danima direktno u dogovoru sa timovima izabranih doktora za djecu.
“A vikendima mogu doći sva djeca, bez obzira da li su direktno pozvani i da li imaju izabranog doktora”, dodaje se u saopštenju.
Iz IJZ su napomenuli da se kampanja organizuje usljed izuzetno niskog obuhvata vakcinacijom određenim vakcinama iz kalendara za imunizacije.
Oni su naveli da trenutni obuhvat vakcinom protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece rođene 2018. godine iznosi 84,4 odsto, 2019. 80,3 odsto, a 2020. 75,1 odsto.
Dodaje se da obuhvat MMR vakcinom za rođene 2021. godine iznosi 65,6 odsto, 2022. 45,9 odsto, dok za rođene prošle godine iznosi 23,2 odsto.
“Dodatno ističemo da je 26. novembra laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju, PCR metodom potvrdila prisustvo virusa morbila kod tri osobe, i da su još dva slučaja suspektna”, kaže se u saopštenju IJZ.
Oni su istakli da niko od novooboljelih nije bio vakcinisan protiv morbila, i da je epidemiološka služba DZ Bar prijavila epidemiju morbila na teritoriji ove opštine.
Iz IJZ su rekli da ukupan broj registrovanih slučajeva obolijevanja od morbila u Crnoj Gori, od početka godine iznosi 30.
“Zdravstveni sistem neprekidno apeluje na roditelje koji još uvjek zaštitili svoju djecu, da iskoriste redovne i dodatne termine za vakcinaciju, i da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije)”, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, vakcinacija je jedina djelotvorna i pouzdana mjera za prevenciju i suzbijanje morbila.
“Pravovremena vakcinacija djece, kao i sustizanje vakcinacije za one koji kasne, od suštinske je važnosti”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da se potpuna vakcinacija postiže primanjem dvije doze vakcine, pri čemu prvu dozu treba primiti što prije nakon navršenih godinu dana, a drugu dozu pred polazak u osnovnu školu.
“Takođe, vakcinacija ne samo da štiti vakcinisane osobe, već pomaže u sprečavanju širenja virusa u zajednici, posebno među onima koji zbog zdravstvenih razloga ne mogu biti vakcinisani”, rekli su iz IJZ.
Oni su dodali da je važno istaknuti da zaštita zdravlja djece predstavlja ne samo odgovornost zdravstvenog sistema, već i ličnu odgovornost svakog roditelja.