Skip to main content

Crnogorska fudbalska reprezentacija danas obilježava ,,punoljetstvo“ – tačno 18 godina prošlo je od prvog meča ,,sokola“ i pobjede nad Mađarskom 24. marta 2007. godine.

Po podgoričkom pljusku bilo je 2:1 za tim koji je izveo Zoran Filipović. U startnih 11 našli su se Vukašin Poleksić – Savo Pavićević, Radoslav Batak, Jovan Tanasijević, Milan Jovanović – Mirko Raičević, Branko Bošković, Simon Vukčević, Vladimir Božović – Igor Burzanović i Mirko Vučinić.

Ušli su Mladen Božović, Milan Purović, Janko Tumbasević, Vlado Jeknić, Risto Lakić, Vladimir Vujović i Stevan Jovetić.

Mađari su poveli već u prvom minutu preko Tamaša Priškina, da bi preokret uslijedio u drugom poluvremenu – prvi gol u istoriji naše reprezentacije dao je tadašnji napadač Rome, kapiten Mirko Vučinić, iz jedanaesterca u 65. minutu, a trijumf je donio Igor Burzanović, takođe iz penala, u 82.

https://youtube.com/watch?v=Rw2hir_LbJE%3Frel%3D0

Crna Gora je u početku igrala samo prijateljske duele, sve do septembra 2008. i početka kvalifikacija za Mundijal 2010.

Prvu pobjedu u takmičarskim mečevima naša reprezentacija ostvarila je 10. oktobra 2009. godine protiv Gruzije pod Goricom – strijelci za ,,crvene“ bili su Radoslav Batak i Andrija Delibašić, koji je u tom meču i debitovao.

Najubjedljivija pobjeda Crne Gore je nad San Marinom sa 6:0, 9. septembra 2012.

Delibašić je dao još jedan istorijski pogodak, ponovo na našem najvećem stadionu – 7. oktobra 2011, u 91. minutu za remi s Engleskom (2:2) i plasman u baraž za Euro 2012. U dvomeču su, ipak, uspješniji bili Česi.

https://youtube.com/watch?v=NoL_hPBLJOM%3Frel%3D0

Popularni Deli je pogotkom protiv svjetskog velikana zauvijek obilježio crnogorski fudbal i donio mu najveću radost, a prije pet dana ga neopisivo rastužio preranim odlaskom u 44. godini, nakon duge borbe s kancerom.

Tako je drugi put u manje od godinu naš fudbal zavijen u crno – golman Matija Šarkić preminuo je 15. juna 2024. u 27. godini.

Negativan skor

Crna Gora je do sada odigrala 155 mečeva, od čega 54 prijateljska, i ima učinak od 52 pobjede, 39 remija i 64 poraza, uz gol razliku 183:205.

U kvalifikacijama za svjetska prvenstva odigrala je 41 utakmicu (14-13-14), u ciklusima za odlazak na evropski šampionat 36 (9-10-17), te 24 meča u Ligi nacija (9-3-12).

Najčešći rival bila je Bugarska – osam puta, jednom manje ,,sokoli“ su igrali s Rumunijom, po šest duela odigrali su s Turskom i Engleskom…

Najlošiji ciklus bio je u kvalifikacijama za Euro 2020, kada su zauzeli posljednje mjesto, bez pobjede.

Sedam selektora

Crna Gora je imala sedam selektora, računajući aktuelnog – Roberta Prosinečkog.

1742806517 zlatko kranjcar fudbal crna gora bugarska 0406 2011 nenad mandic 01 Radio televizija Rožaje

Najuspješniji selektor: Zlatko-Cico Kranjčar otpozdravlja navijačima (FOTO: Pobjeda/Nenad Mandić)

Zoran Filipović vodio je naš nacionalni tim do 2009, naslijedio ga je Zlatko-Cico Kranjčar, koji je smijenjen u septembru 2011. tokom najuspješnijeg ciklusa, a potom je kormilo preuzeo njegov dotadašnji pomoćnik Branko Brnović.

Nekadašnji saigrač predsjednika FSCG Dejana Savićevića ostao je sve do kraja 2015, da bi potom na klupu sjeo Ljubiša Tumbaković.

148 fudbalera igralo je za Crnu Goru od marta 2007. do marta 2025.

Ta saradnja završena je neslavno jer je srpski stručnjak odbio da vodi meč s Kosovom 7. juna 2019. i odmah je dobio otkaz.

Umjesto njega došao je Faruk Hadžibegić i pod njegovim vođstvom upisan je najveći poraz u istoriji – 7:0 od Engleske u gostima.

Istaknuti Sarajlija uveo je ,,sokole“ u B diviziju, ali nije nastavio misiju. Šesti selektor postao je Miodrag Radulović i ostao tri godine.

Sa Prosinečkim na klupi Crna Gora je postavila negativan rekord po broju uzastopnih poraza – čak sedam od juna do novembra 2024.

Veliki Žuti je uprkos tome dobio novi ugovor i povjerenje da ostvari toliko željeni cilj – plasman Crne Gore na veliko takmičenje.

Maestro i dalje tu: Jovetić ,,u lovu“ na Bećiraja

Selektori su se mijenjali, bilo je velikih pobjeda i remija (npr. s Engleskom na ,,Vembliju“ 0:0), više od toga bolnih poraza, previše euforije i nerealnih očekivanja… Mnogo toga se promijenilo od 24. marta 2007, ali jedna je konstanta – i dalje je tu Stevan Jovetić.

1742806649 stevan jovetic Radio televizija Rožaje

Stevan Jovetić na utakmici sa Gibraltarom minule subote (FOTO: Stevo Vasiljević)

Imao je 17 godina kada je kao supertalenat Partizana ušao s klupe u 84. i odigrao prve minute u dresu Crne Gore. Danas – 18 godina kasnije – kada i on i reprezentacija obilježavaju ,,punoljetstvo“ na međunarodnoj sceni, najveći je adut nacionalnog tima. I tako već godinama unazad…

Jovetić je prva zvijezda ,,sokola“ od 2017. i povlačenja Mirka Vučinića, kao i igrač s najviše pogodaka. Dao ih je 37, daleko iza je Vučinić sa 17, Fatos Bećiraj sa 16, Stefan Mugoša sa 15…

Najduži pobjednički niz Crne Gore iznosi četiri meča – od avgusta 2010. do oktobra 2010, odnosno od septembra 2012. do marta 2013.

Stevan bi uskoro trebalo da postane i rekorder po broju utakmica za Crnu Goru. Prvo mjesto drži Bećiraj sa 86 nastupa, dva više od Jovetića.

Slijede Stefan Savić sa 73, Adam Marušić sa 65…

Po podacima sa sajta Fudbalskog saveza, ukupno je 148 fudbalera nastupalo za reprezentaciju Crne Gore.

Još se jedna stvar, ali loša, nije mijenjala u proteklih 18 godina – situacija s najvećim stadionom u državi. O tome sve govori činjenica da nacionalni tim već pola godine ne može da igra pod Goricom jer teren ne zadovoljava kriterijume Uefe. Da su u Evropskoj fudbalskoj asocijaciji rigorozniji, našli bi još mnogo infrastrukturnih prepreka…

Izvor: Pobjeda, autor: Neđeljko Kostić

Leave a Reply