Piše: Nada Kovačević
Postoje priče koje ne počinju na svjetskim univerzitetima, u zgradama moći i prestižnim kancelarijama. Počinju tiho – u malim gradovima, među skromnim ljudima, u zajednicama koje znaju cijeniti trud, odricanje i san koji ne poznaje granice. Jedna takva priča počela je u Rožajama, gdje je Haris Kalač napravio prve korake ka životu koji će, godinama kasnije, nadmašiti i najambicioznije planove.
Sa samo šesnaest godina, Haris se otisnuo u nepoznato – iz rodnog grada, preko Tajlanda, pa sve do srca Amerike. Nije imao ni privilegije ni sigurnost, ali je imao ono što se ne uči – hrabrost da sanja veliko i volju da ne posustane kada je najteže. Njegov put vodi kroz najprestižnije akademske institucije, kroz gradsku upravu Njujorka i senat, sve do McKinsey & Company, jedne od najuticajnijih konsultantskih firmi na svijetu.
Ali Harisova priča nije samo o ličnom uspjehu – to je priča o poruci koju nosi svima nama, posebno mladima iz Crne Gore i regiona: da geografija ne određuje domet tvojih snova. Da korijeni ne znače ograničenje, već čvrsto tlo sa kojeg se raste. Da se rad, obrazovanje i upornost isplate, ma gdje da kreneš.
U vremenu kada mnogi razmišljaju o odlasku, o počecima negdje daleko, razgovor s Harisom Kalačem donosi neprocjenjiv uvid u stvarni životni put jednog mladića koji je uspio, ali koji nikada nije zaboravio ko je i odakle dolazi. Njegova snaga leži ne samo u titulama koje je stekao, već u želji da pomogne drugima da pronađu sopstveni put.
Zato vas u ovom unitevjuu portala #CGDIJASPORA ne vodimo samo kroz biografiju – vodimo vas kroz inspiraciju. Kroz jedno srce koje i iz Njujorka i dalje kuca za Crnu Goru.

#CGDIJASPORA: Možete li nam reći nešto više o svom životnom putu?
#Haris Kalač: Rođen sam 1999. godine u Rožajama, gdje sam proveo djetinjstvo i ranu mladost. Sa šesnaest godina dobio sam prestižnu stipendiju Ujedinjenih svjetskih koledža (UWC) i preselio se na Tajland, gdje sam se školovao u izuzetno zahtjevnom akademskom okruženju sa studentima iz preko 120 zemalja. Nakon toga, zahvaljujući punoj stipendiji, nastavio sam studije na Univerzitetu u Rochesteru, gdje sam stekao dvije bachelor diplome za međunarodne odnose i političke nauke.
Tokom studija imao sam priliku da se profesionalno usavršavam kroz niz značajnih angažmana. Radio sam u kabinetu gradonačelnika New Yorka Erica Adamsa, gdje sam bio dio pravnog tima komesara za medije. Takođe sam stažirao u Senatu države New York, kao i na Sudu pravde, što mi je omogućilo da steknem dragocjeno iskustvo u sferi pravnih i političkih procesa.
Nakon toga, primljen sam na Maxwell School of Citizenship and Public Affairs na Syracuse University, koji važi za najprestižniji program za međunarodne odnose u Sjedinjenim Američkim Državama. Syracuse Universizet je mjesto gdje su se obrazovali mnogi svjetski lideri, uključujući i bivšeg predsjednika SAD-a, Joea Bidena. Na tom fakultetu magistrirao sam međunarodne odnose i bezbijednost, dodatno produbljujući svoje znanje u oblasti globalne politike i ekonomije.
Tokom magistraskih studija, započeo sam profesionalnu karijeru u Krollu, jednoj od vodećih globalnih firmi za finansijske rizike. Tu sam stekao dragocjeno iskustvo u procjeni finansijskih rizika, dubinskim analizama (due diligence), kao i u radu na slučajevima pranja novca, istragama o korupciji i prevarama.
Trenutno radim u McKinsey & Company, vodećoj svjetskoj konsultantskoj firmi, gdje sam angažovan u oblasti due diligencea i rizika. Rad u McKinseyu je izuzetno odgovoran i dinamičan, a i dalje mi djeluje gotovo nestvarno da sam dio tako prestižnog i uticajnog tima. Svakodnevno se suočavam s kompleksnim analizama, procjenama poslovnih strategija i regulatornih izazova, što zahtijeva vrhunsku preciznost i strateško razmišljanje.
#CGDIJASPORA: Kako je izgledao vaš put do uspjeha u New Yorku?
#Haris Kalač: Već tokom srednjoškolskog obrazovanja na Tajlandu bio sam usmjeren na nastavak školovanja u Sjedinjenim Američkim Državama. Aplicirao sam na brojne univerzitete, uključujući i neke od najpoznatijih akademskih institucija. Na kraju sam se odlučio za Univerzitet u Rochesteru, gdje sam dobio punu stipendiju i priliku da studiram na vrhunskom programu.
New York je grad beskrajnih mogućnosti, ali i veliki izazov za mlade ljude koji dolaze iz manjih sredina. Međutim, zahvaljujući prethodnom iskustvu iz UWC-a, prilagođavanje mi je bilo lakše. Kroz različite profesionalne angažmane stekao sam neprocjenjivo iskustvo u oblasti politike, prava i finansijske analitike, što me je dovelo do pozicije u McKinseyu.

#CGDIJASPORA: Koje su bile najveće prepreke s kojima ste se suočili i kako ste ih prevazišli?
#Haris Kalač: Najveći izazov za mene bio je odlazak iz rodnog grada u potpuno nepoznat svijet u tako ranoj mladosti. Otići iz Rožaja pravo na drugi kraj planete, u zemlju čiji jezik nisam govorio, i upisati jedan od najzahtjevnijih školskih sistema – to je iskustvo koje me je izgradilo kao osobu. U tim trenucima nije bilo mjesta za odustajanje. Morao sam se brzo prilagoditi, razviti nezavisnost i istrajnost.
Kada sam stigao u Ameriku, već sam bio spreman da se suočim s izazovima koji dolaze sa životom u velikom gradu i studiranjem na prestižnim univerzitetima. Svaka prepreka bila je prilika za učenje i napredak. Ključ uspjeha bilo je strpljenje, rad i sposobnost da se brzo adaptiram na nove okolnosti.
#CGDIJASPORA: Kako održavate vezu sa domovinom? Da li često posjećujete Crnu Goru ili učestvujete u crnogorskoj dijaspori u SAD-u?
#Haris Kalač: Crna Gora je moj dom i uvijek će to ostati. Trudim se da dolazim kad god mi obaveze dozvole, makar jednom ili dvaput godišnje. Osim toga, kroz profesionalne i akademske kontakte nastojim da budem povezan s našom dijasporom, kao i da pomažem mladima iz Crne Gore koji žele da se obrazuju ili profesionalno usavrše u inostranstvu.
#CGDIJASPORA: Imate li savjet za mlade ljude iz Crne Gore koji razmišljaju o odlasku u inostranstvo?
#Haris Kalač: Apsolutno podržavam i preporučujem svakome da iskoristi priliku da studira ili radi u inostranstvu. Iskustvo života u različitim kulturama proširuje vidike, razvija kritičko razmišljanje i pruža nevjerovatne profesionalne mogućnosti.
Ipak, važno je naglasiti da uspjeh ne dolazi preko noći. Potrebno je mnogo rada, posvećenosti i strpljenja. Savjetovao bih mlade da ne zanemaruju neformalno obrazovanje i dodatne aktivnosti – volontiranje, istraživačke projekte, ljetnje škole i seminare. Sve su to prilike koje mogu otvoriti vrata za dalje obrazovanje ili profesionalni angažman.
Ovom prilikom želim da poručim mladima da mi se slobodno jave ukoliko imaju bilo kakva pitanja ili trebaju savjet. Bilo bi mi zadovoljstvo da pomognem onima koji žele da naprave iskorak u svojoj karijeri.

#CGDIJASPORA: Šta smatrate najvećim prednostima i manama života u New Yorku u poređenju s Crnom Gorom?
#Haris Kalač: New York je centar globalnog biznisa, politike i inovacija. Mogućnosti su beskrajne, a tempo života izuzetno brz. Ovdje čovjek može da pronađe svoje mjesto u bilo kojoj industriji, upozna ljude iz svih krajeva svijeta i neprestano uči i napreduje.
S druge strane, New York je i grad velikih izazova. Konkurencija je ogromna, troškovi života su visoki, a pritisak neprestano prisutan. U Crnoj Gori život je mirniji, postoji osjećaj zajedništva i bliskosti s porodicom, što je nešto što uvijek nedostaje kada živite daleko od kuće.
#CGDIJASPORA: Koji su vaši planovi za budućnost? Da li planirate povratak u Crnu Goru?
#Haris Kalač: Trenutno sam fokusiran na dalji profesionalni razvoj i usavršavanje u oblasti procjene rizika i finansijskih analiza. McKinsey je firma koja pruža nevjerovatne prilike za napredak i rad na globalnim projektima.
Ipak, Crna Gora će uvijek biti moj dom i ne isključujem mogućnost da se u nekom trenutku vratim, bilo kroz profesionalni angažman ili kroz projekte koji bi pomogli mladima da ostvare svoj puni potencijal.
#CGDIJASPORA: Kako balansirate između profesionalnih obaveza i privatnog života u tako dinamičnom gradu kao što je New York?
Haris Kalač: Ključ je u organizaciji i postavljanju prioriteta. Posao u McKinseyu zahtijeva maksimalnu posvećenost, ali uvijek nastojim da pronađem vrijeme za prijatelje, putovanja i lični razvoj. U takvom okruženju važno je imati balans kako bi se dugoročno održala produktivnost i mentalna svježina.
Izvor: CG DIJASPORA