Ženski klub Skupštine Crne Gore, koji je u martu mjesecu predao u proceduru Zakon o privremenom izdržavanju djece kojim je predviđeno osnivanje Alimentacionog fonda, saopštio je da su usvajanje Zakona o privremenom izdržavanju djece i osnivanje Alimentacionog fonda smatrale neophodnim jer je “nažalost praksa pokazala da postojeća zakonska rješenja djeci i samohranim roditeljima ne pružaju proklamovanu ustavnu zaštitu”.
Predlog zakona predale su članice Kolegijuma Ženskog kluba, kopredsjednice Branka Bošnjak i Vesna Pavićević, članice Simonida Kordić, Tamara Vujović, Božena Jelušić, Kenana Strujić Harbić, Draginja Vuksanović Stanković i pridruženi član kluba Boris Mugoša.
“Sigurne smo da je usvajanje zakona obradovao veliki broj samohranih roditelja, a čiji bivši partneri, uprkos odluci suda, izbjegavaju plaćanje alimentacije. Želimo da istaknemo da je problem naplate izdržavanja, odnosno alimentacije, u Crnoj Gori, mnogo veći od zvaničnih statističkih podataka koje prikazuju sudovi”, navodi se u saopštenju Ženskog kluba.
Dodaju da je predlog zakona urađen u saradnji sa stručnim timom NVO Centar za ženska prava.
“U pripremi zakona, veliku podršku smo imali i od Ministarstva pravde, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva finansija, Zaštitnice imovinsko pravnih odnosa Crne Gore, kao i od stručnih službi Skupštine Crne Gore, kojima dugujemo veliku zahvalnost”, saopšteno je iz Ženskog kluba.
Poručuju da će Ženski klub i dalje, još snažnije nastaviti da radi na unapređenju zakonskog okvira koji se odnosi na afirmaciju rodne ravnopravnosti na mjestima odlučivanja i u svim sferama društva i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja.
“Radićemo na unapređenju zakonske regulative i ambijenta za: socio-ekonomsko osnaživanje žena; ravnopravni položaj žena na tržištu rada i bolju zdravstvenu zaštitu žena, posebno onih u ruralnim područjima”, zaključeno je u saopštenju.