Na današnji dan, prije 35 godina, Palestinci su izašli na ulice kako bi protestovali protiv brutalne izraelske okupacije, što se pretvorilo u 6-godišnju Intifadu (Ustanak).
Tokom ovog tužnog perioda Palestinci su brutalno ubijani dok je cio svijet jezivo ćutao.
Od 1987. do 1993. godine više od 1300 Palestinaca je ubijeno, više od 120.000 je ranjeno i oko 600.000 je zatvoreno.
To su priče iz Prve Intifade (Prvi Ustanak) koja je kulminirala 1987. godine.
Palestinski narod se i dalje bori za svoju slobodu. Ni dan ne prođe bez gubitka života, traume i terora za Palestinske muškarce, žene i djecu koji su mete Izraela u namjernoj i flagrantnoj kampanji etničkog čišćenja od strane ratobornog okupatora i aparthejd režima.
2022-a godina je jedna od najsmrtonosnijih godina za Palestince po tvrdnji Koordinatora Ujedinjenih nacija za Mirovne procese na Bliskom Istoku iznesenoj pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija protekle nedjelje.
Od početka ove godine, ukupan broj Palestinskih civila ubijenih od strane izraelskih okupacionih snaga i ekstremističke policije Jevrejskih setlera je dostigao 221 osoba, dok je više od 4.700 Palestinaca, uključujući 30 žena i 190-oro djece trenutno zatvoreno u izraelskim zatvorima.
Izrael ne smije ostati izuzet od odgovornosti za svoje ratne zločine i zločine protiv čovječnosti! Zločinci, zvaničnici izraelske Vlade, izraelski vojnici i setleri moraju odgovarati.
Ovo je ključ za spasavanje ljudskih života, ključ za postizanje pravde i trajnog mira.
Vrijeme je da se svi zalažemo za ljudske vrijednosti, prava i principe djelima, a ne samo riječima.
Do tada, mi Palestinski narod, ćemo nastaviti da se opiremo agresoru, nastaviti da održavamo nadu, bićemo čvrsti i odlučni dok se ne izborimo za naše pravo da živimo u miru i dostojanstvu u suverenoj, nezavisnoj i demokratskoj Palestini sa Jerusalemom kao njenim glavnim gradom.
Ambasada Palestine u CG