Skip to main content

Od 10. marta na zvaničnom sajtu Ministarstva dijaspore dostupan je Registar građana Crne Gore u dijaspori – projekat koji ima za cilj da objedini podatke o našim iseljenicima širom svijeta i time unaprijedi saradnju države sa dijasporom. Inicijativu je pokrenulo Ministarstvo dijaspore u partnerstvu sa Ministarstvom javne uprave, a, kako u ističe ministar Mirsad Azemović, riječ je o jednostavnom, savremenom i sigurnom načinu registracije koji poštuje visoke standarde zaštite ličnih podataka.

Jednostavan obrazac

– Riječ je o jednostavnom onlajn obrascu, koji omogućava unos podataka. Vodili smo računa da registraciona forma ne bude previše komplikovana – kazao je Pobjedi ministar Mirsad Azemović.

Zajedno sa kolegama iz Ministarstva javne uprave, koji su im partneri na ovom projektu, uspjeli su da naprave da registraciona forma bude osim na crnogorskom, još i na engleskom, turskom i španskom jeziku.

Ministarstvo dijaspore će takođe putem Javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija omogućiti promociju i sprovođenje medijskih kampanja ovog registra, budući da NVO mogu svojim djelovanjem doprinijeti boljoj informisanosti pripadnika dijaspore o registraciji, njenom značaju i mogućnostima koje ista pruža – kazao je Azemović

– Ovo iz razloga jer se engleski jezik koristi širom svijeta, dok smo se za španski i turski jezik odlučili zbog naše stare dijaspore u Latinskoj Americi i Turskoj. Svakako, radićemo i ažuriranje softvera vremenom i Registar dijaspore će dodatno biti dostupan i na albanskom i njemačkom jeziku – istakao je Azemović.

On smatra da je ovo odlična prilika da pozove sve pripadnike naše dijaspore da se registruju, kako bi na temelju tih podataka donosili efikasnije i preciznije politike.

– Usluga registracije dijaspore ostvaruje se elektronski, putem portala eUprava.me. Pripadnik dijaspore-iseljenik podnosi prijavu popunjavanjem digitalnog obrasca dostupnog na portalu, a zatim unosi potrebne podatke, pri čemu su određeni podaci obavezni, dok su drugi opciono dostavljeni uz prethodnu saglasnost. Nakon podnošenja prijave, nadležni organ vrši verifikaciju podataka – kazao je Azemović napominjući da se evidencija vodi u elektronskoj formi, a podaci se koriste isključivo u svrhu jačanja saradnje Crne Gore sa dijasporom, u skladu sa propisima o zaštiti ličnih podataka.

Naglasio je da je usluga namijenjena predstavnicima dijaspore-iseljenika, tj. crnogorskim državljanima i drugim licima porijeklom iz Crne Gore, koji žive u inostranstvu i koji Crnu Goru doživljavaju kao svoju matičnu državu ili državu porijekla i baštine je kao demokratsku, nezavisnu, suverenu i građansku.

Ministar Azemović podsjeća da Crna Gora ima veliki broj pripadnika stare dijaspore koji danas žive u Turskoj i Latinskoj Americi.

– Mi smo kroz kontakte sa predstavnicima udruženja poslali sve potrebne informacije u vezi sa Registrom dijaspore i vjerujemo da će naša udruženja, ali i predstavnici DKP-a raditi na promociji Registra, jer je interes države Crne Gore da dobije podatke o svojoj dijaspori – navodi Azemović dodajući da je ovaj projekat najavio da kada je izabran za ministra dijaspore, i nakon što je u veoma kratkom roku vidio da kao država nemamo realne i potpune podatke o našoj dijaspori.

– Tada sam najavio izradu Registra dijaspore. Ovo je prvi korak na planu mapiranja i identifikovanja naše dijaspore. Sada je pred nama dosta posla, jer ćemo na bazi podataka koje dobijamo kroz Registar kreirati politike saradnje sa dijasporom – istakao je Azemović.

Garantovana zaštita

Što se tiče zaštite ličnih podataka budući da je Registar rađen u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, uz saglasnost Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, važno je, kako je istakao ministar Azemović, napomenuti da su podaci prikupljeni putem ove ankete u potpunosti zaštićeni, čime je garantovana visoka zaštita privatnosti svakog lica.

Azemović naglašava da je registar dostupan na zvaničnom sajtu Ministarstva dijaspore, gdje će se podnositi prijave pripadnika dijaspore-iseljenika.

– Ministarstvo dijaspore će takođe putem Javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija omogućiti promociju i sprovođenje medijskih kampanja ovog registra, budući da NVO mogu svojim djelovanjem doprinijeti boljoj informisanosti pripadnika dijaspore o registraciji, njenom značaju i mogućnostima koje ista pruža – kazao je Azemović dodajući da svakako, očekuju i podršku medija, uspješnih i istaknutih pojedinaca.

– Već smo pripremili kako da strateški radimo na promociji Registra i mogu reći da sam veoma zadovoljan reakcijom naše dijaspore prvih dana od kako je Registar u funkciji – ističe Azemović.

Navodi da je cilj ovog registra prikupljanje preciznih podataka o broju, starosnoj strukturi, profesijama i lokacijama crnogorskih iseljenika širom svijeta.

– Registar će koristiti napredno softversko rješenje i omogućiti bolje planiranje i implementaciju politika prema našim ljudima u inostranstvu, i predstavljaće osnovu za dalji rad Ministarstva dijaspore – kaže Azemović dodajući da građani koji se registruju neće imati direktne beneficije ili olakšice, ali će dati svoj skroman doprinos u formi registracije, kako bi se na kvalitetniji način moglo pristupiti kreiranju strateških projekata i aktivnosti, koje će biti u korist registrovanih građana.

– Takođe, država će konačno dobiti bazu svoje dijaspore koja je veoma brojna – kaže Azemović.

On podsjeća da kao država imamo naše ljude koji žive širom svijeta, a koji su uspješni profesori, doktori, inžinjeri, IT stručnjaci, biznismeni, sportisti.

– Upravo zahvaljujući podacima iz Registra pripadnika dijaspore, mi ćemo kao Ministarstvo, ali i kao država biti u prilici da ostvarimo komunikaciju sa našim ljudima, da ih dodatno povežemo sa državom. Smatram da je to trenutno najveći benefit, posebno za državu – zaključuje Azemović.

Leave a Reply