▪️Paroh rožajski Slobodan Radojević je u jednoj regionalnoj TV emisiji, prema tumačenjima lokalne javnosti, umanjio ulogu građana Rožaja islamske vjere u obnovi crkve „Ružica“. Ta izjava je ponovo aktuelizovala temu spornog ikonopisa u unutrašnjosti tog vjerskog objekta.
▪️Predsjednik Skupštine opštine Rožaje, Almir Avdić, kazao je da je na sastanku sa predstavnicima crkve donesena odluka da se ikonopisi promijene, za sta je, kako tvrdi, ponuđena i finansijska podrška Opštine. No, do danas ta promjena nije realizovana, podsjeća Avdić.
„Iako odgovor o sudbini ikonopisa nije stigao, crkveni zvaničnici nisu štedjeli na provokativnim medijskim izjavama. Građani Rožaja nisu samo doprinijeli obnovi crkve sa 4%, kako tvrdi paroh Slobodan Radojević, već znatno više“, tvrdi Avdić.
▪️Predsjednik lokalnog parlamenta pozvao je sve one koji su doprinijeli unapređenju ambijenta u tom vjerskom objektu da vrate priznanja koja su im ranije dodijeljena kao znak zahvalnosti.
▪️U svom obraćanju, Avdić je ukazao na bogatu istoriju i mnogobrojne pozitivne primjere koji bi mogli biti motivi ikonopisa što bi, prema njegovom mišljenju, još snažnije afirmisalo multivjerski sklad u Rožajama.
▪️Avdić je pozvao sugrađane da ne „nasijedaju na provokacije“, te da se suoče sa situacijom dostojanstveno.
⬇️⬇️⬇️
Slobodan Radojević, paroh u crkvi Ružica u Rožajama, fotografisao se prije tri godine pored figure ratnog zločinca iz Drugog svjetskog rata, Draže Mihajlovića, koji je poznat po ubistvima, silovanjima i progonima.
Fotografija koja je objavljena izazvala je tada burne reakcije Rožajaca.
▪️U medijima su se takođe pojavili navodi da je on aktivni učesnik udruženja koja slave lik i djelo upravo Đurišića i Mihalovića, što dokazuje i fotografija koja je tada kružila društvenim mrežama, gdje paroh rožajski sjedi ispod platna fotografije Pavla Đurišića, gdje se u produžetku izloženih četničkih ikonografija vidi i fotografija Draže Mihajlovića.
▪️No, najveći skandal izazvao je ikonopis u unutrašnjosti crkve na čijem su dijelu pripadnici islamske vjere prikazani kao koljači djece.Fotografije spornih vizuelnih prikaza procurjele su u javnost početkom ove godine.
▪️Paroh Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Rožajama Slobodan Radojević tada je izjavio je da su na freskama u rožajskoj crkvi prikazani „istorijski događaji” koji su se desili 1684. godine i za vrijeme Drugog svetskog rata i da njihov cilj nije remećenje međuvjerskog sklada.Ubrzo je najavljeno da će sporne freske biti uklonjene iz crkve, ali do danas nije urađeno.
▪️Prilkom obnove crkve u Rožajama 1992. godine, pored pravoslavnih stanovnika u rekonstrukciju su se uključili i građani Rožaja islamske vjere, kao i Opština. S obzirom da Bošnjaci Rožaja imaju ogromnu dijasporu i otuda su za tu namjenu priložena značajna sredstva.