Država bi morala da izdvaja znatno više sredstava za razvoj Gusinja i svih gradova na sjeveru države, ukoliko želimo da imamo ravnomjerni regionalni razvoj Crne Gore, ocijenio je Sanel Balić, koji je nedavno, po drugi put, izabran za predsjednika Opštine Gusinje.
Balić kaže da je evidentno da je u minulom periodu znatno više novca iz državne kase usmjeravano ka jugu i cenralnom dijelu države u odnosu na sjeverni region, te da je to, u velikoj mjeri, dovelo do nagomilavanja neriješenih infrasrukturnih i drugih problema i izražene migracije stanovništva na cijelom sjeveru, pa i u opštini Gusinje.
– Svjedoci smo da je cijeli sjeverni region znatno zapostavljeniji u odnosu na druge djelove Crne Gore i da to u velikoj mjeri koči njegov sveukupni razvoj. U tom kontekstu se nalazi i opština Gusinje kojoj su neophodna dodatna sredstva da bi se realizovali značajni projekti koji su od vitalnog značaja za valorizaciju raspoloživih resursa. Jer ako u jednu malu opštinu, kao što je naša, u jednoj godini uložite nešto više sredstava nego što je to uobičajeno, onda će se za kratko vrijeme dugoročno riješiti problemi sa kojima se suočavamo – smatra Balić.
On je istakao da su Gusinju potrebne moderne saobraćajnice koje vode do poznatih turističkih i drugih destinacija i da su one osnov daljeg jačanja turstičke ponude i poljoprivredne proizvodnje.
– Opština Gusinje obiluje izvanrednim prirodnim ljepotama koje sve više bude interesovanje, kako domaćih, tako i inostranih gostiju. Međutim, pristupni putevi ka tim destinacijama nijesu još uvijek onakvi kako bi trebalo da budu. Zato nastojimo da te saobraćajnice uredimo i u tom pravcu očekujemo da nam i država pruži značajnu pomoć, jer bez podrške države ovi problemi se ne mogu riješiti – tvrdi Balić.
Kazao je da prije svega misli na rekonstrukciju puta koji od Gusinja vodi do doline Grebaje.
– Prioritetno treba da se uradi put Gusinje – dolina Grebaje. Urađen je projekat modernizacije i radi se o projektu vrijednom oko četiri miliona eura i on podrazumijeva izgradnju dvije saobraćajne trake, sa pješačkom i biciklističkom stazom i rasvjetom. Radi se o vrlo prometnoj dionici puta od nekih šest kilometara. Realizacijom ovog projekta imaćemo lakši i bolji pristup Nacionalnom praku Prokletije, što će u znatnoj mjeri uticati da dobijemo još veću posjećenost turista koja iz godine u godinu raste. Nadamo da će državne institucije u narednom periodu imati više sluha za ovaj put koji se nalazi u zaista lošem stanju – pojašnjava Balić i dodaje da u cilju modernizacije putne mreže, i ostale saobraćajnice na području opštine Gusinje iziskuju neophodnu rekonstrukciju i sanaciju.
Kreću radovi na izgradnji obaloutvrda na rijeci Grnčar
Balić naglašava da je za opštinu Gusinje veoma bitan projekat izgradnje obaloutvrda na rijeci Grnčar, te da će uskoro početi radovi na dionici od oko 900 metara.
– Prva faza projekta regulacije rijeke Grnčar, u dužini od oko pet kilometara, iziskuje velika sredstva, koja Svjetska banka, kao finansijer, nije mogla da obezbijedi za ovu godinu. Radi se o sredstvima koja premašuju 20 miliona eura. Zato smo insistirali da se krene sa drugom fazom izgradnje obaloutvrda od mosta na Grnčaru do rijeke Ljuče u dužini od oko 900 metra. To je prihvaćeno. Za taj posao već je odabran izvođač radova, čija je vrijednost procijenjena na 5,6 miliona eura. Radi se o veoma korisnom poslu, jer će se izgradnjom obaloutvrda spriječiri dalje izlivanje rijeke i sačuvati značajne površine obradivog poljoprivrednog zemljišta – naglašava Balić.