Danas se obilježava 80 godina od osnivanja ZAVNOS – a – Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobodjenja Sandžaka. ZAVNOS je osnovan 20. novembra 1943. godine, na prvom, konstitutivnom zasijedanju u Pljevljima na kojem je učestvovalo 252 delegata iz svih dijelova Sandžaka, sa ciljem ostvarivanja punog jedinstva svih antifašističkih snaga na teritoriji Sandžaka.
Za prvog predsjednika predsjedništva ZAVNOS – a izabran je prof. Sreten Vukosavljević, a njegov zamjenik bio je Murat ef. Šećeragić, muftija, šerijatski sudija i povjerenik Islamske vjerske zajednice za Sandzak, Crnu Goru i Srbiju u Kraljevini Jugoslaviji.
Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, čiji predstavnici danas u Pljevljima, prisustvuju obilježavanju ovog važnog datuma, podsjeća javnost na značajan doprinos Bošnjaka antifašističkoj, narodnooslobodilačkoj borbi, ističući da Bošnjaci antifašizam ponosno baštine kao dio svoje tradicije i prošlosti, ali i današnje društvene realnosti i ukupnih svjetonazora.
Ujedno ukazujemo da ćemo raditi na očuvanju društvenih, kulturnih, i ekonomskih veza, i zato Sandžak vidimo kao prekograničnu regiju i prostor povezivanja i evropske budućnosti svih naroda i građana .
Antifašizam, sloboda i jednakost su univerzalne vrijednosti, koje predstavljaju temelj svakog slobodnog i demokratskog društva, a bošnjački narod je svoj identitet uvijek gradio na tim postulatima, svjedočeći neprekidnu borbu za te ideale u veoma teškim povijesnim okolnostima.
Podjećamo da je formiranje ZAVNOS-a, 20.novembra 1943. godine u Pljevljima, bio veliki historijski događaj, koji je i u tim teškim vremenima značio da je Sandžak prepoznat kao teritorijalna jedinica, koji je u društveno – političkom i teritorijalnom uređenju imao svoju posebnost i cjelovitost, u potpunosti zasnovane na njegovom multietničkom I multivjerskom karakteru.
Iako je dvije godine nakon toga, odlukama narodnoslobodilačkih vlasti Jugoslavije, ZAVNOS raspušten uprkos volji i očekivanjima apsolutne većine vijećnika ali i stanovništva Sandžaka bez obzira na njhovu nacionalnu i vjersku pripadnost, to ne umanjuje njegov povijesni značaj.
.
Značajan doprinos radu ZAVNOS – a dali su bošnjački ugledni ljudi i intelektualci sa prostora Sandžaka iako je čak I tada sastav ovog organa narodne vlasti, nije ni približno odražavao stvarnu nacionalnu, vjersku niti teritorijalnu strukturu stanovništva Sandžaka.
Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori ukazuje da nam je danas, možda više nego ikada, važno podsjetiti da na trajne vrijednosti antifašističke borbe, koja u svojoj konačnici teži ostvarivanju društvene jednakosti svih ljudi.
U vremenu kada se pokušava napraviti povijesni revizionizam i izjednačiti borba protiv fašizma I njeni akteri sa saradnicima I kojekakvim kolaboracionistima fašističkog okupatora, važno je podsjetiti da je bošnjački narod uvijek bio na pravoj strani historije, bez obzira na cijenu koju je plaćao.
Zato poručujemo da nikada nećemo pristati da se iz naše društvene zbilje izbriše podsjećanje na sve svijetle datume, a 20.novembar, dan osnivanja ZAVNOS-a, upravo je jedan od njih. Bošnjaci su ,dakle, i danas, kao i tada, narod čvrstog antifašističkog opredjeljenja, odlučni da na svim prostorima na kojima slobodno I ponosno živimo – svjedoče pravdu, slobodu, jednakost i solidarnost, kao i sekularno,multetničko I multikulturno društvo, kao najveće vrijednosti.
Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori svim Bošnjacima i Bošnjakinjama i svim građanima Sandžaka čestita 20. novembar, duboko vjerujući u viziju moderne,bogate i razvijene prekogranične regije u Evropskoj uniji, koja će biti most civlizacijskog povezivanja svih naroda I građana, kao i država u kojima se Sandžak danas prostire.