Kancer grlića materice odnosi više života u Crnoj Gori nego u bilo kojoj zemlji regiona Evrope, kazala je šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori Mina Brajović.
Institut za javno zdravlje Crne Gore je uz podršku SZO danas započeo još jednu u nizu edukacija zdravstvenih radnika na temu ”Kako komunicirati o benefitima HPV vakcinacije“.
Skup je otvorio dr Borko Bajic, VD pomoćnika direktora za javno-zdravstvena i medicinksa pitanja u Institutu za javno zdravlje Crne Gore. Dr Bajić se zahvalio kolegama iz odjeljenja za imunoprofilasku Instituta za javno zdravlje Crne Gore, koji su se u prethodnom periodu priprema, kao i uvođenja vakcinacije koja je počela krajem septembra ove godine uložili ogromne napore da se pored nabavke vakcina, pripremne aktivnosti uključujući edukaciju i komunikacija realizuju na najbolji mogući način.
Naročito je pohvalio rad dr Milka Joksimovića, koji u pogledu HPV vakcinacije predstavlja prepoznatljivo lice Insituta.
Takođe, dr Bajić se zahvalio dr Mini Brajović i lokalnoj kancelariji SZO na stalnom prisustvu i pomoći u brojnim zdravstvenim izazovima, kao i stručnoj pomoći koju pruža i ovaj put u pogledu HPV vakcinacije kroz angažovanje eksperta Sahil Warsi koji će realizovati edukaciju.
Prisutnim kolegama ljekarima i medicinskim sestrama iz domova zdravlja se zahvalio na dolasku i naveo da smo svi svjesni brojnih izazova sa kojima se srijeću u svom svakodnevnom radu, te je istakao značaj rada na HPV vakcinaciji kao efikasnom načinu da se na jednostavan način spriječi nastajanje raka grlića materice i ostalih tumora koje izaziva ovaj virus.
Naglasio je da rak grlića materice predstavlja podmulku bolest koja se najčešće javlja bez jasnih simptoma i zbog toga se i otkriva kasno i na žalost odnosi živote u velikoj mjeri, ako se ne sprovode preventive mjere koje uključuju vakcinaciju, redovne ginekološke kontrole i skrining programe.
Na kraju je istakao zadovoljstvo što se Crna Gora započela proces HPV vakcinacije na taj način svrstala u red civilizovanih zemalja koje su u prilici da efikasno sprovode prevenciju karcinoma grlića materice, te se iskreno nada da će radionica biti uspješna, i da će na narednim sastancima Institut za javno zdravlje Crne Gore i predstavnici primarne zdravstvene zaštite zajedno biti ponosni zbog mjerljivog napretka u ovoj oblasti.
Dr Mina Brajovic, šefica SZO Kancelarije istakla je da je obuka u funkciji jačanja kapaciteta – zdravstvenih radnika – da na strukturiran način, a “naoružani” potrebnim znanjima, vještinama, samopouzdanjem komunicirate sa građanima različitih profila u različitim situacijama o tome da je HPV vakcina održivi put za borbu protiv kancera grlića materice i da spašava živote majki, sestara, kćerki Crne Gore.
Ona je dodala: “kancer grlića materice odnosi više života u Crnoj Gori nego u bilo kojoj zemlji regiona Evrope.” Prema SZO podacima u vise od 95% slučajeva HPV virus je uzrok obolijevanja od cervikalnog kancera, kao inda.
Dr Brajović je posebno naglasila: “Bilo koja od HPV vakcina koje je prekvalifikovala SZO spriječava kancer grlića materice u do 90% slučajeva. Naši podaci generisani u 112 zemalja širom svijeta potvrđuju da je HPV vakcina jedna od najbezbjednijih. Ovo su podaci koji ohrabruju ali i obavezuju na intezivan dijalog i dvosmjernu komunikaciju zdravstvenih radnika sa roditeljima, ali i drugim akterima koji direktno ili indirektno oblikuju javno mjenje.
Tokom COVID-19 pandemije uvidjeli smo da efikasan odgovor počiva na kvalitetnoj, efikasnoj kriznoj komunikaciji – komunikaciji o rizicima i angažmanu zajednice, kao i da u tom procesu zdravstveni radnici – igraju važnu ulogu – jer uživaju povjerenje, a djeluju na temelju nauke i naučnih dokaza, dodala je Brajović.
Ovo su razlozi zašto SZO u saradnji sa Ministrastvom zdravlja i timom iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, ulaže napor na daljem jačanju kapaciteta zdravstvenih profesionalaca da svoje znanje o benefitima HPV vakcinacije podijeli sa sugrađanima na strukturisan način, prilagođeno sagovorniku i trenutku na način koji uliva puno povjerenje, kako bi pomogli roditeljima da donesu ispravnu odluku – HPV vakcinacija za dobro zdravlje naših djevojčica, kćerki i budućih majki Crne Gore i eliminaciju cervikalnog kancera kao ozbiljne javnozdravstene prijetnje i prepreke razvoju našeg društva, zaključila je Brajović.
Dr Milko Joksimović, koordinator aktivnosti na sprovođenju Programa HPV vakcinacije na nacionalnom nivou, izrazio je zadovoljstvo početkom sprovođenja HPV vakcinacije u Crnoj Gori i prvim reakcijama roditelja djece – kojima je vakcinacija namijenjena.
Dr Joksimović je naveo da je ovo samo jedna u nizu edukacija koju Institut sprovodi u posljednjih godinu dana – kako samostalno, tako i uz pomoć SZO – koja je za sad jedina od međunarodnih organizacija koja pruža podršku u sprovođenju ovog Programa, a posebno je naglasio:
”Sva relevantna istraživanja, kao i iskustva širom svijeta pokazuju da su najznačajniji za prihvatanje vakcinacije – komunikacija i odnos povjerenja između zdravstvenih radnika i roditelja, kao i komunikacija unutar porodice i uskog kruga prijatelja.
Nikakva kampanja, putem medija, društvenih mreža i sl. ne može zamjeniti komunikaciju zdravstveni radnik -roditelj djeteta koje treba zaštititi. Zato, kada je u pitnaju ova vakcina možete primijetiti i promjenu u načinu komuniciranja, prezentovanja činjenica i naglasak na postepeni razvoj i unaprijeđenje povjerenja između roditelja i zdravstvenih radnika, uz realan pristup, realne ciljeve i jačanje ovog izuzetno važnog preventivnog programa uz rad na dugi rok“.
HPV vakcinacija u Crnoj Gori je započela 26. septembra 2022. god. shodno Nacionalnom planu za sprovodjenje HPV vakcinacije u Crnoj Gori, čiju izradu i realizaciju je podržala SZO.