Primjetno je posljednjih dana da plastični čepovi sa nekih flaša vode, gaziranih pića i sokova, više ne mogu da se odvoje od ambalaže.
Inovacija je to što čep više ne može da se skine, tj odvoji od flaše, već je pričvršćen plastičnom vezicom za “grlo boce”.
To je direktiva Evropske unije koja je usmjerena na reciklažu većih količina plastike, nego što je to slučaj do sada.
U maju 2018. Evropska unija je najavila direktivu o tome kako postupati s plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu. Prema toj direktivi će se, između ostalog, pića prodavati samo u plastičnim bocama na kojima je čep pričvršćen.
Direktiva je izglasana u maju 2019. a proizvođači su u obavezi da je sprovedu do decembra 2024.godine.
Koliko plastika zagađuje životnu sredinu, u Rožajama se uvjeravamo u to takoreći svakog dana.
Preneraženi su bili i ekološki aktivisti, količinom bačene plastične ambalaže u najljepšem dijelu šume u blizini gradskog stadiona, kada su nedavno izveli akciju čišćenja za ljepšu i zdraviju životnu sredinu.
Suvišno je govoriti o tome da se plastični otpad ne razgrađuje kao organski, traje dugo i negativno utiče na životinje i ekosistem, pa tako dospijeva i u naš lanac ishrane.
Smanjenje upotrebe plastike je postalo od velike važnosti i kako se deševa da se čepovi gube i prilikom skupljanja za reciklažu ne budu na boci, došlo se na ideju da budu neodvojivi dio flaše.
Autor:Rešad Kalač