Evropska komisija u najnovijem Izvještaju o Crnoj Gori za 2024. godinu ocijenila je određeni nivo spremnostii određen napretku oblasti životne sredine i klimatskih promjena u pogledu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije. Naglašavam da je ocjena bolja u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, što je potvrda naših kontinuiranih napora i posvećenosti ovoj važnoj oblasti, poručio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.
Evropska komisija, dodaje, pozdravila je i usvajanje novog Zakona o upravljanju otpadom, zajedno sa nizom inicijativa u oblasti civilne zaštitei naglasila da je potrebno što prije finalizovati i usvojiti Državni plan o upravljanju otpadom.
– Koristim priliku da najavim da će do kraja godine Državni plan i biti usvojen, čime ćemo postaviti jasan okvir za unapređenje sistema upravljanja otpadom širom zemlje – poručuje Ćulafić.
Među ključnim koracima, navodi on, ističemo stupanje na snagu zabrane upotrebe plastičnih kesa od 20. oktobra ove godine, što je i Evropska komisija konstatovala.
– U narednom periodu, posebnu pažnju posvetićemo jačanju saradnje sa lokalnim samoupravama u pitanjima upravljanja otpadom, zaštite prirode, kao i poboljšanja kvaliteta vazduha i voda. Kroz ove zajedničke napore, radićemo na poboljšanju životne sredine u svakom dijelu naše zemlje – izjavio je Ćulafić.
Osim toga, kako kaže, radiće na aktivnom uključivanju građana u procese odvojenog prikupljanja otpada i reciklaže, putem edukativnih kampanja i uključivanjem škola u ovu važnu misiju.
– Evropska komisija je u svom Izvještaju dala jasne preporuke koje se odnose na neophodnost ubrzanja aktivnosti Crne Gore u oblasti klimatskih promjena, zaštite prirode, upravljanja otpadom, vodama i vazduha. To podrazumijeva donošenjeZakona o zaštiti prirode, Strategije o biodiverzitetu, Zakona o zaštiti negativnog uticaja klimatskih promjena i zaštite ozonskog omotača, Strategije upravljanja kvalitetom vazduha.Ističem da će Zakon o zaštiti prirode i Zakon o zaštiti negativnog uticaja klimatskih promjena i zaštite ozonskog omotača biti usvojeni do kraja godine – saopštio je ministar.
Svjesni su da je potreban intenzivniji napor kako bi sproveli obaveze iz Mape puta za dekarbonizaciju Energetske zajednice i omogućili napredak na putu ka klimatskoj neutralnosti do 2050. godine.
-Novom metodologijom i uključivanjem oblasti poljoprivrede i šumarstva značajno ćemo ubrzati proces dekarbonizacije i povećati stepen u međuresorskoj saradnji. Vlada Crne Gore i Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera ostaju čvrsto posvećeni ostvarivanju ovih ciljeva, kao i trajnoj harmonizaciji sa regulativama Evropske unije. Očekujemo da će naš rad u pravcu ekološki održive budućnosti biti dodatno podržan sredstvima iz programa EU kroz Plan rasta za Zapadni Balkan, čime ćemo omogućiti potrebne investicije za realizaciju održivih projekata u oblasti zaštite životne sredine. Ubrzaćemo procedure pristupanja finansijskom instrumentu Evropske unije LIFE, koji nudi značajna sredstva za infrastrukturne projekte u oblasti životne sredine. Podsjećam da je Ministarstvo u kratkom vremenskom periodu, a u sinergiji sa partnerima iz EU, uspjelo da stvori realne pretpostavke za pripremu akreditacije Crne Gore ka LIFE programu i da ćemo dobiti pristup sredstvima iz ovog mehanizma. Neka niko ne gaji iluzije da nećemo, kroz zajedničku misiju i trajnu saradnju, ispuniti sve zahtjeve i dodatno unaprijediti kvalitet životne sredine za buduće generacije – zaključuje Ćulafić.