Institut za javno zdravlje evidentirao je još jedan slučaj obolijevanja od morbila u Crnoj Gori, što je šesti zabilježeni u protekla dva mjeseca. Riječ je o odrasloj osobi, staroj 42 godine, kojoj je dijagnoza uspostavljena nakon povratka iz Bosne i Hercegovine, gdje je bila u kontaktu sa oboljelom osobom.
Od tada je laboratorijski potvrđeno ukupno šest osoba, od čega u Baru i Podgorici po dvije, Rožajama i Pljevljima po jedna.
Uporedo, zdravstveni radnici, kao i epidemiolozi upozoravaju da postoji realna opasnost od pojave epidemije čemu doprinosi slab obuhvat vakcinacije koji ugrožava kolektivni imunitet zajednice a time dovodi u realnu opasnost čitavu populaciju.
MMR vakcina jedina odbrana
Iz Instituta za javno zdravlje pozvali su roditelje da dovedu djecu na MMR vakcinaciju bez odlaganja.
” Sva djeca koja su navršila godinu i nemaju medicinske kontraindikacije pisano navedene od strane ljekara, treba da prime prvu dozu vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR), a djeca koja se pripremaju za upis u školu i starija moraju biti vakcinisana sa dvije doze ove vakcine. Jedina djelotvorna mjera prevencije epidemijskog javljanja morbila je vakcinacija koja se sprovodi kombinovanom MMR vakcinom. Vakcina je bezbjedna i veoma djelotvorna, a naročito je važno pravovremeno primanje vakcine”, saopšteno je iz IJZ.
Institut za javno zdravlje Crne Gore podsjeća građane koji razviju povišenu temperaturu i osip (tipičan za obolijevanje od morbila) da telefonskim putem obavijeste svog izabranog ljekara i dogovore testiranje.
” Ukoliko je neophodno da oboljeli posjećuju zdravstvenu ustanovu tokom dijagnostike/liječenja, apelujemo na obavezu nošenja maski koje prekrivaju nos i usta”, dodali su iz IJZ.
Ističu da se ne preporučuju putovanja nevakcinisanim i nepotpuno vakcinisanim osobama u područja gdje je registrovano obolijevanje u zemlji i van zemlje, kao i bilo kakvo okupljanje ili boravak u kolektivu osobama koje nijesu uredno vakcinisane shodno uzrastu ili nemaju podatak da su nekada bolovale ovu bolest.
Velika opasnost po zdravlje
Kako je nedavno u razgovoru za Pobjedu upozorio dugogodišnji ugledni pedijatar Nebojša Kavarić epidemije morbila u susjednim zemljama i prvih nekoliko slučajeva u Crnoj Gori dovode svako nevakcinisano dijete u našoj zemlji u veliku opasnost po zdravlje, a vrlo moguće i po život.
” Prema podacima Instituta za javno zdravlje, obuhvat djece uzrasta od 13 mjeseci pa do navršene 5. godine nije na zadovoljavajućem nivou, čak nas svrstava u zemlje sa možda najnižim obuhvatom u ovom trenutku. Svaki roditelj od 30.000 nevakcinisanih mališana trebalo bi dobro da se zamisli. Prvo o zdravlju i životu svog djeteta, pa tek onda o svojoj odgovornosti”, kazao je tada dr Kavarić.
On je podsjetio da je poželjan, ali i veoma potreban obuhvat imunizacije morao biti više od 85 odsto da bi imali zaštitu sve djece jedne generacije kao i djecu koja ne mogu primiti vakcinu iz medicinskih razloga, što nazivamo kolektivnim imunitetom.
” Nema ni jedan razlog, ako izuzmemo rijetke medicinske razloge, da se dijete ne zaštiti MMR vakcinom, a ima puno koji idu u prilog zašto to treba uraditi sad i odmah. Najkraći i najispravniji put je – put do prvog najbližeg doma zdravlja, da zaštite svoje dijete od malih boginja vakcinom MMR. To je moj savjet i preporuka, kao pedijatra sa višedecenijskim iskustvom, a i kao roditelja čija su djeca vakcinisana i u čijoj porodici su sva druga djeca, takođe, vakcinisana MMR vakcinom”, istakao je on.
Antivakseri i povratak iskorijenjenih bolesti
Na bazi naučnih i medicinskih činjenica, potrebna je odlučnija borba protiv antivakcinalnih lobija, kako bi izbjegli pojavu i epidemiju teških zaraznih bolesti, koje su, upravo zahvaljujući vakcinaciji, bile iskorijenjene sa naših prostora.
O tome su se juče saglasili ministar zdravlja dr Vojislav Šimun i čelnik institucije Zaštitnika ljudskih prava sloboda Siniša Bjeković na sastanku tokom kojeg je, između ostalog, razmtrano i pitanje imunizacije stanovništva.