Maternji jezik je dio kulturnog identiteta, tačka prepoznavanja i postojanja jednog naroda, osnov za uvažavanje različitosti, toleranciju i razumijevanje.
Pripada onima koji se služe njime i njihovo je pravo da ga imenuju onako kako oni misle da je najbolje. Uprkos stoljetnjim osporavanjima, negacijama i “savjetima”, Bošnjaci Crne Gore su istrajali da svoj jezik nazivaju bosanski. U tom kontekstu obilježavanje Dana maternjeg jezika je signal da kontinuirano promovišemo ne samo jezik, već i kulturu, duhovnost i tako utemeljujemo čvrste osnove za savremeno uvažavanje prava svih koji čine zajednicu različitosti u Crnoj Gori. Među stručnjacima nema dileme da je jezik Bošnjaka, „po svim suštinskim karakteristikama isti sa jezicima ostalih Južnih Slovena, naročito, Crnogoraca, Hrvata i Srba, naravno uz sve lokalne i regionalne razlike jednako zaokružen i osoben koliko i bilo koji od jezika pomenutih i ostalih južnoslovenskih naroda.”
Odbor za upotrebu jezika i pisma Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori 11. 02. 2023. godine je povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika realiziralo seminar za trideset nastavnika iz više gradova. Tema seminara bila je: Bosanski jezik – tradicija, teorija i prosvjetno-pedagoška praksa, a predavači su bili dr. Hodžić Jasmin sa Instituta za jezik iz Sarajeva i mr. Lotinac Dino koji je koautor udžbenika za BOSANSKI jezik u Srbiji.
Osmočasovni seminar bio je podijeljen u dvije sesije u okviru kojih su obrađene teme od značaja za sticanje novih naučnih znanja nastavnika, ali i radi unaprijeđivanja nastavne prakse u okviru predmetnih programa za CSBH jezik i književnost. Tokom prve sesije obrađene su dvije teme i to:
– Historijski kontinuitet bosanskog jezika i periodizacija bošnjačke književnosti i -Kulturni fenomeni književnosti Bošnjaka. U drugoj sesiji teme su bile: Historija bosanskog jezika i školstva i Kompetencije u akcentaciji: akcentologija zasnovana na ishodima učenja.
Na zadovoljstvo organizatora i učesnika seminar je realiziran u pozitivnoj i kolegijalnoj atmosferi gdje su i nastavnici postavljanjem pitanja, iznošenjem podataka, konstatacija i osvrta kojima su upotpunili sliku stanja i potreba. Na osnovu razmjene informacija o stečenim znanjima seminar je ocijenjen pozitivnim komentarima i visokim ocjenama. Svi učesnici su saglasni je neophodna kontinuirana edukacija na ovom polju, u organizaciji Bošnjačkog vijeća, ali i u organizaciji zvaničnih institucija obrazovnog sistema u Crnoj Gori.
Nakon završenog seminara predsjednik Vijeća, Ejup Nurković ,učesnicima je uručio sertifikate i pozvao na čas neformalnog druženja u kojem je nastavljeno preispitivanje kako ostvariti adekvatnu zastupljenost bosanskog jezika u školama i medijima.
Iz Bošnjačkog vijeća je najavljena podrška nastavnicima i profesorima da se ponovo sastanu u aprilu 2023. godine.
SRETAN MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA!
S poštovanjem
Za Bošnjačko vijeće i Odbor za jezik i upotrebu pisma,
mr Sajma Feratović i mr Dijana Tiganj
Rožaje 21.februara, 2023