Nevladina organizacija IKRE sprovodi projekat Pokretanje inicijative za usvajanje politika za finansijsku održivost servisa za rehabilitaciju i reintegraciju žena žrtava rodno zasnovanog nasilja u opštini Rožaje uz finansijsku podršku NVO Centar za ženska prava i Austrijske razvojne saradnje.
Opšti cilj projekta je kvalitetnija rehabilitacija i reintegracija žena žrtava rodno zasnovanog nasilja u opštini Rožaje.
U okviru realizacije tog značajnog projekta iz oblasti borbe protiv nasilja nad ženama, direktorica NVO IKRE Velida Hodžić i njena saradnica Munevera Sutović razgovarale su sa predsjednikom Opštine Rahmanom Husovićem i predsjednikom Skupštine opštine Almirom Avdićem.
„Kroz projekat koji trenutno realizujemo uz podršku Austrijske razvojne agencije i u saradnji sa Centrom za ženska prava, a koji se tiče zagovaranja politika o održivosti servisa koji bi omogućili kvalitetnu rehabilitaciju i reintegraciju žena i djevojčica žrtava nasilja, pokušavamo izvršiti pritisak na lokalnu samoupravu da se aktivnije uključi u rješavanje ovog rastućeg problema“, poručuje Velida Hodžić, direktorica NVO IKRE.
U okviru te nevladine organizacije koja postoji od 2002 godine, funkcioniše i Savjetovalište u kojem žene žrtve nasilja dobijaju besplatnu pravnu, socijalnu i psihološku pomoć. Međutim, da bi taj socijalni servis bio dostupan u punom kapacitetu ženama koje trpe nasilje potrebna su finansijska sredstva.
„U patrijarhalnim sredinama kakvo je Rožaje, a čini mi se da ni na nivou države stanje nije mnogo drugačije, savjetovalište je zasigurno jedino mjesto gdje žene i djevojčice žrtve nasilja dolaze bez bojazni od osude i mjesto koje im uliva povjerenje koje je presudno za ovu vrstu problema. Ono što je posebno važno u slučajevima nasilja jeste osnažiti žene i djevojčice žrtve nasilja da riješe svoj status preko državnih institucija, policije i suda. U tom smislu, uloga savjetovališta je nezaobilazna“ kaže Hodžić i pritom ističe da je cilj da se savjetovalište održi kroz jedan model stabilnog finansiranja koji bi omogućio funkcionisanje savjetovališta u onom obliku i kapacitetu kakvi su žrtvama nasilja i zaista potrebni.
Iz NVO „Ikre“ poručuju da se u borbu protiv nasilja nad ženama mora uključiti cijela društvena zajednica. Zaključuju i da rad centara za socijalni rad, policije, tužilaštva i zdravstva mora biti transparentniji u toj oblasti kako bi nevladine organizacije imale bolji uvid u stanje na terenu.
___
Dženana Kuč