“Što se tiče problema u napajanju električnom energijom, koji imaju pojedina naselja na teritoriji opštine Rožaje, obavještavamo vas sledeće:
Dana, 4. oktobra tekuće godine u 10:31h, desio se ispad DV 10kV izvod Bašča usljed djelovanja zemljospojne i prekostrujne zaštite. Nakon saznanja o prekidu u snabdijevanju električnom energijom, naše ekipe, stacionirane na sjeveru države, odmah su izašle na teren, trudeći se da uspostave napajanje. Međutim, kako je došlo do navedenog problema, na teren je morala izaći i ekipa iz Podgorice sa ispitnim vozilom. Mjesto kvara je ustanovljeno u 1 sat nakon ponoći, a kvar je otklonjen oko 15 sati, nakon čega je DV 10kV izvod i uključen. Na osnovu navedenog, može se zaključiti da je beznaponsko stanje trajalo oko 28 sati. S obzirom na činjenicu da se prekid u napajanju u konkretnom slučaju desio u prigradskom naselju gdje, zbog konfiguracije mreže, ne postoji mogućnost alternativnog napajanja jasno govori o razlogu dugotrajnog trajanja beznaponskog stanja. Takođe, dodajemo da se analizom beznaponskih stanja utvrdilo da na DV 10kV izvodu Bašča tokom septembra nije bilo beznaposnkih stanja, dok su tokom avgusta bila ukupno 4 prekida u napajanju, od čega 2 planirana, a dva neplanirana, u prosjeku trajanja prekida od 34 minuta.
Kao odgovorna kompanija, Crnogorski elektrodistributivni sistem prepoznaje potrebu ulaganja u mrežu na ovom području i u svom investicionom planu predvidio je izgradnju TS 10/0,4 kV “Hurije”, čije aktivnosti za realizaciju iste teku u skladu sa očekivanim rokovima.
Dodatno, CEDIS nastoji da u procesu planiranja izgradnje novih i rekonstrukcije postojećih djelova distributivnog sistema, ostvari svakodnevnu komunikaciju kako sa korisnicima, tako i predstavnicima lokalnih samouprava i nadležnih ministarstava kako bi mogli na vrijeme stvoriti planske i regulatorne preduslove za realizaciju investicija.
Uprkos uloženom trudu za što bržu realizaciju investicija, Operator distributivne mreže se suočava sa problemima u svakodnevnim aktivnostima koji usporavaju realizaciju investicija.
Gro problema se odnosi na prostorno planska dokumenta, imovinsko pravne odnose i procedure javnih nabavki. U određenim slučajevima, značajan broj objekata koje je potrebno izgraditi ili rekonstruisati nije obuhvaćen prostorno planskom dokumentacijom, a njihova izmjena zbog poznatih procedura dugo traje.
U postupku rješavanja imovinsko pravnih odnosa, Operator distributivnog sistema treba da izvrši eksproprijaciju, potpunu ili nepotpunu, čije rješavanje u skladu sa zakonskim rokovima traje 232 dana, dok iskustvo u praksi pokazuje da je prosječan broj dana za rješavanje poptune, odnosno nepotpune eksproprijacije značajno veći.
Do sada za ovaj investicioni projekat, CEDIS je dobio odobrenje Regulatorne agencije za energetiku, izgrađen je projektni zadatak, pribavljeni urbanističko tehnički uslovi, izrađen i revidovan projekat” navodi se u saopštenu CEDIS – a.