“Plan je da svake godine vakcinacija prati školsku godinu…Pozivamo roditelje da čim dobiju poziv ne oklijevaju već iskoriste prvu priliku da zaštite svoje ćerke”, poručuje ljekar IJZ
“Nakon prvih mjesec dana od početka vakcinacije HPV vakcinom u Crnoj Gori, prvu dozu primilo je 550 djevojčica uzrasta devet godina – uzrasne grupe kojima je vakcina za sada jedino i namijenjena u našoj zemlji”, kazao je doktor Instituta za javno zdravlje Milko Joksimović.
Za Portal Analitika Joksimović ističe da su vrlo zadovolji dosadašnjim tokom vakcinacije, kao i da je dinamika čak i nadmašila očekivanja.
“Za samo mjesec dana već je 11 odsto roditelja djevojčica ciljne grupe vakcinisalo svoje ćerke. Podatak koji ohrabruje, ali i obavezuje na dalji predan i naporan rad da se unapređuje povjerenje i postižu dobri rezultati”, saopštio nam je Joksimović.
Vakcina ušla u redovni kalendar za djevojčice IV razreda
Podsjeća da je za ovu godinu nabavljeno je 1.747 doza HPV vakcina, a za sljedeću kalendarsku biće obezbijeđene nove količine.
“Tokom prvih mjesec dana potrošeno je 30 odsto nabavljene količine, pa pozivamo roditelje da čim dobiju poziv ne oklijevaju već iskoriste prvu priliku da zaštite svoje ćerke”, poručuje Joksimović.
Pojašnjava da je vakcina ušla u redovni kalendar za djevojčice IV razreda osnovne škole (devet godina) i sprovodiće se i trajati kontinuirano svake godine.
“Plan je da svake godine vakcinacija prati školsku godinu. Da se od septembra pa do kraja januara aktivno pozivaju djevojčice za prvu dozu vakcine, potom tokom drugog polugodišta i početkom ljeta za drugu dozu. Dakle, da ne bude nikakve zabune, ovo je vakcina koja je u redovnom kalendaru, ne radi se ni o kakvoj kampanji, kratkotrajnoj promociji ili aktivostima na kratak rok”, ističe Joksimović.
Neželjene reakcije vrlo rijetke i blage
Kada je riječ o eventualnim neželjenim dejstvima vacine, Joksimović navodi da su iz svakodnevnih kontakata sa izabranim pedijatrima saznali da najveći broj vakcinisanih djevojčica nije prijavio nikakve propratne reakcije.
“Sporadično se poneko požalio na potpuno uobičajene propratne pojave nakon vakcinacije – poput bola u ruci, otoka, crvenila na mjestu primjene, ili glavobolje. Podsjećamo da su reakcije koje se očekivano javljaju vrlo slične kao kod drugih vakcina koje se daju injekcionim putem u dječjem uzrastu i da se očekuje da se može javiti bol u ruci, glavobolja, otok, crvenilo na mjestu primjene, malaksalost, blaga mučnina, bolovi u mišićima… Ili da se eventulano može desiti kratkotrajna nesvjestica najčešće usljed straha od primjene injekcije, posebno ako dijete tog dana nije imalo obrok ili užinu ili je prostorija u kojoj se prima vakcina neprovjetrena”, objašnjava Joksimović.
Zato je, kako dodaje, važno da dijete sjedi dok se vakciniše, te da u tom slučaju, ako se javi ovakva reakcija, ona prođe vrlo brzo bez ikakvih posljedica.
Osnaživanje zdravstvenih radnika i roditelja
Govoreći o daljim aktivnostima u pogledu kampanje za vakcinaciju, Joksimović ističe da je cilj da se jača povjerenje, da roditelji donose ispravne odluke i štite svoje ćerke od raka koji su povezani sa HPV infekcijama.
“Naporno smo radili, pažljivo planirali početak i u skladu sa tim nastavljamo dalje sa posvećenim radom i fokusom na osnaživanje zdravstvenih radnika i roditelja. Nastavljamo sa kontinuiranim radom i promocijom, preko sajta Instituta i na zvaničnim društvenim mrežama Instituta ali i putem medijskih objava i nastupa”, poručuje Joksimović.
Izvor-Portal Analitika