Oftalmolozi Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) uveli su novu hiruršku metodu u liječenju glaukoma. U pitanu je ugradnja drenažnog implanta-Ahmedove valvule koja je po prvi put u hiruršku praksu uvedena u Crnoj Gori, saopšteno je te ustanove.Kako su saopštili iz Kliničkog centra, doktorice su, uz svesrdnu pomoć i podršku uvažene profesorke Katie Novak-Laus, gostujućeg konsultantkinje iz referentnog Centra za glaukom Kliničkog bolničkog centra Sestre milorsdnice iz Zagreba, u prethodna tri dana ovu hiruršku proceduru izvele uspješno kod devet pacijenata.
“Sa zadovoljstvom ističemo da je prvu izvela uvažena profesorka Novak-Laus dok su, uz njenu podršku, ostalih osam samostalno izvele doktorke KCCG-a. Operacije, koje su izvedene u lokalno-potenciranoj anesteziji, kao i rani postoperativni tok kod svih pacijenata, su protekli uredno i bez komplikacija”, piše u saopštenju.
Iz Kliničkog centra kažu da su u edukaciji i primjeni ove hirurške procedure učestvovale oftalmološkinje: dr Biljana Stijović, dr Jelena Radojičić, dr sc. med. Biljana Milojko, dr mr sc. Danijela Đurović Raonić, dr Jelena Radović i dr Maja Đurović, anesteziju su vodii dr Veselin Petrić, dr Maja Rabrenović i dr Natalija Trninić, anestetičarka je bila Vinka Marić, dok su instrumentari bili Danijela Simonović i Hariz Jevrić.
Podjsećaju da su do sada, u posebnim slučajevima neregulisanih glaukoma posebnih oblika glaukoma, nakon operacija na oku, svih tipova neovaskularnih i traumatskih, postinflamatornih, za ovaj vid hirurgije pacijenti upućivani na liječenje u referentne centre van Crne Gore.
Tim ljekara KCCG sa prof. dr Novak-Laus (Foto: KCCG)
“Zato sa ponosom možemo naglasiti da će se od danas ove operacije izvoditi u KCCG-u i uvesti u redovnu kliničku praksu, što će našu oftalmologiju uvrstiti u sami vrh i sveobuhvatnost rješavanja ovakvih slučajeva, uz naglasak na znatno manja finansijska ulaganja crnogorskog zdravstvenog sistema za istu proceduru”, naglašavaju u saopštenju.
Posebno naglašavaju da će, kako navode, crnogorski osiguranici od danas ovu proceduru dobijati u svom gradu i državi, a što su do sada isključivo ostvarivali u privatnim zdravstvenim ustanovama u okruženju iz razloga jer se ova hirurška tehnika uglavnom ne sprovodi u javnom zdravstvu. KCCG je na ovaj način našim osiguranicima obezbijedio, ne samo dostupnost najsavremenijeg liječenja, već i veći komfor.
“Podsjetimo da je glaukom jedan od vodećih uzroka sljepila koji nastaje zbog povećanog stvaranja očne vodice ili poremećaja u njenom oticanju iz oka. U pitanju je tečnost koja se stvara u samom oku a iz njega otiče kroz dio koji se naziva komorni ugao. Imajući u vidu da oko predstavlja zatvorenu strukturu i ukoliko dođe do blokiranja oticanja očne vodice zbog blokiranja komornog ugla, očni pritisak raste, oštećuje očni živac i dovodi do njegovog oštećenja, a posljedično do trajnog gubitka vida”, dodaju u saopštenju.