VD direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, gospodin Armin Mujević, gostujući na televiziji RTCG, u emisiji LINK, poručio je da primarni cilj i sadašnje Uprave, ali i nekog budućeg organizacionog oblika mora biti zaštita i očuvanje crnogorskih šuma.
Komentarišući temu formiranja državnog preduzeća, Mujević je rekao da je resorni ministar, gospodin Vladimir Joković formirao dvije Radne grupe i to jednu za izradu Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama i jednu za izradu Strategije za razvoj šumarstva za period od 5 godina. Poznato je da je najavljeno od strane ministra Jokovića i Vlade Crne Gore otvaranje novog preduzeća tj. prodaja drvne mase na lageru odnosno po sistemu stovarišta. Cilj je da se suzbije određena vrsta bespravnih sječa odnosno bespravnog korišćenja državnih šuma. On je naglasio da je ovih dana raspisan i javni poziv za izradu Studije ekonomske opravdanosti tog preduzeća,koja će i pokazati u kom smjeru treba ići.„Ono što je svima nama cilj jeste da povećamo prihod državi, ali to nam ne može biti osnovni cilj. Osnovni cilj ove Uprave i ako dođe do otvaranja tog preduzeća jeste zaštita i očuvanje šume. Nama je briga o šumama primarni posao i cilj, a tek onda sekundarni je prodaja drvne mase“, rekao je Mujević.
Govoreći o aktuelnom stanju u šumarskom sektoru, on je istakao da je Uprava za gazdovanje šumama i lovištima prošle godine ostvarila rekorni prihod u iznosu od 9,7 miliona eura i da je prenešeno oko 5 miliona eura iz 2022. godine, koji će biti naplaćeni u ovoj godini.Planirani prihod u ovoj godini je oko 12 miliona okvirno i on je planiranna osnovu početnih cijena, koje su zadate po odjeljenjima i po gazdinskim jedinicama za prodaju u dubećem stanju putem Javnog poziva. Mujević je istakao da se u ovoj godini startovalo sa jakim tempom. „Mogu da pohvalim sve radnike ove Uprave koji su dali svoj doprinos, svoj maksimum u radu, čak i prekovremeno radili da bi završili Program gazdovanja šumama za ovu godinu na vrijeme, a koji je izglasan na sjednici Vlade Crne Gore 12. januara. Onda je Vlada Crne Gore donijela Odluku o davanju šuma u državnoj svojini na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju. Mi smo formirali komisiju i raspisali Javni poziv 1. On se završava krajem sledeće nedelje. Vidimo da je veliko interesovanje firmi, koje su zainteresovane da učestvuju i da kupe tu drvnu masu po cijenama koje su ponuđene, što nas veoma raduje,“ istakao je Mujević.
On je pojasnio da je ove godine napravljen iskorak i odvojeno je 20 posto drvne mase na cjelokupnoj teritoriji države i u svakoj područnoj jedinici,za drvoprerađivače koji imaju od 1 do 10 radnika, tako da je drvna masa dostupna svakoj firmi odnosno svakom zaposlenom radniku u drvopreradi. Ovim Javnim pozivom planirana je prodaja oko 320.000 kubika u 295 odjeljenja.Obzirom da je sve učestalija upotreba termina privilegovanih korisnika, VD direktora je rekao da nema privilegovanih. On je istakao da je odvojena određena količinakako bi se zaštitile firme koje imaju od 1 do 10 radnika i firme sa preko 10 radnika ne mogu učestvovati na tim odjeljenjima. To znači da je dat akcenat i zaštita ovim firmama od 1 do 10 radnika, sve u cilju razvoja i i dostupnosti sirovine. Drvne mase u Crnoj Gori ima dovoljno za sve, čemu u prilog govori i činjenica da svake godine ostane neprodata određena količina. Mujević je poručio da ne želi da se osvrće na prošlost i stvari koje su se dešavale u prošlosti. „Ja stvarno želim da idem dalje i da vidim kako da razvijamo dalje šumarstvo, da što bolje zaštitimo šume, da pomognemo drvopreradi da dođu do drvne mase i da povećamo prihode državi. To je moj cilj, kojem težim dok god budem na ovoj poziciji.“
Na temu bespravnih sječa, VD direktora je rekao da njih ima svake godine, ali da se čini sve da se one svedu na minimum. Briga o šumama ne može biti samo Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, već je neophodno međusektorsko udruživanje, što je nedavno i napravljeno. Vlada Crne Gore je napravila operativni tim iz svih sektora koji su zaduženi za ovu oblast, kako bi se svi dodatno angažovali u borbi protiv bespravnih aktivnosti u šumama. Mujević je apelovao na građane da nastoje da promijene svijest:„Mi moramo znati da šuma nije samo bogatstvo u smislu da se posječe i da se od nje nešto napravi, nego je to bogatstvo koje treba da čuvamo i zbog klimatskih promjena, zbog ekoloških funkcija, zbog turizma, zbog budućih generacija. Mi moramo očuvati životnu sredinu, mi moramo očuvati svako stablo koje je posađeno i koje je živo, dati mu produžetak života, pomoći mu da nastavi rast, a ne da ga svojim nemarom i neodgovornim ponašanjem oštetimo i okrenemo se i idemo dalje. Moramo biti odgovorniji.“
On je rekao i da je raspisan javni poziv za pošumljavanje i da se broj sadnica kreće negdje preko 500 000 komada. Prošle godine Uprava za gazdovanje šumama i lovištima je otvorila i treći rasadnik u Baru, koji je bio zatvoren gotovo dvije decenije. U jednom dijelu je već pokrenuta proizvodnja, a sada se ide na proširenje. Japanska agencija za razvoj JICA trebalo bi da donira veliki plastenik, koji je u pripremi. Kapacitet sva tri rasadnika: u Baru, Kolašinu i Rožajama je 1,5 miliona sadnica, što je planirana proizvodnja ove godine i u punom su kapacitetu.
Takođe, govoreći o dugogodišnjem problemu nedostatka stručnog kadra, VD direktora je rekao da su raspisani javni oglasi za prijem stručnog kadra, šumarskih inženjera i lugara i uputio je apelMinistarstvu prosvjete, da u srednjim školama edukuju učenike i motivišu ih da studiraju tu deficitarnu struku, kako srednju školu, tako i fakultet, jer u deficitu su i ostale države u regionu.
Mujević je istakao da je i nedostatak finansijskih sredstava jedan od velikih problema Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, kako bi sve poslovne aktivnosti obavljala u potpunosti. Taj nedostatak direktno utiče i na nedovoljnu opremu, smanjen broj stručnog kadra, ali i na mnoge druge aspekte. Vlada Crne Gore je uvećala ovogodišnji budžet Uprave za oko jedan milion eura, zbog čega je u planu nabavka nove opreme i voznog parka u skladu sa raspoloživim finansijskim sredstvima.
Na kraju, on je naglasio da sa zadovoljstvom može da kaže da, većina zaposlenih u Upravi, izuzev možda par pojedinaca, ima volje i ima snage da se dodatno angažuje, kako bi se očuvale crnogorske šume, kako bi se zadržao i poboljšao nekadašnji status, koji je Uprava imala u prošlosti i da radi na tome da se obezbjedi drvna masa za sve korisnike, kojima je to potrebno, bez obzira na poteškoće sa kojima se u tom radu susreću.
Uprava za gazdovanje šumama i lovištima