Ramazan je deveti mjesec u islamskom kalendaru. To je za muslimane sveti mjesec jer je u njemu počela Objava Kur'ana, u mubarek noći Kadra. U toku Ramazana muslimanima je strogo naređen post.
Ramazanski post je treći od pet stubova Islama. Za vrijeme Ramazana islamskim je vjernicima od zore do zalaska sunca zabranjeno konzumiranje bilo kakve hrane, pića, uključujući i vodu.
Ramazanski post je tokom istorijskog trajanja Rožaja uvijek bio prisutan i predstavljao je sastavni dio života, radost Ramazana se osjećala u svim gradskim mahalama i avlijama. Kuće su se posebno pripremale za mjesec posta i ibadeta.
Posebnu draž su predstavljali izlazak i zalazak sunca, odnosno Iftar i Sufur, tada su na scenu nastupali top, goč i zurle.
Za sufur su, posebno zaduzeni ljudi, išli od mahale do mahale i uz zvuke goča i zurle ”budili narod” da ustane i sufura.
Za Iftar je ”procedura” bila drugačija, tada se za obavještavanje naroda koristio top koji je bio postavljen na brdu “Top”, koje se nalazi na lijevoj strani Ibra i koje je dobilo ime po tom topu.
Prema sjećanjima starijih stanovnika Rožaja, to i nije bio pravi top koji je ispaljivao granate, već se radilo o drvenom stapu koji bi se napunio barutom i zapalio. Eksplozija topa je označavala kraj dnevnog posta.
Grmljavina tog topa se čula ne samo u gradu, već i u okolnim selima. Korišćenje ovakvog oblika obavještavanja je prestao 50- tih godina prošlog vijeka, da bi se ova lijepa tradicija povratila prije tri godine.
Mnogi od nas iftare doživljavaju posebno sentimentalno, jer naši iftari podsjećaju na prohujala vremena i mirise djetinstva iz kojeg pamtimo naše dede, bike, majke i očeve. Svaka čaršija i mahala imaju svoje posebne ramazanske običaje svojstvenom samo za taj kraj i za te ljude.
Bila je ovo priča o najdražem musafiru za svaku muslimansku kuću i priča rožajskim ramazanskim specifičnostima.
____
Zećo Zlatko Tutić