Crna Gora, kao i mnoge druge zemlje, suočava se sa izazovima u postizanju rodne ravnopravnosti i zaštiti ranjivih grupa djevojaka i žena.
U ruralnim područjima ova pitanja se često pogoršavaju ograničenim pristupom informacijama. Neformalno obrazovanje se pokazalo kao važno sredstvo za njihovu podršku i osnaživanje.
Neformalno obrazovanje, zasnovano na iskustvu, omogućava fleksibilan i individualizovan pristup potrebama ranjivih grupa, promoviše aktivno učešće i sticanje praktičnih veština, doprinoseći boljoj integraciji u društvo i tržište rada.
Takođe poboljšava razvoj kritičkog mišljenja, samopouzdanja i osećaja sopstvene vrednosti, pomažući u prevazilaženju barijera i ostvarivanju potencijala učesnika.
Pored toga, pruža pristup informacijama i znanju koje ranjive grupe žena i devojčica možda neće steći formalnim kanalima, čime se smanjuje nejednakost u pristupu obrazovanju.
Neformalno obrazovanje može poslužiti kao most između ranjivih grupa i resursa podrške, kao što su lokalne nevladine organizacije, vladine institucije i drugi partneri, omogućavajući pristup različitim programima i podsticajima za poboljšanje njihovog položaja u društvu.
Projekat EKOS podržava pružanje boljeg neformalnog obrazovanja na više nivoa.
To uključuje dodatnu obuku za članove mreže EKOS, koja aktivno povezuje 10 nevladinih organizacija na sjeveru Crne Gore. U 2023. godini 16 volontera završilo je obuku na EKOS Akademiji za prava rodne ravnopravnosti, prevenciju nasilja i promovisanje ekonomske nezavisnosti ranjivih grupa žena i devojčica, stekavši veštine neophodne za pravilno savetovanje i pomoć ovim grupama.
Dodatna obuka za učesnike Akademije obezbeđena je putem online savetovanja o pravima žena i devojčica i ljudskim pravima uopšte. U januaru 2024. godine počeo je šestomesečni online koučing program, fokusirajući se na komunikacijske veštine i pozitivnu psihologiju, koje su ključne za rad sa ranjivim grupama. Negovanjem odnosa poverenja i podsticanjem unutrašnje snage i poverenja ranjivih pojedinaca, volonteri mogu doprineti njihovom uspehu i dugoročnom blagostanju.
U 2024. godini obučeni volonteri će svoja stečena znanja preneti ciljnoj grupi sprovođenjem šesnaest interaktivnih seoskih radionica. Učesnici će obuhvatiti i žene i muškarce, a radionice će biti organizovane od strane dva trenera.
Prenos znanja na ranjive grupe omogućava pristup praktičnim veštinama, informacijama i podršci koja je neophodna za njihov razvoj i osnaživanje. Istovremeno, volonteri poboljšavaju svoj osećaj pripadnosti i
korisnosti u zajednici, povećavajući svoje zadovoljstvo, samopouzdanje, lični rast i razvoj, dok se suočavaju sa različitim izazovima koji podstiču empatiju, razumevanje i toleranciju.
Sve u svemu, prenos neformalnog znanja je ključni faktor u podizanju svesti među ranjivim grupama žena i devojčica, omogućavajući fleksibilnost, lokalnu adaptaciju, aktivno učešće i očuvanje kulturnog identiteta.
Projekat EKOS "Obrazovanje i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa žena i djevojaka u Crnoj Gori, koji realizuju Krug Zavod Krog/Instituta, NVU Impuls i NVO Ikre, finansijski podržava Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Republike Slovenije u okviru međunarodne razvojne saradnje.