U Plavu je 17. oktobra, u okviru IPA projekta “Promovisanje održivosti upotrebe ljekovitih i aromatičnih biljaka za unapređenje životne egzistencije i očuvanje biodiverziteta” uspješno realizovana akcija sadnje 40 000 sadnica aromatičnog i ljekovitog bilja.
Učenici osnovnih škola, pripadnici policije, izviđači, predstavnici nevladinog sektora te zaposleni u lokalnim institucijama koji su se odazvali toj kolektivnoj aktivnosti, sadili su origano, timjan, lavandu i mentu.
Merdin Purišić, menadžer projekta kazao je da uzgoj i prerada aromatičnog i ljekovitog bilja mogu domaćinstvima u Plavu donijeti fina primanja.
„Ovo je jedna ogledna parcela koja će poslužiti građanima da vide da ljekovito i aromatično bilje kod nas uspijeva i da je to jedna lijepa kultura koju mogu na svojim imanjima koja su zapuštena da zasade. Ovo su vrlo isplative kulture i od njih može fino da se živi. Kozmetički proizvodi koji se dobijaju njihovom preradom su jako cijenjeni i skupi, prvenstveno zbog ljekovitog dejstva. Takođe, čajevi i sokovi od ovih kultura su jako traženi na tržištu“, ističe Purišić.
Tahir Gjonbalaj iz nevladine organizacije„Albanski Alpi“ napominje da je glavni zadatak projekta upoznavanje životne sredine i održiva upotreba ljekovitog bilja.
„Glavna cilj bio je da upoznamo našu prirodu i ljekovito bilje koje imamo u prirodi te da unaprijedimo znanje građana na tom polju kako bi znali da identifikuju i koriste aromatično i ljekovito bilje te da ga na kraju pripremaju za prodaju“, izjavljuje Gjonbalaj.
Eldin Feratović, starješina izviđačke čete „Prokletije“ ističe da kroz učešće u akciji sadnje ljekovitog i aromatičnog bilja izviđači pokušavaju da podignemo svijest mladim ljudima o važnosti zaštite životne sredine, o značaju zelenih površina, o značaju ljekovitog bilja.
Projekat realizuje Opština Plav u saradnji sa Opštinom Tropoja, te nevladinim organizacijama Centar za demokratske integracije i razvoj i „Albanski Alpi“, a finansira ga najvećim dijelom Evropska unija.
Projektom “Promovisanje održivosti upotrebe ljekovitih i aromatičnih biljaka za unapređenje životne egzistencije i očuvanje biodiverziteta” stanovništvo prekograničnih područja opština Tropoja i Plav stiče znanje o vrstama ljekovitih i aromatičnih biljaka tog područja, načinima njihovog pravilnog i održivog sakupljanja, a kapaciteti javnih institucija se jačaju radi omogućavanja pravilnog praćenja stanja populacija medicinsko-aromatičnih vrsta na teritorijama tih opština.