Ovaj priručnik, kako je zapisano u uvodniku, ima za cilj da podstakne profesore i učenike, kao i sve zainteresovane građane Crne Gore, da se bolje upoznaju sa Bošnjacima i da, na temelju informacija koje su u ovoj čitanci prezentovane, doprinesu smanjenju predrasuda prema pripadnicima ovog naroda.
Bošnjaci u Crnoj Gori predstavljaju jedan od njenih autohtonih i ustavno prepoznatih naroda, a istovremeno su dio šireg bošnjačkog nacionalnog korpusa koji, osim u Crnoj Gori, živi i u okolnim državama.
Iako se prvi poznati pisani spomen imena “Bošnjanin” pojavljuje još sredinom 12. vijeka, proces nacionalne emancipacije i nacionalnog opredjeljivanja Bošnjaka kroz povijest bio je otežan i sputavan na različite načine.
Sažeto, kroz devet poglavlja, Čitanka nudi jasan pregled opstajanja bošnjačkog identiteta koji se ogleda kroz jezik, običaje, historiju, vjeru, književnost, likovnu i muzičku umjetnost, arhitekturu i kulturu stanovanja sveukupno, kroz vrijedno materijalno i nematerijalno naslijeđe označeno dugom tradicijom, etnologijom i kulturom.
Pripremu i štampanje knjige, projektno je podržao Fond za zaštitu i ostvareivanje manjinskih prava, a njen sadržaj oblikovala je brojna redakcija uglednih profesora i kulturnih poslenika.
Čitanka je objavljena u izdanju Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori.