Obilježavanje 8.marta povezano je sa protestima koje su organizovale radnice tekstilne industrije u cilju borbe za širi opseg, prije svega radnih prava, daleke 1857. godine u Njujorku. Iako su u crnogorskom društvu žene većina, one su i dalje nedovoljno vidljive u mnogim oblastima, od politike, upravljačkih struktura, do sporta i umjetnosti, pa se čini da razloga za zabrinutost ima i ove godine, a posebno ako se ima u vidu da je procenat žena u Skupštini 21%, a u Vladi 17% u odnosu na muškarce.
S tim u vezi, prilika je da još jednom ukažemo i na neprihvatljiv stepen izražene mizoginije, seksizma i diskriminacije po osnovu pola, posebno prema ženama u javnom životu, što svakako djeluje obeshrabrujuće, posebno kada ne uslijedi opšta društvena osuda i adekvatan institucionalni odgovor.
Institucija Zaštitnika zalaže se i za poštovanje i unaprjeđenje položaja svih žena, a posebno stavlja akcenat na nepovoljniji položaj osjetljivih ili višestruko marginalizovanih grupa kao što su žene žrtve nasilja u porodici, samohrane majke, Romkinje, žene sa invaliditetom, žene iz ruralnih područja, lezbejke, trans žene, žene migrantkinje, žene korisnice psihoaktivnih supstanci.
Dobro poznatim sloganom “hljeba i ruža”, pri čemu hljeb predstavlja ekonomsku sigurnost, a ruže bolji kvalitet života – čestitamo Međunarodni dan žena i poručujemo da je 8.mart prilika da se kao društvo preispitamo koliko su napredovale žene u borbi za ravnopravnost, mir i razvoj, kao i da upozorimo na nužnost daljeg ujedinjavanja, povezivanja i aktiviranja žena, a koje u konačnom vode do značajnih društvenih promjena.
Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore