Prof. dr Vedrana Marković dobitnica je godišnje nagrade Univerziteta Crne Gore, a na predlog Muzičke akademije UCG, za doprinos i trud koji je uložila u organizovanju brojnih manifestacija koje su doprinijele većoj međunarodnoj prepoznatljivosti Akademije.
Među događajima koje je organizovala izdvaja se organizacija manifestacije SOLFEST, III simpozijuma Muzičke pedagogije – SIMPED, te uključivanje Muzičke akademije kao suorganizatora u Treću međunarodnu umjetničku i naučnu konferenciju “Osobe sa invdaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju” u Osijeku (HR).
Trećí međunarodni festival solfeđa Solfest 2023, koji je organizovala, okupio je talentovane učenike iz gotovo svih crnogorskih muzičkih čkola i škola iz okruženja. Ideja ovog festivala je afirmacija solfeda kao bazičnog predmeta u muzičkom obrazovanju, kroz organizovanje muzičkih škola, takmičenja, radionica, predavanja za nastavnike i studente, te koncerata. Samim festivalom Muzička akademija se predstavila kao uspješna krovna institucija kada je riječ o muzičkom obrazovanju u Crnoj Gori.
Dr Marković je učestvovala u organizaciji Trećeg međunarodnog simpozijuma iz oblasti muzičke pedagogije SIMPED 2023, koji je okupîo preko 50 naučnika i muzičkih pedagoga iz Evrope, Afrike, Australije i Amerike. U ulozi predsjednice naučnog odbora direktno je ticala na podizanje nivoa i kvaliteta ovog simpozijuma.
Učešće Muzičke akademije u organizaciji konferencije “Osobe sa invdaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju”, ishod je njenog podsticaja i uspješne saradnje sa kolegama sa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Akademije za umjetnost i kulturu.
Profesorica Marković istakla se i sa istraživanjima koja je izlagala na međunarodnim naučnim konferencijama.
Veliko područje interesovanja dr Marković predstavlja istorija muzičke pedagogije u Crnoj Gori. U okviru projekta, koji sufinansira Ministarstvo kulture i medija, pod nazivom “Vida Matjan — pedagoškinja i kompozitorka”, dr Marković nastoji da istraži život, pedogoški i kompozitorski rad Vide Matjan, sa ciljem da se prouči, sistematizuje i publikuje značajna i bogata arhivska građa. Publikovanjem rezultata istraživanja Marković je značajno doprinijela osvjetljavanju života važnih ličnosti iz istorije muzičke pedagogije u Crnoj Gori i njihove zaostavštine.
Vrijedan pažnje je i njen rad kao mentora i pedagoga, te saradnje sa srednjim muzičkim školama i nastojanjima da afirmiše Muzičku akademiju kao mjesto sticanja kvalitetnog visokog muzičkog obrazovanja. Takode, dr Marković je uzela aktivno učešće u radu festivala MUSIC IN ME, u okviru kojeg je sarađivala sa učenicima srednjih muzičkih škola iz okruženja.
Na svečanoj sjednici Senata UCG profesorici Marković nagradu je uručio rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović.