Uz finasijsku podršku Fonda za ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore publikovana je monografija bratstva Dacić ,,Tragovima prošlosti i stvarnosti današnjice”, autora Muja Dacića. Prof. dr Mujo Dacić rođen je u Rožajama 1947. godine, od oca Zenuna Dacića i majke Zulfije (Bibić). Školovao se u Rožajama, Peći, Makedoniji i Hrvatskoj u Zagrebu. Osnovnu i srednju školu završio je u Peći. U Makedoniji je diplomirao na Ekonomskom fakultetu – smjer Komercijalno poslovanje. Postdiplomski studij završio je na Ekonomskom Fakultetu, Sveučilište u Zagrebu, gdje stekao zvanje magistra marketinga.
Doktorsku disertaciju je odbranio na temu „Uticaj informacionih sistema na menadžment i organizaciju“ 2007. godine. Prof. dr Mujo Dacić predavao je više predmeta iz svoje oblasti, na svim univerzitetima gde je radio. Trenutno je profesor iz oblasti Menadžmenta na Fakultetu za Menadžment i poslovnu ekonomiju Univerziteta u Travniku. Pored Univerziteta u Travniku radio je na više univerziteta: na Univerzitetu u Prištini, Fakultetu biznisa u Peći, na Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru i na Koledžu Biznisa u Prištini.
Bio je na funkciji dekana Fakulteta za menadžment i poslovnu ekonomiju Univerziteta u Travniku. Bio je, takođe, i prodekan na Univerzitetu u Prištini – Fakultet Biznisa u Peći. Vršio je dužnosti dekana Fakulteta biznisa u Peći. U istom vremenu bio je i profesor na više predmeta iz uže oblasti. Bio je mentor, predsjednik i član komisija mnogim kandidatima u diplomskim i magistarskim radovima, na svim fakultetima na kojim je radio, te doktorskim disertacijama u Bosni i Hercegovini. Prije nego je postao profesor radio je kao samostalni istraživač u Biotehničkom institutu u Peći i bio višegodišnji predsjednik savjeta Biotehničkog instituta, Odjeljenje za ekonomiku i razvoju Peći, u sastavu Poljoprivrednog fakulteta u Prištini od 1977, do 1990. god. U tom vremenu uradio je šest samostalnih naučno-stručnih radova (Investicioni projekti) za Biotehnički institut Peć, Institut za ekonomiku i razvoj, Poljoprivredni fakultet u Prištini iz oblasti agroekonomskih investicionih istraživanja (1985–1990). Poslije rata na Kosovu bio je angažovan na više projekata iz ekonomsko-socioloških integracija civilnog društva na Kosovu. Uz podršku – OSCE MISSION IN KOSOVO, kao i sa organizacijom Issues – ECMI Priština, 2002–2003 ECM projekat za civlno društvo, u vremenu od 30.11.2005–20.01.2011. radio je na 5 projekata iz ekonomsko-sociolekt integracija otpuštenih članova „kosovske zaštitne snage“ TMK . Bio je aktivan i na polju publikacija i konferencija, u domaćim i inostranim časopisima. Objavio je šest radova iz bliže stručne oblasti.
Izdao je i publikovao dvije knjige: Mujo Dacić, Zećir Hadžiahmetovic, Osnovi menadžmenta, Mujo Dacić, Osnovi Biznisa. Oženjen je Etnom (Huremović), ima dva sina i jednu kćerku, kao i troje unučadi.
Monografiju ,,Tragovima prošlosti i stvarnosti današnjice” izdao je Centar za kulturu Rožaje, recenzenti su Ismet Dacić, prof, i Ali Daci, prof. Lekturu su realizovale Almasa Monić, prof. i Selveta Kuč, prof., a tehnički je knjigu obradio Damir Skarep.
Izvodi iz recenzija
Autor monografije Tragovima prošlosti i stvarnosti današnjice doktor je nauka, pa slobono mogu reći da je ova monografija naučni tekst bogat neprocjenjivim istorijskim podacima, koji, zasigurno, predstavljaju enciklopediju jednog istorijskog vremena u kojem su živjeli, ali i žive Dacići, potomci Leke, Dede i Ismaila. Monografija je rezultat dugogodišnjeg istrživanja i proučavanja bogate prošlosti predaka Dacića, ali, je autor prije toga prezentovao dublju genezu ovog plemena navodeći da porijeklo vode od Keljmenda. Naravno, koristio je izvore mnogih istraživača, ali je najveći dio ove knjige, autorov nesebičan autorski rad kao i požrtvovanost, s željom da budućim pokoljenjima da smjernice za još dublje istraživanje kada je u pitanju geneologija plemena Dacić. Iz ove knjige može se vidjeti da je naš autor bio iscrpan kada je u pitanju sadržinski sloj. Nastojao je da predoči istorijske, sociološke, ekonomske i kulturološke komponente koje determinišu jedno minulo vrijeme u kojem su preci današnjih Dacića čovječanstvu dali bogatstvo ne samo u ljudstvu, već i u materijalnim i duhovnim vrijednostima.
Mr Ismet Dacić, prof.
Monografija Tragovima prošlosti i stvarnosti današnjice je jedan smio poduhvat mog bratstvenika Muja Dacića i ja mu već na početku ovog osvrta iskreno čestitam. Naime, ova monografija kako kvalitetom tako i kvantitetom nadmašuje mnoge prethodne, čija je tema bio rodoslov. Takođe, biće sjajan putokaz budućim generacijama da spoznaju i sačuvaju od zaborava istinu ko su, odakle su, ko su im bili preci s jedne strane, ali i istraživačima da na osnovu faktografskih podataka iz ove monografije dođu do novih saznanja o Dacićima, njihovom porijeklu, kulturi, običajima, mjestima gdje su obitovali sl. s druge strane.
Vjerujem da će ova Monografija, u kojoj živi duh mojih predaka, otrgnuti od zaborava minulo vrijeme i ljude u njemu, a da će buduće generacije shvatiti da su njihovi preci od Keljmenda.
Ali Daci, prof.
Bravo Mujo